Freilich Magazin  გერმანია
2021 წლის ფედერალურ არჩევნებთან  შედარებით, AFD-მ გასულ კვირას შეძლო, გაეორმაგებინა მის მიმართ მხარდაჭერა. ამასთან სოციოლოგი მიიჩნევს, რომ პარტიის ელექტორალური პოტენციალი ჯერ კიდევ არ არის ამოწურული
2025 წლის ფედერალურ არჩევნებში, პარტიამ „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ ხმების დიდი ნაწილი მოიპოვა აღმოსავლეთ გერმანიის ხუთ მიწაზე, მთლიანად ქვეყანაში 20.8% მოაგროვა და მეორე ადგილზეა ქდკ/ქსდ-ს შემდეგ. იენის დემოკრატიისა და სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი, სოციოლოგი – აქსელ ზალჰაიმერი თვლის, რომ AFD-ს პოტენციალი, ჯერ კიდევ  არ არის სრულად გამოყენებული.
ერთ-ერთი მიზეზი სხვა პარტიების სისუსტეა
ზალჰაიმერის აზრით, AFD სარგებლობს ოპონენტების სისუსტითა და დაკნინებით. კერძოდ იმით, რომ ერთ დროს პოპულარული პარტიები არაფერს აკეთებენ საამისოდ, რათა შეინარჩუნონ ამომრჩეველი საკუთარ წიაღში ან ისინი უკან დაიბრუნონ. აი AFD კი ღრუბელივით ისრუტავს დღევანდელი პოლიტიკით უკმაყოფილოებს. ზალჰაიმერი იხსენებს, ქდკ-ს ლიდერის ფრიდრიჰ მერცის განცხადებას იმის შესახებ, რომ AFD დაკარგავდა ამომრჩევლების ნახევარს. „მათი რაოდენობა კი 2-ჯერ გაიზარდა 2021 წელთან შედარებით“ – აღნიშნავს მკვლევარი. ყველაზე გასაკვირი ისაა, რომ პარტია არამარტო ინარჩუნებს მხარდამჭერებს, არამედ ახერხებს მათ მობილიზებასაც, ვინც ადრე თავს იკავებდა არჩევნებში მონაწილეობისგან და თავისკენ იზიდავს მოქალაქეების ახალ ჯგუფებს.
რადიკალიზაცია, როგორც წარმატების საწინდარი
ზალჰაიმერი AFD-ს – „რისკიან მეთოჯინეს“ უწოდებს, იმდენად მოხერხებულად იყენებს პარტია ყველა არხსა და ნებისმიერ ცვლილებას საზოგადოებრივ განწყობებში. ამომრჩეველთა გადაწყვეტილება ნებაყოფლობითი რომც იყოს, ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ პარტია დემოკრატიულია – „AFD ანტიდემოკრატიულია“. ქდკ-ს მტკიცე უარი AFD-სთან თანამშრომლობაზე, კიდევ უფრო ამძიმებს ვითარებას.
„გასაგებია, რომ ეს სიტუაცია ადამიანებში აღფრთოვანებას არ იწვევს, AFD-ს ამომრჩეველს ბუნებრივია სურს, რომ მისი რჩეული პარტია ფლობდეს მართვის სადავეებს“- განმარტავს ზალჰაიმერი.
AFD-ს წამყვანმა კანდიდატმა – ალისა ვაიდელმა უკვე განაცხადა, რომ სურს სახელმწიფოს მართვა. „თუ ჩვენ შევინარჩუნებთ ასეთ ტემპს, რამდენიმე წელიწადში ყველაზე ძლიერი პარტიად გავხდებით“- ახდენს სოციოლოგი ვაიდელის ციტირებას.
გადაუჭრელ პრობლემათა სიუხვე
ზალჰაიმერი AFD-ს პოპულარობას აღმოსავლეთ გერმანიაში, აქ არსებულ გაჭიანურებულ სოციალ-ეკონომიკურ პრობლემებსა და დემოკრატიის დეფიციტს“ უკავშირებს. „აღმოსავლეთ გერმანია – ეს დიდწილად არის საზოგადოება, რომელმაც გადაიტანა გაერთიანების შემდგომი ტრანსფორმაციული რყევები. ასეთმა შოკს მოჰყვა სპეციფიკური განწყობების ფორმირება, რომლებიც აისახება ხმის მიცემის გადაწყვეტილებაზე.
AFD-ს შეუძლია აკრიფოს ქულები ხელისუფლების კრიტიკის ხარჯზე, ეს კრიტიკა კი პოპულარულია ეკონომიკურად დასუსტებულ აღმოსავლეთ გერმანიის რეგიონებში. „საბოლოო ჯამში ჩვენ ვიღებთ მემარჯვენე პოპულიზმს, რომელიც მოქმედებს დემოკრატიული მეთოდებით და ის გამოდის მთავრობის მწვავე, იმავდროულად მიმზიდველი კრიტიკით –  პოპულისტურ სტილში“- ამბობს ზალჰაიმერი.
მთავარი შიში – ორიენტირების დაკარგვა
ძირითადი ფაქტორი, რომელიც განსაზღვრავს მოქალაქის გადაწყვეტილებას ხმის მიცემისას, არის იდენტობის დაკარგვის შიში. ეს შიში კარგად ერგება მემარჯვენე ორიენტაციას, ელიტისა და დემოკრატიის მძაფრ კრიტიკას. თუ ადამიანს  არა აქვს მყარი ორიენტირები და მისწრაფებები, რომლებიც მას მართებულად მიაჩნია, მაშინ ის იხრება პოლიტიკური ძალებისკენ, რომლებიც გასცემენ დაპირებას, რომ დააბრუნებენ სანატრელ დროს, თითქოსდა უკეთეს წარსულს“- აანალიზებს ზალჰაიმერი.
მკაცრმა პოზიციამ შიდა უსაფრთხოებისა და მიგრაციის საკითხებში, AFD-ს წისქვილზე დაასხა წყალი, მეტადრე ისლამისტური გამოხდომების ფონზე, რომელსაც სჩადიოდნენ თავშესაფრის მაძიებლები. ამან „განსაკუთრებული გავლენა იქონია“, ხაზს უსვამს ზალჰაიმერი. თუ ახლანდელი მთავრობა ამ პრობლემებს  ვერ გადაჭრის, AFD დამატებით მხარდაჭერას მიიღებს.
შემდგომი ზრდის პოტენციალი
AFD-ს პოტენციალი არ არის ამოწურული. ეს ეხება არა მარტო აღმოსავლეთ გერმანიას, არამედ მთელს ქვეყანას. „გულწრფელად რომ ვიყო, AFD-ს ელექტორალური პოტენციალი არ არის ბოლომდე ათვისებული არც აღმოსავლეთ, არც სამხრეთ, არც დასავლეთ და  არც ჩრდილოეთ გერმანიაში – ამბობს სოციოლოგი – ქვეყნის აღმოსავლეთში მიღებული ამდენი მანდატი, მიუთითებს იმაზე, რომ ელექტორალური რეზერვი ჯერ კიდევ რჩება“.
ის ფაქტი, რომ AFD მეორე ძალაა ბუნდესტაგში, სოციოლოგის აზრით, შემაშფოთებელი სიგნალია.
მისი აზრით, ზიანი უკვე დადგა. ის ასევე თვლის, რომ AFD-ს პოზიციების გაძლიერება ბუნდესტაგში, მიწების დონეზეც მოახდენს ვითარების პოლარიზაციას. ამას შეიძლება დაუპირისპირდეს  – „მხოლოდ კონსტრუქციული ქმედება.“

Freilich Magazin / Германия
На федеральных выборах 2025 года партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) получила наибольшее количество голосов в пяти восточных землях Германии.В целом по стране партия набрала 20,8 % и стала второй по количеству полученных голосов партией после ХДС/ХСС. Впрочем, считает Аксель Зальхайзер, социолог и научный руководитель Института демократии и гражданского общества в Йене, потенциал АдГ далеко не исчерпан
Одна из причин — слабость других партий
По мнению Зальхайзера, АдГ извлекает выгоду из слабости и стратегического провала оппонентов. В частности, бывшие ранее популярными партии не делают ничего, чтобы удержать избирателей в своем стане или вернуть их обратно. А вот АдГ абсорбирует витающее в воздухе политическое недовольство как губка. Зальхайзер вспоминает заявление лидера ХДС Фридриха Мерца о том, что АдГ лишится половины своих избирателей. «Сейчас их количество выросло ровно в два раза по сравнению с 2021 годом», — отмечает он. Особенно поразительно, что партия не только удерживает свой электорат, но и мобилизует тех, кто раньше в целом воздерживался от походов на выборы, и привлекает на свою сторону новые группы граждан.
Радикализация как подспорье для успеха
Зальхайзер называет АдГ «венчурным кукловодом» — столь ловко партия играет на накалах и перепадах настроения в обществе. Даже если решение избирателей является демократическим, это не делает АдГ демократической силой: «Она антидемократична», — говорит социолог. Четкий отказ ХДС от сотрудничества с АдГ также не облегчает ситуацию. «Понятно, что люди не испытывают энтузиазма по этому поводу и что избиратели АдГ, естественно, хотят, чтобы партия стояла у руля», — объясняет Зальхайзер.
Ведущий кандидат от АдГ Алиса Вайдель уже заявила о своем желании участвовать в управлении государством. «Если мы продолжим в том же темпе, через несколько лет мы станем самой сильной партией», — цитирует Вайдель социолог. Наиболее сильную поддержку ее партия получила в восточных регионах Германии.
Обилие нерешенных проблем
Зальхайзер объясняет популярность АдГ на востоке Германии долгосрочными социально-экономическими проблемами и «дефицитом демократии».»Восточная Германия — это в большей степени общество, которое было потрясено трансформационными потрясениями после воссоединения». Этот шок привел к формированию у людей специфических установок, которые отражаются на принятии ими решений при голосовании.
АдГ также может набрать очки за счет своей критики правительства, которая особенно популярна в экономически ослабленных регионах восточной Германии. «В конечном итоге мы видим правый популизм, который действует демократическими методами, но в то же время выступает с яростной и привлекательной резкой критикой правительства в популистской манере», — говорит Зальхайзер.
Главный страх — потеря ориентиров
Основным фактором, определяющим решение граждан при голосовании, является их страх потерять собственную идентичность и самоосознание. Этот страх хорошо сживается с правой ориентацией, резкой критикой элиты и общей неудовлетворенностью демократией. «Если люди не получают надежных ориентиров и предложений, которые они считают убедительными, то они обращаются к популистским силам, которые могут даже обещать возвращение к вожделенному и якобы лучшему прошлому», — анализирует Салхайзер.
Жесткая позиция по вопросам внутренней безопасности и миграции, в частности, сыграли на руку АдГ — особенно в контексте исламистских атак, совершенных просителями убежища, эти вопросы «оказали очень сильное влияние», подчеркивает Зальхайзер. Если нынешнему руководству не удастся решить эти проблемы должным образом, АдГ может получить дополнительную поддержку.
Потенциал для дальнейшего роста
Потенциал избирателей АдГ далеко не исчерпан. Это касается не только восточной Германии, но и всей страны. «Скажу честно, потенциал избирателей АдГ не исчерпан ни в восточной, ни в южной, ни в западной, ни в северной Германии», — говорит социолог. — Большое число полученных партией прямых мандатов на востоке страны, в частности, является показателем того, что резервы избирателей еще не использованы».
Тот факт, что AДг сейчас является второй по силе силой в Бундестаге, является для социолога «тревожным знаком». По его мнению, ущерб уже нанесен. Он также считает, что усиление позиций АдГ в Бундестаге и на уровне земель приведет к дальнейшей поляризации ситуации. Этому можно противопоставить «конструктивные действия».