აშშ-ს არჩეულმა პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ხუთშაბათს განაცხადა, რომ მიმდინარეობს რუსეთის პრეზიდენტ პუტინთან შეხვედრის სამზადისი. ამასთან რესპუბლიკელების ლიდერს არ დაუსახელებია ორ ლიდერს შორის მოლაპარაკების დაწყების თარიღი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი…
ტრამპის თეთრ სახლში დაბრუნებამ, გააჩინა დიპლომატიური შეთანხმების იმედი, რითაც უნდა დასრულდეს კონფლიქტი უკრაინაში, რომელიც 2022 წლის თებერვალში დაიწყო. თუმცა ამან ბევრი შეაშინა  კიევში, რადგან სამშვიდობო შეთანხმება შეიძლება ძვირად დაუჯდეს უკრაინას.
ტრამპის მრჩევლებმა წარმოადგინეს წინადადებები საიმისოდ, რომ კონფლიქტი შეწყდეს, თუმცა ისინი პრაქტიკულად ითვალისწინებს ქვეყნის მნიშვნელოვანი ნაწილის რუსეთისთვის გადაცემას.
საკვანძო ციტატები
„მან გამოთქვა შეხვედრის სურვილი და ჩვენ ვახდენთ ამის ორგანიზებას“ – განაცხადა ტრამპმა ფლორიდის შტატში, მარ-ა-ლაგოს შეხვედრაზე, სადაც თავი მოიყარეს რესპუბლიკელმა გუბერნატორებმა.
„პრეზიდენტ პუტინს სურს ჩვენთან შეხვედრა. მან ამის შესახებ საჯაროდაც განაცხადა. ჩვენ უნდა დავასრულოთ ეს კონფლიქტი, ეს სისხლიანი სასაკლაო“ – განაცხადა ტრამპმა უკრაინის კონფლიქტზე საუბრისას.
კონტექსტი
ომის დაწყებიდან, აშშ-მ, პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის დროს, უკრაინას გამოუყო 175 მილიარდ დოლარზე მეტი, აქედან 60 მილიარდი უსაფრთხოების უზრუნველყოფას მოხმარდა.
ამასთან გაურკვეველია, გაგრძელდება თუ არა ეს დახმარება იგივე ინტენსივობით ტრამპის დროს, რომელიც აცხადებს, რომ სურს, რაც შეიძლება მალე დაასრულოს კონფლიქტი.
კრემლის პრესმდივანმა დმიტრი პესკოვმა ხუთშაბათს განაცხადა, რომ პუტინი მიესალმება ტრამპთან კონტაქტის დამყარებას, მაგრამ ასეთი მიმართვა ჯერ არ გაკეთებულა. პესკოვის თქმით, მიზანშეწონილი იქნება  ეს მოხდეს ტრამპის უფლებამოსილების ოფიციალური გაფორმების შემდგომ.
ვლადიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ტრამპს შეუძლია გადაწყვეტი როლი შეასრულოს რუსეთ-უკრაინის 34-თვიანი კონფლიქტის დასრულებასა და  „პუტინის შეჩერებაში“.

Канишка Сингх (Kanishka Singh)
Вашингтон, 9 января (Reuters) — Избранный президент США Дональд Трамп заявил в четверг о подготовке встречи между ним и президентом России Владимиром Путиным. Республиканец не назвал сроков проведения переговоров между двумя лидерами.
Почему это важно
Возвращение Трампа в Белый дом породило надежду на дипломатическое урегулирование, которое положит конец конфликту на Украине, начавшемуся в феврале 2022 года. Однако оно также вызвало опасения в Киеве о том, что мирное соглашение может дорого обойтись Украине.
Советники Трампа выдвинули предложения по прекращению конфликта, которые фактически привели бы к передаче значительной части страны в пользу России в обозримом будущем.
Ключевые цитаты
«Он хочет встретиться, и мы занимаемся организацией», — сказал Трамп в своем выступлении перед встречей с губернаторами-республиканцами в Мар-а-Лаго в Палм-Бич, штат Флорида.
«Президент Путин хочет встретиться. Он даже сказал об этом публично, и мы должны покончить с этим конфликтом. Это кровавое месиво», — сказал Трамп об украинском конфликте.
Контекст
С начала российской спецоперации Соединенные Штаты при президенте-демократе Джо Байдене выделили Украине помощь на сумму более 175 миллиардов долларов, в том числе более 60 миллиардов долларов на обеспечение безопасности.
Однако неясно, будет ли продолжаться помощь в том же темпе при Трампе, который заявил, что хочет как можно скорее положить конец конфликту.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков ранее в четверг заявил, что Путин приветствовал бы желание Трампа вступить в контакт, но пока никаких официальных запросов не поступало. По словам Пескова, было бы целесообразно сначала дождаться вступления Трампа в должность.
Владимир Зеленский заявил, что Трамп может сыграть решающую роль в исходе 34-месячного конфликта Украины с Россией и помочь «остановить Путина».