მოსკოვი, 3 მაისი. ვერავინ იძლევა იმის გარანტიას, რომ უკრაინის დედაქალაქი „ცოცხალი შეხვდება“ 10 მაისს, თუ 9 რიცხვში უკრაინამ შეუტია მოსკოვს – მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების საზეიმო დღესასწაულზე. ამის შესახებ შაბათს განაცხადა, რუსეთის ფედერაციის უშიშროების საბჭოს მდივანმა – დმიტრი მედვედევმა
მანამდე, ორშაბათს, რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა გამოაცხადა სამი დღით ცეცხლის შეწყვეტა ფრონტის მთელ ხაზზე – საბჭოთა კავშირის დიდი სამამულო ომში გამარჯვების 80 წლისთავთან დაკავშირებით.
კრემლი იტყობინება, რომ 72-საათიანი ცეცხლის შეწყვეტა, ამოქმედდება 3 დღით. ის დაიწყება 8-9 რიცხვებიდან, როცა პუტინი მიიღებს საერთაშორისო ლიდერებს, მათ შორის ჩინეთის სდრ-ს ლიდერ სი ძინ პინს და ზავი 10 მაისის ჩათვლით გაგრძელდება.
მოსკოვის ამ წინადადებაზე, ვლადიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მზად არის ზავისთვის თუ ის 30 დღით გასტანს. პუტინმა ეს ვარიანტი ახლო პერსპექტივაში გამორიცხა და თქვა, რომ მას სურს ხანგრძლივი მოწესრიგება და არა მოკლევადიანი პაუზები.
ამასწინათ ზელენსკიმ გამოაცხადა, რომ უკრაინამ, საბრძოლო მოქმედებების ხასიათიდან გამომდინარე, ვერ გასცემს უსაფრთხოების გარანტიებს უცხოელი მაღალი რანგის პირებზე, რომლებიც გეგმავენ მოსკოვში ჩასვლას ტრადიციულ 9 მაისის აღლუმზე.
„ჩვენ ვერ ავიღებთ პასუხისმგებლობას იმაზე, რაც რუსეთის ტერიტორიაზე ხდება. ისინი თავად აგებენ პასუხს თქვენს უსაფრთხოებაზე და ამდენად, ჩვენ ვერავითარ გარანტიას ვერ მოგცემთ“ – გამოაცხადა ოფიციალური კიევის ლიდერმა. რუსეთის ყოფილმა პრეზიდენტმა მედვედევმა, რომელიც საომარი ოპერაციის დაწყებიდან, მოსკოვის ერთ-ერთი ყველაზე მრისხანე ანტიდასავლელ „ქორად“ მოგვევლინა, ზელენსკის განცხადებას „სიტყვიერი პროვოკაცია“ უწოდა. მან თქვა, რომ კიევისთვის არავის უთხოვია, კარსმომდგარ 9 მაისის დღესასაწაულთან დაკავშირებით, გაეცა უსაფრთხოების გარანტიები.
„მწვანე, გაუპარსავმა, მორალურმა კნინმა განაცხადა, რომ უარყოფს პუტინის წინადადებას 3-დღიანი ზავის შესახებ და ვერ უზრუნველყოფს მსოფლიო ლიდერების უსაფრთხოებას მოსკოვში. და ვინ სთხოვა მას გარანტიები? ეს უბრალოდ სიტყვიერი პროვოკაციაა, მეტი არაფერი. ეს მძორი ხვდება, რომ გამარჯვების ზეიმზე რეალური პროვოკაციის შემთხვევაში, ვერავინ მისცემს გარანტიას, რომ კიევისთვის საერთოდ დადგება 10 მაისი“ – წერს დმიტრი მედვედევი თავის  Telegram– არხზე.

Москва, 3 мая. Никто не может гарантировать, что украинская столица «доживет» до 10 мая, если Киев 9 числа совершит атаку на Москву во время празднования Дня Победы во Второй мировой войне. Об этом в субботу заявил Заместитель председателя Совета Безопасности Российской Федерации Дмитрий Медведев
Ранее в понедельник президент России Владимир Путин объявил о трехдневном прекращении огня по всей линии украинского фронта в ознаменование 80-й годовщины победы Советского Союза в Великой Отечественной войне.
Кремль сообщил, что 72-часовое прекращение огня будет действовать три дня: с 8–9 числа, когда Путин примет международных лидеров, включая председателя КНР Си Цзиньпина, на торжествах в честь победы над нацистской Германией, по 10 мая.
В ответ на предложение Москвы о трехдневном прекращении огня Владимир Зеленский сказал, что он готов к этому, если временное перемирие продлится 30 дней. Путин уже исключил такой вариант в ближайшей перспективе и заявил, что он хочет долгосрочного урегулирования, а не кратковременной паузы.
Накануне Зеленский объявил, что Украина, учитывая продолжающиеся боевые действия, не может гарантировать безопасность иностранных высокопоставленных лиц, которые собираются приехать в Москву на традиционный парад Победы 9 мая.
«Мы не можем нести ответственность за то, что происходит на территории Российской Федерации. Они сами отвечают за вашу безопасность, и поэтому мы не дадим вам никаких гарантий», — заявил глава киевского режима.
Бывший президент России Медведев, который с начала специальной военной операции стал одним из самых ярых антизападных «ястребов» Москвы, назвал заявление Зеленского «словесной провокацией». Он заявил, что никто не просил у Киева гарантий безопасности в связи с грядущим празднованием 9 мая.
«Зелёное небритое чмо заявило, что отвергает предложение Путина о трёхдневном перемирии на 9 Мая и не может обеспечить безопасность мировых лидеров в Москве. А кто ищет его гарантий? Просто словесная провокация. Не более того. Гнида понимает, что в случае реальной провокации на День Победы никто не гарантирует, что в Киеве наступит 10 мая», — пишет Дмитрий Медведев в своем Telegram-канале.