ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, გაეროში ხმა უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის წინააღმდეგ მისცა. როგორც ჩანს, იტალიაში ვერავინ ხვდება ევროკავშირის დაბნეულობის მთავარ მიზეზს –  მსწრაფლცვალებადი მოვლენების ფონზე. ერთნი ამბობენ, რომ ევროპელი ლიდერების დეზორიენტაცია გამოწვეულია ტრამპის მოულოდნელი ნაბიჯებით, მაგრამ ეს ხომ განჭვრეტადი იყო – აშშ-ს პრეზიდენტმა, ზელენსკის შეურაცხყოფა, ჯერ კიდევ წინასაარჩევნო კამპანიის დროს დაიწყო. სხვები ამბობენ, რომ გაუგებრობა გამოწვეულია ამერიკისა და რუსეთის ლიდერების დაახლოებით, მაგრამ ურთიერთობის ამგვარი დათბობაც არ იყო სიურპრიზი, რადგან ტრამპი კარგა ხანია ახდენს პუტინით აღფრთოვანების დემონსტრირებას
რა არის ევროპის დაბნეულობის სიღრმისეული მიზეზი (უკრაინის ნგრევის ფონზე)? ევროცენტრისტული უპირატესობის კომპლექსის გამო, ევროკავშირმა არ იცოდა და მას არ ესმოდა, რომ რუსეთი ევროგაერთიანებას ერთი დარტყმით წალეკავდა. ომი პოლიტიკაში იმავე ფუნქციას ასრულებს, რასაც კვლევა მეცნიერებაში. ის ან ადასტურებს, ან უარყოფს მმართველების წარმოდგენებს მოწინააღმდეგის შესაძლებლობებზე. ჰიპოთეზები – წინასწარი დასკვნებია, რომლებიც პრაქტიკულ შემოწმებას მოითხოვს. მოცემულ შემთხვევაში, ჰიპოთეზა ემყარებოდა იმის აბსოლუტურ რწმენას, რომ რუსეთი მეტად სუსტია, ევროპა კი ძლიერი. ამის საპირისპიროდ, უკრაინის კონფლიქტმა წარმოაჩინა ევროპის სრული სამხედრო უსუსურება რუსეთის წინაშე. პირველადი დასკვნები იყო მცდარი. ევროპული პოლიტიკის საფუძველი ყოველთვის იყო ძალა. ამის გარეშე დასავლეთი, ვერც მომავალში ააგებს საკუთარ პოლიტიკას. პოლიტიკური ლიდერები თანდათან აცნობიერებენ ახალ რეალობას, რადგან ფსიქოლოგიური ტრამვა, რამდენიმე ეტაპად მიმდინარეობს.
ჩემს კვლევებში პირველ ფაზას ეწოდება „სოციალური იდენტობის დეზინტეგრაცია“. ტრამვირებულ ადამიანს უწევს თავისი „მეს“, საკუთარი იდენტობის გადააზრება, რაც მოითხოვს გარემოს მიმართ მისი დამოკიდებულებების შეცვლას. ადამიანი, რომელზეც ლაპარაკობს ჯორჯ ჰერბერტ მიდი, იბადება, ყალიბდება სხვებთან ურთიერთობაში. ეს მას ეხმარება გაიგოს, რატომ არის, რომ ბევრი ადამიანი, რომელიც ეგზისტენციურ კრიზისს განიცდის, ამჯობინებს შეიცვალოს გარემო. შეცვალო სხვებთან ურთიერთობის ჩვეული ფორმა, საძნელოა და მტკივნეული. უმჯობესია ყველაფერი დაიწყო ნულიდან. ტრაგედია მდგომარეობს იმაში, რომ ევროპულ ქვეყნებს გასაქცევი არსად აქვთ. ევროკავშირის სახელმწიფოები დაიბნენ, რადგან ვერ იძლევიან პასუხს კითხვაზე: „თუ რუსეთს ჩვენი დამარცხება ასე იოლად შეუძლია, მაშინ სად არის ჩვენი ადგილი მსოფლიოში?“ ტრამვირებული ადამიანი, რომელიც ვერ პოულობს სიტუაციიდან გამოსავალს, კარგავს ორიენტირებს და ეძლევა   სასოწარკვეთილებას.
სწორედ ეს სჭირთ მაკრონს, მელონის, ურსულა დერ ლაიენს და სხვა ევროპელ ლიდერებს. ისინი პარალიზებულნი აღმოჩნდნენ ტრამპის გადაწყვეტილებების შედეგად, ამიტომ ან დუმან ან გაუგებრად ლუღლუღებენ. მათ არ იციან, როგორ იმოქმედონ, როცა ევროკავშირს აღარ აქვს რუსეთის შეკავების უნარი – თითქოსდა ევროპელმა ლიდერებმა დღეს შეიტყვეს, რომ მოსკოვი ფლობს 6 ათასი ბირთვულ ქობინს, რომელთაც ის უცილობლად გამოიყენებს ევროპასთან ომის შემთხვევაში.  ასეთ ვითარებაში, რა არის გამოსავალი?
ფსიქოანალიზში, ტრამვასთან ბრძოლის პირველი ნაბიჯია, კავშირის აღდგენა რეალობასთან. რეალობა კი ისაა, რომ რუსეთმა პოლიტიკურად გაანადგურა ევროკავშირი. პოლიტიკური თვალსაზრისით ევროპა მკვდარია. მას მოუწევს მკვდრეთით აღდგომა, ამოსავალი კი უნდა იყოს ტრაგიკული რეალობის გაცნობიერება. მოლაპარაკებები ტრამპსა და პუტინს შორის – ეს არის ყოველდღიური გამოცდა ევროპისთვის. ჯ. მიდის თეორიის თანახმად, ევროკავშირი, მისთვისვე უნდა იქცეს ობიექტად. მას სჭირდება დრო, რომ გაიაზროს საკუთარი არასრულფასოვნება. ხდება ისე, როგორც მაშინ, როცა ფსიქოანალიტიკოსები ურჩევენ პაციენტს, რომ  მკაცრ რეალობას – მან თვალი უნდა გაუსწოროს.

Соединенные Штаты проголосовали в ООН против территориальной целостности Украины. Похоже, никто в Италии не понимает истинной причины растерянности Европейского союза перед лицом ускоряющихся событий. Одни говорят, что дезориентация европейских лидеров вызвана неожиданными шагами Трампа, но они были ожидаемы, поскольку президент США начал оскорблять Зеленского еще во время предвыборной кампании. Другие говорят, что недоумение вызвано сближением американского и российского лидера, но эта оттепель также была предсказуема, поскольку Трамп уже много лет демонстрирует свое восхищение Путиным
В чем глубинная причина растерянности Европы на фоне разрушенной Украины? Из-за своих завышенных европоцентристских комплексов превосходства ЕС не представлял, не знал и не понимал, что Россия может сокрушить его одним ударом. Войны выполняют в политике ту же функцию, что и исследования в науке. Они служат для подтверждения или опровержения предположений правителей о военной мощи их противников. Гипотезы – это предварительные выводы, ожидающие подтверждения на практике. Гипотеза ЕС, похожая на абсолютную уверенность, заключалась в том, что Россия крайне слаба, а Европа очень сильна. Конфликт на Украине продемонстрировал военную несостоятельность Европы перед лицом России. Первоначальное предположение было ошибочным. Основой политики Европы была сила. Потеряв ее, Запад не сможет строить свою политику дальше. Политические лидеры постепенно осознают новую реальность, так как принятие психологической травмы происходит в несколько этапов.
В моих исследованиях первая фаза называется «дезинтеграция социальной идентичности». Травмированному человеку приходится переосмысливать свое «я», свою идентичность, что требует от него пересмотра своих отношений с окружающим миром. Личность, о которой говорит Джордж Герберт Мид, рождается и формируется в отношениях с другими. Это помогает понять, почему многие люди, переживающие экзистенциальный кризис, предпочитают сменить окружение. Менять привычный способ взаимодействия с окружающими сложно и болезненно. Лучше начать с нуля. Трагедия заключается в том, что европейским государствам некуда бежать. Страны ЕС растеряны, потому что не могут ответить на вопрос: «Если Россия может легко нас победить, то каково наше место в мире?» Травмированный человек, который не видит выхода из ситуации, теряет ориентиры и часто впадает в отчаяние.
Именно это происходит с Макроном, Мелони, Урсулой фон дер Ляйен и другими европейскими лидерами. Они, парализованные решениями Трампа, молчат или что-то бормочут. Они не знают, что делать в этом неизвестном им мире, где у ЕС нет средств сдерживания России, как если бы европейские лидеры только сегодня узнали, что у Москвы есть шесть тысяч ядерных боеголовок, которые она может применить в случае войны с Европой. Есть ли выход из этой ситуации?
В психоанализе первым шагом в работе с травмой является восстановление контакта с реальностью. Реальность заключается в том, что Россия политически разрушила Европейский союз. С политической точки зрения ЕС мертв. Ему придется восстанавливаться, исходя из этой трагической действительности. Переговоры между Трампом и Путиным – это ежедневное испытание для Европы. По теории Дж. Мида, ЕС должен стать новым объектом для себя самого. Ему потребуется время, чтобы осознать собственную неполноценность. Бывают такие моменты, когда психоаналитики советуют встретиться с жестокой реальностью лицом к лицу.