თავის საინაუგურაციო სიტყვაში, მას ერთხელაც არ უხსენებია ჩვენი ქვეყანა
ინაუგურაციის ოფიციალური ცერემონიის შემდეგ, აშშ-ს პრეზიდენტმა –  დონალდ ტრამპმა მიაშურა თეთრი სახლის ოვალურ კაბინეტს. აქ ჟურნალისტებმა მას შეახსენეს, დაპირება რუსეთსა და უკრაინას შორის მიმდინარე კონფლიქტის,  „24 საათში“ დასრულების შესახებ და მან ამ კითხვას საინტერესოდ უპასუხა.
„ნუ, ჯერ მხოლოდ ნახევარი დღე გავიდა, მეორე ნახევარი დარჩენილია, ვნახოთ“ – თქვა შეერთებული შტატების 47-ე პრეზიდენტმა. მან ასევე დაადასტურა მისწრაფება, დაასრულოს რუსეთ-უკრაინის სამხედრო დაპირისპირება. პოლიტიკოსმა განაცხადა, რომ ეს საერთოდ არ უნდა მომხდარიყო.
„ჩვენ შევეცდებით, გავაკეთოთ ეს (დავასრულოდ კონფლიქტი – შენიშვნა რედაქციისგან), რაც შეიძლება სწრაფად. თქვენ იცით, რომ კონფლიქტი რუსეთსა და უკრაინას შორის, არ უნდა დაწყებულიყო“ – დასძინა ტრამპმა.
შეგახსენებთ, თავის საინაუგურაციო გამოსვლაში, ტრამპს სიტყვაც არ უთქვამს უკრაინის შესახებ. მან აქცენტი გააკეთა საშინაო და საგარეო პოლიტიკაზე, სოციალურ საკითხებსა და აშშ-ს დამოუკიდებლობაზე. პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მისი ადმინისტრაცია იმუშავებს ამერიკელი ხალხის საკეთილდღეოდ და რომ ის შტატების ინტერესებს – პირველ ადგილზე დააყენებს.
უკრაინული და საერთაშორისო საზოგადოების რეაქცია, დონალდ ტრამპის საინაუგურაციო სიტყვაზე, არის არაერთგვაროვანი. ექსპერტებმა და საზოგადო მოღვაწეებმა, განსაკუთრებული ყურადღება მიაპყრეს ეკონომიკური ხასიათის განცხადებებს და იმას, რომ უკრაინა საერთოდ არ უხსენებიათ.

В своей инаугурационной речи он не сказал ни слова о нашей стране
После официальной церемонии инаугурации новый президент США Дональд Трамп прибыл в Овальный кабинет Белого дома. Там журналисты напомнили ему обещание завершить конфликт между Россией и Украиной «за 24 часа», и он интересно ответил на этот вопрос.
«Ну, прошло только полдня. У меня осталось еще полдня. Посмотрим», — сказал 47-й президент Соединенных Штатов.
Он также подтвердил свое стремление завершить конфликт России и Украины. Политик заявил, что его вообще не должно было быть.
«Мы постараемся сделать это (добиться завершения конфлкта, – ред.) как можно скорее. Вы знаете, конфликт между Россией и Украиной не должен был начинаться», – добавил Трамп.
Напомним, в своей инаугурационной речи Трамп не сказал ни слова об Украине. Он сделал акцент на внешней и внутренней политике, социальных вопросах и независимости США. Президент заявил, что его администрация будет работать во благо американского народа, ставя интересы Штатов на первое место.
Реакция украинского и международного сообщества на инаугурационную речь Дональда Трампа оказалась неоднозначной. Эксперты и общественные деятели обратили особое внимание на экономические заявления и отсутствие упоминаний Украины.