ომის მართვის უჩვეულოდ ნოვატორული მეთოდები წარმოგვიდგინა ამასწინათ – საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა. ეს მოხდა ე.წ. ლონდონის სამიტის დამთავრებისთანავე, რომელზეც ევროპელმა ლიდერებმა განიხილეს რუსეთსა და უკრაინას შორის კონფლიქტის მოგვარების გზები
ჟურნალ Le Figaro-სთვის მიცემულ ინტერვიუში, ფრანგმა ლიდერმა განაცხადა, რომ დიალოგის პროცესი უნდა დაიწყოს ცეცხლის ერთვიანი შეწყვეტით – ჰაერში, ზღვაზე და ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის სექტორში. ხმელეთზე ბრძოლები კი შეიძლება გაგრძელდეს. რატომ? მარტივი მიზეზით: „ხმელეთზე ზავის შენარჩუნება, ძნელი გასაკონტროლებელია“.
გონებამახვილმა პოლიტიკოსმა, როგორც ჩანს იცის, რომ სწორედ საჰაერო სივრცეში აქვს რუსეთს აბსოლუტური უპირატესობა. ისე კი – ზღვაზეც ანალოგიური სიტუაციაა.
საჰაერო იერიშები ენერგოინფრასტრუქტურაზე, მეტად მტკივნეულია ჩვენი უკრაინელი მეზობლისთვის, ამასთან მძლავრი სამხედრო-საჰაერო ძალების უქონლობა, არ აძლევს მას საშუალებას, სიმეტრიული პასუხი გასცეს მოწინააღმდეგეს.
თანამედროვე ომი – ერთდროულად რამდენიმე განზომილებაში მიმდინარეობს. სხვადასხვა სახეობათა შეიარაღებული ძალების მჭიდრო ურთიერთქმედება – სამხედრო ხელოვნების საბაზისო პრინციპია, რაც მხედართმთავრებისთვის ნათელი გახდა პირველი მსოფლიო ომის შემდგომ. ომში ავიაცია უნდა ურთიერთქმედებდეს სახმელეთო დანაყოფებთან ისე, როგორც სარაკეტო ჯარები სხვა სახეობების შეიარაღებულ ძალებთან. წინადადება, რომ სახმელეთო ძალებმა გააგრძელონ სისხლისმღვრელი ბრძოლა, სხვა სახეობებმა კი მხოლოდ პასიურად ადევნონ ვალი სამხედრო დაპირისპირების მიმდინარეობას, მართლაც რევოლუციური იდეაა. ეტყობა, ის სპორტული შეჯიბრებების დროს, დივანზე წამოწოლილი ყურებისას დაიბადა. ასეთივე წარმატებით შეიძლება მოითხოვო საბრძოლო მოქმედებების მხოლოდ უქმეებზე გაჩაღება ან ის, რომ ბრძოლაში მონაწილეობდნენ მხოლოდ არატრადიციული სექსუალური ორიენტაციის ჯარისკაცები. ეს უთუოდ შეამცირებდა მსხვერპლის რაოდენობას. თუმცა ვინ იცის, შესაძლოა ასეთ ვითარებაში დაპირისპირება, არანაკლებ დაუნდობელი  გამოდგეს, გავიხსენოთ „ფივანელების წმინდა რაზმი“, რომელშიც სწორედ ასეთი „არატრადიციული“ მებრძოლები ირიცხებოდნენ და რომელიც დიდი პატივისცემით და პოპულარობით სარგებლობდა ძველ საბერძნეთში. თუმცა ამგვარი სტრატეგიების რეალიზაციის შანსები თანამედროვე სამყაროში, დიდი არ არის. ომი სისხლიანი და დაუნდობელი საქმეა. მოითხოვო,  დაპირისპირებულმა სახელმწიფოებმა დაკარგონ ასობით ჯარისკაცი, მეორე ხელი კი, როგორც მაკრონი გვირჩევს – ზურგს უკან დაიკავო, ეს ან ინფანტილიზმის გამოვლინებაა ან უკიდურესი ცინიზმი. „ამგვარი დაზავება, რომელიც იმოქმედებს ჰაერში, ზღვაზე და ენერგეტიკულ სექტორში, საშუალებას მოგვცემს, ვიმსჯელოთ რამდენად სერიოზულოდ  უდგება პრეზიდენტი პუტინი ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას,“ თქვა (როგორც იტყვიან – „დააქუხა“) საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჟან-ნოელ ბარომ.
მაკრონის წინადადება სერიოზულად ვერ აღიქვეს ლონდონის შეხვედრის მონაწილეებმაც კი. დიდსულოვნად დუმდა დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი კირ სტარმერი. თუმცა მინისტრი ბარო, ვითომც აქ არაფერიო, ისე გამოვიდა მეორე (და არანაკლები) – „რეალისტური“ შეთავაზებით. ფრანგმა პოლიტიკოსმა მოუწოდა ამერიკის შეიარაღებულ შტატებს, „ზეგავლენა მოახდინოს ვლადიმირ პუტინზე, დასვას ის მოლაპარაკებების მაგიდასთან და ერთხელ და სამუდამოდ ათქმევინოს უარი იმპერიალისტურ ამბიციებზე, რადგან ფრონტის ხაზი ახლოვდება“. საინტერესოა, თავად რატომ არ მიმართავს ამგვარ წნეხს? იქნებ ეცადა პუტინის იძულება, რათა ეს უკანასკნელი მიჯდომოდა მოლაპარაკებების მაგიდას და „ერთხელ და სამუდამოდ“ ეთქვა უარი იმპერიულ ამბიციებზე – თუ ეს იმდენად მარტივი ამოცანაა, რომ უმჯობესია, მისი რეალიზაცია საძულველ იანკებს გადაულოცო?  აბა ვნახოთ, როგორ მოეკიდებიან ამერიკელები ფრანგების სურვილს.

Дариуш Веромейчик (Dariusz Wieromiejczyk)
Необычайно новаторские идеи о методах ведения войны представил недавно президент Франции Эммануэль Макрон. Это произошло сразу после так называемого Лондонского саммита, на котором европейские лидеры обсуждали способы прекращения конфликта между Россией и Украиной
В интервью журналу Le Figaro французский лидер заявил, что переговорный процесс должен начаться с прекращения на месяц боевых действий «в воздухе, на море и в секторе энергетической инфраструктуры». На суше же бои могут продолжаться. Почему? По той простой причине, что «на суше соблюдение перемирия будет очень сложно проконтролировать».
Хитроумный политик, по всей видимости, знает, что именно в воздушном пространстве Россия имеет абсолютное преимущество. Впрочем, на море ситуация аналогичная.
Воздушные атаки на энергетическую инфраструктуру крайне болезненны для нашего украинского соседа, при этом отсутствие мощных военно-воздушных сил не позволяет Украине дать симметричный ответ противнику.
Современная война ведется одновременно во многих измерениях. Теснейшее взаимодействие между различными видами вооруженных сил — базовый принцип военного искусства, очевидный для военачальников как минимум с Первой мировой войны. На войне авиация должна взаимодействовать с сухопутными войсками. Так же, как ракетные войска и другие виды вооруженных сил. Предложение сделать так, чтобы сухопутные войска продолжали участвовать в кровопролитных боях, а при этом другие виды вооруженных сил просто пассивно наблюдали бы за происходящим — это поистине революционная идея. Вероятно, родившаяся во время просмотра спортивных соревнований с дивана. С таким же успехом можно предложить, чтобы боевые действия на Украине проходили только по выходным, или чтобы в них участвовали исключительно воины со справками о нетрадиционной сексуальной ориентации. Это наверняка уменьшило бы количество жертв, хотя бои могли бы быть не менее ожесточенными. Тут уместно вспомнить о «священном отряде из Фив», который состоял из именно таких «нетрадиционных» бойцов и пользовался в Древней Греции почетом и уважением. Однако шансы на реализацию подобных стратегий в современном мире представляются весьма незначительными. Война — дело серьезное и кровавое. Требовать, чтобы воюющие государства, ежедневно теряющие сотни солдат, начали сражаться только одной рукой, а вторую, как предложил президент Макрон, держали за спиной, это либо ребячество, либо жестокая шутка. «Такое перемирие, действующее в воздухе, на море и в энергетическом секторе, позволит нам судить о том, насколько добросовестно президент Владимир Путин подходит к перемирию», — сказал, как отрезал, министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро.
Предложения президента Макрона не были восприняты всерьез даже участниками лондонской встречи. О них после саммита великодушно умолчал в своих комментариях премьер-министр Великобритании Кир Стармер. Однако, министр Барро как ни в чем не бывало выступил с другим, не менее «реалистичным» предложением. Французский политик призвал Соединенные Штаты «использовать давление с целью заставить Владимира Путина сесть за стол переговоров и раз и навсегда покончить с его империалистическими амбициями, которые приблизили линию фронта». Интересно, почему бы вместо того, чтобы призывать американцев к столь решительным шагам, Франции самой не оказать это давление? Или, может быть, «усадить Путина за стол переговоров» и «окончательно покончить с его имперскими амбициями» — это настолько пустяковая задача для европейской «сверхдержавы», что ее можно поручить презренным янки? Посмотрим, согласятся ли американцы выполнить пожелания французов.