მოსკოვი – რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, შაბათს გამოაცხადა კურსკის ოლქში უკრაინული შეტევის „სრულ კრახით“ დასრულებისა და უკრაინელების კონტროლირებადი ბოლო სოფლების განთავისუფლების შესახებ
ტრამპის ადმინისტრაცია აძლიერებს დიპლომატიურ მცდელობებს უკრაინაში ომის დასასრულებლად. ამასთან პუტინმა განაცხადა, რომ უკრაინული არმიის განდევნა რუსული მიწიდან, გზას უხსნის მოსკოვს შემდგომი წარმატებებისკენ – ახლა უკვე მოწინააღმდეგის ტერიტორიებზე.
უკრაინულმა არმიამ დაიკავა კურსკის სასაზღვრო ზოლის მიმდებარე ტერიტორია გასული წლის მოულოდნელი შეტევის შედეგად, რამაც პუტინს ბევრი თავსატეხი გაუჩინა. მას შემდეგ, რუსი მებრძოლები განუხრელად ცდილობდნენ მათ განდევნას საკუთარი ტერიტორიიდან, ბოლო დროს უკვე ჩრდილოკორეელების მხარდაჭერით.
„კიევის რეჟიმის ავანტიურა – ბოლომდე ჩაფლავდა“ – განაცხადა პუტინმა კრემლის მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეოფრაგმენტში მას შემდეგ, რაც მოისმინა რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსის – ვალერი გერასიმოვის ანგარიში. „მოწინააღმდეგის სრული განადგურება კურსკის სასაზღვრო ზოლში, ქმნის ხელსაყრელ პირობებს ჩვენი მებრძოლების წარმატებული მოქმედებისთვის ფრონტის სხვადასხვა მნიშვნელოვან უბნებზე“- განაცხადა პუტინმა.
გერასიმოვმა პუტინს მოახსენა, რომ შაბათს უკანასკნელი დასახლებული პუნქტი კურსკის ოლქში – სოფელი გორნალი – „განთავისუფლებული იქნა უკრაინული ნაწილებისგან“. „კურსკში შემოჭრილი უკრაინის შეიარაღებული ფორმირებების განადგურება უკვე დასრულდა“ – შეაჯამა გერასიმოვმა.
გერასიმოვმა მაღალი შეფასება მისცა ჩრდილოკორეელი ოფიცრებისა და ჯარისკაცების წვლილს კურსკის ბრძოლებში, რომლებმაც გამოავლინეს „მაღალი პროფესიონალიზმი, სიმამაცე და გმირობა“, ასრულებდნენ რა საბრძოლო ამოცანებს რუსი სამხედროების მხარდამხარ. უკრაინელი ჩინოვნიკების მონაცემებით, ჩრდილოეთ კორეამ კონფლიქტის ზონაში მიავლინა 14 000 ჯარისკაცი და სამიათასიანი მხარდამჭერი კონტიგენტი დანაკლისის შესავსებად. იმის გამო, რომ მათ არ ჰქონდათ ჯავშანტექნიკა და საბრძოლო მოქმედებებში უპილოტოების გამოყენების პრაქტიკა, კორეელებმა თავიდან მძიმე დანაკარგი განიცადეს, მაგრამ მოგვიანებით შეძლეს ადაპტირება.
უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის იმედი ჰქონდა, რომ მტრის ტერიტორიის დაკავება, მას გამოადგებოდა მომავალ მოლაპარაკებებში სავაჭროდ.
ზელენსკიმ თქვა, რომ, შაბათს რომში, მას ჰქონდა (როგორც თეთრ სახლში განმარტეს – „მეტად პროდუქტიული“) შეხვედრა აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან – აქ ორივე ლიდერი ესწრებოდა რომის პაპ ფრანცისკეს დაკრძალვას.
ტრამპი წნეხს ახორციელებს ზელენსკიზე, რათა ამ უკანასკნელმა უარი თქვას უკრაინის ტერიტორიის ნაწილზე. ეს დააჩქარებს სამწლიანი კონფლიქტის დასრულებას, რომელსაც მოჰყვა მასშტაბური მსხვერპლი და ნგრევა ქალაქებში, დაბებსა და სოფლებში – უკრაინის მთელს ტერიტორიაზე.

Москва — Президент России Владимир Путин возвестил в субботу о “полном провале” украинского наступления в Курской области после освобождения от ВСУ последнего подконтрольного им села
Администрация Трампа усиливает дипломатические попытки прекратить конфликт на Украине. При этом Путин заявил, что изгнание украинских войск с российской земли открыло путь для дальнейших успехов Москвы уже на территории противника.
ВСУ захватили полосу территории в пограничной Курской области в августе прошлого года в результате неожиданного вторжения, заставшего Путина врасплох. С тех пор российские войска неуклонно пытались их оттуда выбить — позднее при поддержке северокорейских сил.
“Авантюра киевского режима полностью провалилась”, — заявил Путин в опубликованном Кремлем видеофрагменте, принимая доклад начальника Генерального штаба Вооруженных сил России Валерия Герасимова. “Полный разгром противника в Курском приграничье создает условия для дальнейших успешных действий наших войск и на других важнейших участках фронта”, — добавил Путин.
Герасимов доложил Путину, что последний оккупированный населенный пункт в Курской области — село Горналь — в субботу был “освобожден от украинских частей”. “Завершен разгром вооруженных формирований вооруженных сил Украины, вторгшихся в Курскую область”, — заключил Герасимов.
Герасимов также высоко оценил вклад северокорейских офицеров и солдат под Курском, заявив, что они проявили “высокий профессионализм, стойкость, мужество и героизм”, выполняя боевые задачи “плечом к плечу” с российскими военнослужащими. По данным украинских чиновников, Северная Корея отправила в общей сложности 14 000 солдат, включая 3 000 подкреплений для восполнения своих потерь. Не имея ни бронетехники, ни опыта боевых действий с использованием беспилотников, они поначалу понесли тяжелые потери, но быстро адаптировались.
Президент Украины Владимир Зеленский рассчитывал, что захват территории противника обеспечит ему козырь на будущих переговорах о прекращении конфликта.
Зеленский провел, как выразился Белый дом, “очень продуктивную” встречу с президентом США Дональдом Трампом в субботу в Риме, где оба лидера присутствовали на похоронах папы римского Франциска.
Трамп давит на Зеленского, чтобы тот отказался от части украинской территории. Это ускорило бы завершение трехлетнего конфликта, который привел к масштабным жертвам и разрушениям в городах, поселках и деревнях по всей Украине