დაუჯერებელია, მაგრამ მიუხედავად კოლოსალური ზიანისა, STRV 122-ების უმეტესობა, ჯერ კიდევ მწყობრშია.
შვედეთმა უკრაინას გადასცა 10 ცალი თავისი საუკეთესო ტანკი STRV 122. ორწლიანი გააფთრებული ბრძოლების განმავლობაში, რუსმა მებრძოლებმა, არანაკლებ 14 მაღალი სიზუსტის დარტყმა მიაყენეს 64-ტონიან (ეკიპაჟი – 4 კაცი) საბრძოლო მანქანას. დიდი ალბათობით, ათივე ტანკი დაზიანდა, თანაც რამდენჯერმე
საოცარია, მაგრამ ტანკების უმეტესობა, რომელიც წარმოადგენს გერმანული leopard 2A5– ის შვედურ ვარიანტს, ჯერ კიდევ მწყობრშია, როგორც ეს ანგარიშების გაცნობით ირკვევა. ტანკების „სიცოცხლისუნარიანობა“ – ნათელი დადასტურებაა გერმანულ-შვედური საინჟინრო აზრის მაღალ დონეზე განვითარების, ისე, როგორც უკრაინელი ინჟინრების გაბედულებისა და გამჭრიახობის – მათ ბუქსირით გაჰყავთ ტექნიკა ბრძოლის ველიდან, შემდგომი შეკეთებისთვის. 10 ორიგინალური STRV 122-იდან, ერთი ეგზემპლარი, ახლახან ანახეს უკრაინულ სამხედრო არხზე. უკრაინელი ტანკისტის თქმით, შვედური ტანკი გაცილებით „უკეთ ერგება“ მიმდინარე სამხედრო კამპანიას, ვიდრე საბაზისო leopard 2A5.
ათივე STRV 122 – უკრაინის არმიის 21-ე მექანიზებული ბრიგადის განკარგულებაშია, რომელიც ასევე იყენებს დარჩენილ  leopard 2A6-ებსა და რამდენიმე ძველ leopard 2A1-ს. ეს ბრიგადა მონაწილეობდა კურსკის ოლქის შტურმში. ბოლო დღეებში, მან განახორციელა ამ რუსული ოლქიდან ევაკუაცია რუსული უპილოტოების დარტმის ქვეშ.
21-ე ბრიგადამ თავისი ტანკები დამატებითი დაცვით აღჭურვა. მათ შორისაა, ანტიდრონული ფოლადის ეკრანები, რომლებიც გადაჭიმულია სპეციალურად შექმნილ ჩარჩოებზე.  „ეკრანის გარეშე, არ დარჩენილა არცერთი ტანკი“ – ამბობს ბრიგადის ტანკისტი ARMY TV-ისთან ინტერვიუში.
დამატებითი დაცვა
დამატებითი ჯავშანი კარგად მუშაობს. ერთ-ერთმა გაძლიერებულმა leopard 2A5-მა გაუძლო 8  უპილოტო აპარატის დარტყმას, ვიდრე კიდევ სამმა, მწობრიდან არ გამოიყვანა.
გერმანული წარმოების უკრაინული ტანკების სიმტკიცით აიხსნება ის, რომ ეს მანქანები აღარ ფიგურირებს უკრაინის მხრიდან შეიარაღების მოთხოვნის ჩამონათვალში. 259 ტანკიდან (STRV 122,  leopard 2A6, leopard 2A4,       leopard 2A5), რომლებსაც მოკავშირეები დაჰპირდნენ კიევს, უმეტესობა უკვე ადგილზეა, განადგურდა მხოლოდ 30 ერთეული. უკრაინა ასევე ელის თანამედროვე ტანკებს ბრიტანეთიდან, აშშ-დან და ავსტრალიიდან.
რა თქმა უნდა, მას კიდევ სჭირდება უპილოტოები, დრონებისგან დაცვის საშუალებები, შორ მანძილზე მოქმედი საჰაერო თავდაცვის სისტემები, სარტილერიო დანადგარები და რაც მთავარია, უფრო ეფექტიანი და სამართლიანი სამობილიზაციო სისტემა – გამოფიტული მოტომსროლელი ბატალიონების ცოცხალი ძალით შესავსებად.
ტანკების პარკი, რომლებსაც ფლობს უკრაინა, მოიცავს არამარტო ასობით დასავლურ მოდელს, არამედ ათასობით საბჭოთა T- 64-ს,  T-72-ს და T-80-ს –  წესით, ეს უნდა კმაროდეს. მით უფრო, მათგან საუკეთესოები, მძლავრ დარტყმებს უძლებს… და განაგრძობს ბრძოლას.

Невероятно, но несмотря на колоссальный урон, большинство Strv 122 все еще в строю.
Швеция передала Украине 10 своих лучших танков Strv 122. За два года ожесточенных боев российские войска нанесли не менее 14 высокоточных ударов по 63-тонным четырехместным танкам. Скорее всего, все 10 танков были повреждены, причем некоторые — по несколько раз
Невероятно, однако большинство танков — бронированные шведские варианты немецкого Leopard 2A5 — до сих пор на ходу, согласно подробному отчету. Долговечность танков — свидетельство немецкой и шведской инженерной мысли, а также смелости и изобретательности украинских инженеров, которым приходится отбуксировать поврежденные танки с поля боя для ремонта.
Один уцелевший из 10 оригинальных Strv 122 недавно продемонстрировали по украинскому военному телеканалу. По словам одного из танкистов, шведские танки «заточены» для этой военной кампании по сравнению с базовым Leopard 2A5.
Все Strv 122 принадлежат 21-й механизированной бригаде украинской армии, которая также использует уцелевшие 21 Leopard 2A6 и несколько старых Leopard 1A5. Бригада участвовала в августовском наступлении на Курскую область России и в последние дни вместе с другими украинскими бригадами эвакуировалась из этой области под ударами элитного российского подразделения, применяющего беспилотники.
21-я механизированная бригада оснастила свои танки дополнительной защитой, в том числе стальными экранами от беспилотников, натянутыми на изготовленные на заказ рамы. «Без экранов в нашем батальоне нет ни одного танка», — сообщил танкист бригады в интервью телеканалу Army T.V.
Дополнительная защита
Дополнительная броня работает. Один усиленный Leopard 1A5 недавно отразил атаки восьми российских беспилотников, прежде чем еще три беспилотника окончательно его обездвижили.
Прочность украинских танков немецкой разработки объясняет, почему эти машины больше не возглавляют список потребностей Украины в технике. Из 259 танков Strv 122, Leopard 2A6, Leopard 2A4 и Leopard 1A5, которые союзники обязались поставить до 2023 года, большинство уже было поставлено, и только 30 из них были уничтожены. Украина также получила или получит современные танки от Великобритании, США и Австралии.
Нет, Украине все-таки нужны беспилотники, средства защиты от беспилотников, дальнобойные средства ПВО, артиллерийские орудия и — больше всего на свете — более действенная и справедливая система мобилизации для пополнения истощенных мотострелковых батальонов свежими силами.
Танков, которые уже есть у Украины, — это не только сотни западных моделей, но и тысяча или более советских Т-64, Т-72 и Т-80 — должно быть достаточно. Особенно если учесть, что лучшие из этих танков способны выдержать значительный урон… и продолжать сражаться.