ველენ დომინგეს სევრიანი, მიგელ გონსალესი
აროლო ლასარო, რომელიც ივნისში დატოვებს ლიბანში განლაგებული „ცისფერი ჩაფხუტების“ 10 000-იანი კონტიგენტის მეთაურის პოსტს, მაღალ თანამდებობაზე დანიშვნის მთავარი კანდიდატია
ესპანეთი სათავეში ჩაუდგება ევროკორპუსს – სამხედრო შენაერთს, რომელსაც ხშირად მოიხსენიებენ მომავალი ევროპული არმიის წინამორბედად. ესპანეთის არმიის სამვარსკვლავიანი გენერალი, 2 წლით უხელმძღვანელებს ევროკორპუსის ტაქტიკურ ოპერაციათა შტაბს. ის  განლაგებულია ფრანგულ სტრასბურგში, ევროკავშირის ცენტრში. ეს არის ადგილი, სადაც მდინარე რაინი, XX საუკუნის პირველ ნახევარში, ორ მოსისხლე მტერს – გერმანიასა და საფრანგეთს – აშორიშორებდა. მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ კი, ის ძველი სამყაროს ერთიანობას განასახიერებს.
სექტემბერში, პოლონელი პეტრ ბლაზეუშის ადგილს, ესპანელი ოფიცერი დაიკავებს. მართალია საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ არ მიღებულა, მაგრამ ამ თანამდებობაზე ყველაზე შესაფერის კანდიდატად, გენერალ-ლეიტენანტი – აროლდო ლასარო მიიჩნევა, რომელიც ივნისში ტოვებს გაეროს დროებითი ძალების მეთაურის პოსტს ლიბანში. 2022 წლის თებერვლიდან, ლასარო მშვიდობისმყოფელთა 10 000-კაციან კონტიგენტს უძღვება, რომელიც განლაგებულია ე.წ. „ლურჯი ხაზის“ ჩრდილოეთით. ეს ხაზი წარმოადგენს საზღვარს ლიბანსა და ისრაელს შორის.
კონტიგენტის ამოცანაა – თვალყური ადევნოს თუ რამდენად იცავენ ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას –  შიიტური დაჯგუფება „ჰეზბოლა“ და ისრაელის არმია.
ლასაროს მანდატი ერთ-ერთი ყველაზე რთულია გაეროს მისიებს შორის, ვინაიდან გენერალს მუშაობა უწევს გამუდმებული სროლებისა და ისრაელის მხრიდან არაერთი შეჭრის პირობებში. ისრაელი დღემდე აკონტროლებს  5 დასახლებულ პუნქტს ლიბანის ტერიტორიაზე და „ცისფერ ჩაფხუტებს“ დიდი ძალისხმევის გაღება უწევთ, რათა არ დაუშვან შემდგომი ესკალაცია.
ესპანელი გენერლის მეთაურობით, ევროპულ კორპუსს შეიძლება მოუწიოს სამშვიდობო მისიის გაძღოლა უკრაინაში. იგეგმება მოსკოვსა და კიევს შორის  ცეცხლის შეწყვეტის მომავალი შეთანხმების მონიტორინგი. თუმცა სამხედრო წყაროები მიუთითებენ, რომ გენერალურ შტაბს, ამ ჰიპოთეტურ ოპერაციის  დროს, გაუძღვებიან ფრანგი და ბრიტანელი სამხედროები, რაკი ისინი იჩენენ განსაკუთრებულ აქტიურობას (მისიის რეალიზაციის თვალსაზრისით). ნატოსა და ევროკავშირის  დროშების ქვეშ, ევროკორპუსს დიდი გამოცდილება აქვს მსგავსი ამოცანების შესრულებაში -. ასე იყო ბოსნია-ჰერცოგოვინაში, კოსოვოში, ავღანეთში, მალისა და ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში.
ევროკორპუსი შეიქნა 1992 წელს, ლა როშელის სამიტზე, ფრანგი ფრანსუა მიტერანისა და გერმანელი ჰელმუტ კოლის ინიციატივით. დღეს ის აერთიანებს 6 წევრ-სახელმწიფოს: გერმანიას ბელგიას, ესპანეთს, საფრანგეთს, ლუქსემბურგსა და პოლონეთს. ამას გარდა, არსებობს 5 ასოცირებული წევრიც: საბერძნეთი, იტალია, რუმინეთი, თურქეთი და ავსტრია. გენერალი ჩაიბარებს ბაზას  სტრასბურგში, რომლის ფუნქციობაში ესპანეთის წვლილი ასე გამოიყურება: წლიური ბიუჯეტის 21% და  1000-კაციანი სამხედრო პერსონალი. შტაბს შეუძლია უხელმძღვანელოს საარმიო კორპუსს –  65 000 ჯარისკაცისა და ოფიცრის შემადგენლობით.
უახლოეს თვეებში უნდა მიიღონ გადაწყვეტილება, გადაიყვანენ  თუ არა ევროკორპუსის დაქვემდებარებაში ევროკავშირის საბრძოლო ჯგუფებს  – მცირე ზომის ქვეითთა რაზმებს, რომლებიც ბრიუსელის აზრით, აუცილებელია სწრაფი, „ქირურგიული“ ჩარევისთვის. ისინი არასდროს გამოუყენებიათ რეალურ საბრძოლო მოქმედებებში, 2008 ანუ მისი შექმნის წლიდან. ბოლო დრომდე, კორპუსის წევრი ქვეყნები დამოუკიდებლად მართავდნენ ამ საბრძოლო ჯგუფებს, რაც აზრთა სხვადასხვაობას იწვევს – საბიუჯეტო განსხვავებებიდან და ქვეყნების პოლიტიკური მისწრაფებებიდან გამომდინარე. „ეს გადაწყვეტილება ევროკორპუსს გააძლიერებს“ – ამგვარი პოზიცია გამოხატა ქვეითთა ერთ-ერთმა კადრის პოლკოვნიკმა. ამასთან საბრძოლო ჯგუფების გამოყენებისთვის, ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში, საჭიროა წევრი-ქვეყნების თანხმობა.
ბოლო კვირეებში, ესპანეთის მთავრობამ გადადგა რამდენიმე ნაბიჯი ევროკორპუსის მიმართულებით, რომელიც უნდა იქცეს ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის გარანტად.
ესპანეთის თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელმა – მარგარიტა რობლესმა, 15 მარტს მოინახულა ევროკორპუსის შტაბ-ბინა და ამით გახდა პირველი თავდაცვის მინისტრი, რომელიც სტუმრობდა ამ ორგანოს. პარალელურად, მისი კოლეგები განიხილავდნენ მოსალოდნელი მისიის თემას  უკრაინაში. ეს მისია განხორციელდება მაშინ, თუ გაირკვა შესაძლო შეთანხმების დეტალები და თუ ის თავის თავში გააერთიანებს ევროპული ქვეყნების უსაფრთხოების გარანტიებსაც, მათ შორის ესპანეთისას. 19 მარტს, ევროკორპუსის მეთაური პეტრ ბლაზეუში ჩაფრინდა მადრიდში და შეხვდა ესპანეთის უმაღლეს მთავარსარდლობას.

Велен Домингес Севриан (Belén Domínguez Cebrián), Мигель Гонсалес (Miguel González)
Арольдо Ласаро, который в июне покидает пост командующего десятитысячным контингентом «голубых касок» в Ливане — главный кандидат на высокую должность
Испания готовится возглавить Еврокорпус — воинское подразделение, которое все чаще называют прообразом будущей европейской армии. Трехзвездный генерал испанской армии на два года возьмет на себя командование штабом тактических операций Еврокорпуса. Этот штаб расположен во французском Страсбурге, в самом сердце Евросоюза. Это место, где река Рейн, разделявшая в первой половине XX века двух врагов — Германию и Францию, олицетворяет объединение Старого Света после Второй мировой войны.
В сентябре место поляка Петра Блазеуша займет испанский офицер. Хотя окончательное решение пока не принято, наиболее подходящим кандидатом на эту должность остается генерал-лейтенант Арольдо Ласаро, который в июне должен покинуть пост командующего Временными силами ООН в Ливане. С февраля 2022 года генерал Ласаро является главнокомандующим миротворческим контингентом численностью 10 000 человек (включая около 650 испанцев), размещенным к северу от «голубой линии», которая служит границей Ливана и Израиля.
Их задача — следить за прекращением огня между шиитской группировкой «Хезболла» и израильской армией. Мандат Ласаро является одним из самых сложных среди всех миссий ООН, поскольку генералу приходится работать в условиях постоянных перестрелок и вторжений Израиля. Последний до сих пор контролирует пять населенных пунктов на территории Ливана, и «голубые каски» прикладывают немало усилий, чтобы не допустить дальнейшей эскалации.
Под командованием испанского генерала Европейский корпус в ближайшие месяцы может также быть задействован для руководства развертыванием миротворческой миссии на Украине. Ее планируется организовать для мониторинга возможного соглашения о прекращении огня между Москвой и Киевом. Однако военные источники указывают, что генеральный штаб этой гипотетической операции, скорее всего, возглавят французские и британские военные, которые проявляют наибольшую активность в ее реализации. У Еврокорпуса богатый опыт выполнения подобных задач под флагами НАТО и ЕС — в Боснии и Герцеговине, Косово, Афганистане, Мали и Центральноафриканской Республике.
Еврокорпус был создан на саммите в Ла-Рошели в 1992 году французом Франсуа Миттераном и немцем Гельмутом Колем. В настоящее время он объединяет шесть стран-членов: Германию, Бельгию, Испанию, Францию, Люксембург и Польшу. Кроме того есть пять ассоциированных стран: Греция, Италия, Румыния, Турция и Австрия. Генерал примет командование базой в Страсбурге, в функционирование которой Испания вносит 21% годового бюджета (13 миллионов евро) и военного персонала (в общей сложности почти 1000 человек). Развертываемый штаб способен командовать армейским корпусом численностью до 65 000 солдат и офицеров.
В ближайшие месяцы должно быть принято решение, следует ли передать под командование Еврокорпуса боевые группы ЕС — небольшие сухопутные подразделения, которые Брюссель считает необходимыми для быстрого и «хирургического» вмешательства. Они никогда не использовались в реальных боевых действиях с момента своего создания в 2008 году. До сих пор страны – члены корпуса самостоятельно управляли этими боевыми группами, что приводило к определенным расхождениям с учетом разницы в бюджетах и политических установках государств. «Это решение сделает Еврокорпус сильнее», — такое мнение высказал один кадровый полковник сухопутных войск. Между тем привлечение боевых групп должны будут в каждом конкретном случае одобрить страны-участницы.
За последние недели испанское правительство предприняло ряд шагов в отношении Еврокорпуса, который призван стать гарантом безопасности и стабильности всего Евросоюза. [Министр обороны Испании] Маргарита Роблес посетила его штаб-квартиру 15 марта, став первым министром обороны страны, приехавшим туда с официальным визитом. В это время ее коллеги проводили встречу, чтобы обсудить возможную миссию на Украине. Эта миссия будет организована при условии, что детали будущего мирного соглашения или прекращения огня между Москвой и Киевом прояснятся и будут включать в себя гарантии безопасности для европейских стран, в том числе Испании. Вскоре после этого, 19 марта, польский командующий Еврокорпуса Петр Блазеуш прилетел в Мадрид и встретился с высшим испанским военным командованием.