17 თებერვალს, ელისეს სასახლეში გაიმართა საგანგებო სხდომა ყველაზე გავლენიანი ევროპული სახელმწიფოების მონაწილეობით. „ ყოფილი ქვეყანა-კოლონიზატორები“ – ასე ირონიულად მოიხსენია ისინი, ვენსან ერვუემ რადიო Europe 1-ის ეთერში. საყურადღებო იყო ამ შეხვედრაზე ურსულა ფონ დერ ლაიენის დასწრება, რომელიც დაჟინებით მოითხოვს „მშვიდობის დამყარებას ძალის გამოყენებით“, არადა მანამდე, მან ძლივს გამოითხოვა ადგილი კუთხეში, დივანზე – ერდოგანთან შეხვედრის დროს. ასევე აღსანიშნავია ღონისძიებაზე ჯორჯა მელონის გამოჩენა, რომელიც სხდომაზე მცირე დაგვიანებით Maserati-ით მიბრძანდა – იტალიელებისთვის ჩვეული არხეინი იერით, რომელიც დაცინვას უახლოვდება. უნგრეთის წარმომადგენელი შეხვედრაზე არ ყოფილა, თუმცა ვიქტორ ორბანმა თავისი განაცხადი მაინც გააკეთა.. თანაც რიხიანად.
პარიზში შეკრებილი ლიდერები – იმედგაცრუებულნი არიან. მათი განწყობა – კონფლიქტის გაგრძელებისკენ  მიდრეკილი და ტრამპის მიმართ  კრიტიკულია
ამგვარი განცხადება უნგრეთის პრემიერის ნაცვლად, ვინმე პეტერ სიიარტომ – საგარეო საქმეთა მინისტრმა გააკეთა, რომელიც პარიზის შეხვედრის პარალელურად მიმდინარე ყაზახეთის  სამიტზე, ჟურნალისტების წინაშე გამოვიდა. უნგრული დიპლომატიის მეთაური უფრო ნათლად ვერ იტყოდა: „პარიზში შეიკრიბნენ კონფლიქტის გაგრძელების მოსურნეები და მტრულად  განწყობილნი აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მიმართ. ამ პოლიტიკოსებმა თავი მოიყარეს იმისთვის, რომ ხელი შეუშალონ კონფლიქტის მშვიდობიან მოწესრიგებას.“
შეზღუდული შემადგენლობით შეკრებილი ევროპელი ლიდერები, რა თქმა უნდა იმედგაცრუებულნი იყვნენ, სხვანაირად ვერც იქნებოდა. 18 თებერვალს, ერ-რიადში მიმდინარეობდა მოლაპარაკებები „სუპერ-გიგანტებს“, აშშ-სა და რუსეთს შორის, ისე, როგორც ეს ხდებოდა ცივი ომის დროს. ევროპელების დასწრება, როგორც ჩანს, არავის გახსენებია, კირ სტარმერის დაგვიანებული განცხადების მიუხედავად. ძველი სამყარო, როგორც ჩანს, სათვალავში არ მიიღება. ასეთ ვითარებაში, გარკვეული იმედგაცრუება სავსებით გასაგებია. ისე, როგორც უნგრელი მინისტრის შეფასება -„კონფლიქტის გაგრძელების მოსურნენი“. იდეოლოგიით დაბრმავებული ევროპელები, ბოლო სამი წელი აწვდიდნენ იარაღს უკრაინელებს და უბიძგებდნენ კიევს ომისკენ, რა თქმა უნდა – „ყოველგვარი უკანა აზრის გარეშე“. „კრიტიკულად განწყობილნი ტრამპის მიმართ“ – რა შეიძლება ამაზე ითქვას? მართალია „სიკეთის ბანკის“ ლიდერები „მჟავედ“ მოეკიდნენ ტრამპის ხელმეორედ არჩევას აშშ-ს პრეზიდენტის პოსტზე და ისინი ჯეი დი ვენსის შთამბეჭდავმა გამოსვლამაც დაამუნჯა, მაგრამ ანტიტრამპისტულმა პოზიციამ, პრაგმატული მოსაზრებებიდან გამომდინარე, თავისი დრო მოჭამა. ახლა უკვე გვიწევს ახალი მსოფლიო წესრიგის პირობებში არსებობა.
ადგილი „მსოფლიო საჭადრაკო დაფაზე“
უნგრელები (ისინი არ არიან მარტო) – საგნებს განსხვავებულად ჭვრეტენ. უნგრელები საღად აფასებენ რეალობას და არ არიან შეპყრობილნი ფანატიზმით. ამ ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფნაც ყაზახეთში – ერთგვარი სიგნალია. ასტანა „მრავალპოლუსიანობის“ და ოპორტუნიზმის დედაქალაქია. ყაზახები ალბათ მალე შეასხამენ ხორცს ექსპრეზიდენტ ნაზარბაევის მიერ წამოწყებულ ამბიციურ პროექტს – „ყაზახეთი 2030“-ს. ისინი დიდი ხანია მისდევენ რეალურ პოლიტიკას, თანამშრომლობენ მეზობლებთან რუსეთთან და ჩინეთთან (აქ თავის როლს თამაშობს კულტურული ერთობა), ასევე დასავლეთან. ასეთი მოთამაშეების ადგილი ყოველთვის მოიძებნება მსოფლიო „საჭადრაკო დაფაზე“. ჩვენ, დასავლეთ ევროპელები კი  გავიჩხირეთ ნაკლებადაქტუალურ, მოძველებული გეოპოლიტიკური წარმოდგენებში. ეს ადგილი ჩვენ გვეკუთვნის – მაგრამ სამწუხაროდ, მას ვეღარ ვინარჩუნებთ. სამყარო შეცვლილია და საგანგებო სხდომა ვიწრო წრეში, ძველ დროს ვეღარ დააბრუნებს.

Арно Флорак (Arnaud Florac)
17 февраля в Елисейском дворце состоялось экстренное совещание представителей наиболее влиятельных европейских государств. «Бывшие колониальные державы», — именно так с толикой иронии назвал их Венсан Эрвуэ в эфире радио «Europe 1». Обращает на себя внимание присутствие на этой встрече Урсулы фон дер Ляйен, решительно настроенной навязать «мир посредством силы», хотя ранее ей еле-еле удалось выпросить себе место на краешке дивана на встрече с Эрдоганом. Отметим также немного запоздалое появление Джорджии Мелони, приехавшей на Maserati — проявление той самой присущей итальянцам легкой небрежности, которая в данном случае граничит с издевкой. Представителей Венгрии на встрече не было, но Виктор Орбан заявил о себе… и довольно громко.
«Собравшиеся сегодня в Париже европейские лидеры разочарованы, настроены на продолжение конфликта и критично — по отношению к Трампу»
Это заявление сделал не сам премьер Венгрии, а министр иностранных дел страны, некий Петер Сийярто, в день парижской встречи выступавший перед журналистами на саммите в Казахстане. Глава венгерской дипломатии не мог бы выразиться яснее: «В Париже собрались сторонники продолжения конфликта, враждебные президенту США Дональду Трампу, и разочарованные европейские политики — для того, чтобы помешать мирному урегулированию на Украине».
Собравшиеся ограниченным кругом европейские лидеры, несомненно, были разочарованы. Да и как им не испытывать разочарование? Состоявшиеся 18 февраля в Эр-Рияде переговоры велись между «супергигантами», Россией и США, как это уже было во времена холодной войны. О присутствии европейцев, похоже, не могло быть и речи, даже несмотря на запоздалые заявления Кира Стармера. Старый свет, похоже, уже давно списан со счетов. В таких обстоятельствах определенное разочарование вполне объяснимо, и венгерский министр прав. «Сторонники продолжения конфликта» — звучит не менее верно: из-за своей идеологической слепоты европейцы последние три года поставляли оружие украинцам и толкали их на борьбу, как говорится, «без задней мысли». «Критично настроенные по отношению к Трампу»? Хотя лидеры «лагеря добра» и кисло отнеслись к факту повторного избрания Дональда Трампа на пост президента США, а яркая речь Джея Ди Вэнса, безусловно, вызвала у них оторопь, антитрампистская позиция по вполне объяснимым соображениям прагматизма уже отжила свое. Теперь нам придется существовать в новом мировом порядке.
Место на «мировой шахматной доске»
Венгры же — причем они в этом не одиноки — смотрят на вещи по-другому. Они имеют дело с реальностью, а не предаются болезненному фанатизму. Присутствие венгерского министра иностранных дел в Казахстане — тоже своего рода сигнал: Астана — столица «многополярности» и оппортунизма. Казахстанцы (наименование «казахи» скорее употребляется в отношении к этнической группе) скоро претворят в жизнь запущенный экс-президентом страны Н. Назарбаевым амбициозный план «Казахстан 2030». Они уже давно практикуют «реальную политику», сотрудничая со своими соседями — Россией и Китаем, — а также с Турцией (здесь роль играет их культурная общность) и Западом. Таким игрокам может найтись место на мировой «шахматной доске». И, к несчастью для нас, маленьких западноевропейцев, исполненных уже не самой актуальной уверенности в устаревших установках и геополитических оценках, это место некогда принадлежало именно нам — но мы уже не в состоянии сохранить его за собой. И экстренное совещание в узком кругу не поможет вернуть в прошлое изменившийся мир.