რა ხდება ბრიუსელში? ევროპის დედაქალაქი ჩაძირულია, არა მარტო ნაგავსა და კრიმინალში, არამედ ფინანსურ ქაოსშიც. უკვე წელიწადზე მეტია, რეგიონში არ არსებობს მოქმედი მთავრობა. სანამ პარტიები ერთმანეთის შებოჭვით არიან დაკავებულნი, ვალი იზრდება, იზრდება უფრო სწრაფად, ვიდრე ნაგებობები ბრიუსელის ევროპულ კვარტალში
ევროპის, ვალებში ჩაფლული დედაქალაქი
ბრიუსელი გამოუვალ მდგომარეობაშია. 2024 წელი 15 მილიარდი ევროს დავალიანებით დასრულდა, 2025 წლის პროგნოზირებადი დეფიციტი კი 1.59 მილიარდი იქნება – ეს მაშინ, როცა წლიური ბიუჯეტი სულ 7.6 მილიარდია. გამოცემა  Bruzz-ის მონაცემებით, ვალის ტვირთი ყოველდღიურად იზრდება 4 მილიონი ევროთი. და ეს ხდება რეგიონში, სადაც წელიწადზე მეტია მთავრობა არ ფუნქციობს.
2024 წლის რეგიონული არჩევნებიდან მოყოლებული, პარტიები აგრძელებენ ერთმანეთის ბლოკირებას. დედაქალაქი არსებობს ყოველთვიური დროებითი ბიუჯეტით. ახალი კანონების მიღება და ხარჯების შესამცირებელი ზომების გატარება, ვერ ხერხდება. ივნისში Standard & Poor’s-ის ანალიტიკოსების რეაქციამ არ დაახანა: ბრიუსელი დააქვეითეს საინვესტიციო სანდოობის რეიტინგში – პირველად ისტორიაში. შედეგი: გაიზარდა საპროცენტო განაკვეთები.
ენობრივი დაბრკოლება ფედერალურ სისტემაში
პრობლემის მიზეზი – სიღრმისეულია: ბელგია – ეს არის სახელმწიფო 3 რეგიონით (ბრიუსელი, ფლანდრია, ვალონია) და სამი ენობრივი ერთობით (ფლამანდური,ფრანგული, გერმანული). ამას მივყავართ ორმაგ პარტიულ სტრუქტურებამდე: პარტიების უმრავლესობა გვხვდება 2 ვერსიით და ისინი დამოკიდებულია ენობრივ კუთვნილებაზე, ჭრელ პოზიციებსა და კოალიციურ პარტნიორებზე.
ბრიუსელის პარლამენტში არის ორი ფრაქცია: 72 დეპუტატი ფრანგულენოვანია, ხოლო 17 ნიდერლანდურ ფრიზულად მოსაუბრე. მთავრობის ფუნქციობისთვის აუცილებელია ორივე ჯგუფის უმრავლესობის მხარდაჭერა. რა გასაკვირია, რომ 2024 ივნისიდან, ბრიუსელში ვერ ყალიბდება ახალი მთავრობა. ამაში ყველაზე მეტად ადანაშაულებენ სოციალისტებს, რომლებმაც ჩამოაყალიბეს ბოლო მთავრობა: ისინი უარს ამბობენ ისეთ კონსერვატორულ ძალებთან კოალიციაში შესვლაზე, როგორიცაა მაგალითად  – „ახალი ფლამანდური ალიანსი“ და ამჯობინებენ მოლაპარაკებას რადიკალურ მემარცხენე პარტიებთან. შედეგი ასეთია: ხელმძღვანელი არ ჩანს, არავინ ეწევა ეკონომიას და ვერავინ იღებს გადაწყვეტილებას. და ეს ხდება რეგიონში, რომლის დავალიანება 15 მილიარდს ევროს აღწევს. გერმანული გაზეთი Süddeutsche Zeitung-ი ასე დაასკვნის: „მთელი ბელგია ახლა იხდის მაღალ საფასურს – საკუთარი უკიდურესი ფედერალიზმის გამო.“

Что происходит в Брюсселе? Столица Европы погрязла не только в мусоре и преступности, но и в финансовом хаосе. Уже более года в регионе нет действующего регионального правительства. Пока партии блокируют действия друг друга, долги растут быстрее, чем строятся здания в европейском квартале
Столица долгов Европы
оказался в безвыходном положении: 15 миллиардов евро долгов к концу 2024 года, прогнозируемый дефицит в 1,59 миллиарда на 2025 год — при годовом бюджете около 7,6 миллиарда. Доля долга в доходах составляла 234%, и тенденция к росту сохраняется. По данным издания Bruzz, гора долгов в настоящее время растет более чем на четыре миллиона евро в день. И это в регионе, который уже более года остается без действующего правительства.
С момента региональных выборов в июне 2024 года партии продолжают блокировать друг друга. Столица работает с временным бюджетом на каждый месяц, новые законы или меры по сокращению расходов просто невозможны. В июне аналитики Standard & Poors отреагировали: Брюссель был понижен в рейтинге инвестиционного доверия — впервые в истории. Результат: более высокие процентные ставки.
Языковое смешение в федеральной системе
Настоящая проблема лежит глубже: Бельгия — это государство с языковыми барьерами, состоящее из трех регионов (Брюссель, Фландрия, Валлония) и трех языковых сообществ (фламандское, французское, немецкое). Это приводит к двойным партийным структурам: большинство партий существуют в двух версиях, в зависимости от языковой группы, с разными позициями и коалиционными партнерами.
В парламенте Брюсселя есть две фракции: 72 франкоязычных и 17 депутатов, говорящих на нидерландском. Для функционирования правительства необходимо большинство в обеих группах. Неудивительно, что с июня 2024 года Брюссель не может сформировать новое правительство. Особенно социалисты (PS), которые последними были у власти, считаются главными виновниками блокировки: они отвергают коалицию с консервативными силами, такими как «Новый фламандский альянс», и предпочитают вести переговоры с более радикальными левыми партиями .
Результат: никто не руководит. Никто не экономит. Никто не принимает решений. И это в регионе с долгом в 15 миллиардов евро. Немецкая газета Süddeutsche Zeitung резюмирует это так: «Вся Бельгия теперь платит высокую цену за свой крайний федерализм».