Tuckercarlson.com / აშშ
ჯეფრი საქსი: ყოველივე – სულ ერთი ზარით გადაწყდება, როგორც ამას ტრამპი ამბობს. მას უბრალოდ შეუძლია, აიღოს ყურმილი, დაურეკოს პუტინს და უთხრას: „ იცით რა, 30-წლიანი ძალისხმევა ნატოს გაფართოების შესახებ – უკრაინისა და საქართველოს ხარჯზე, იყო სიბრიყვე, დაუშვებელი და გაუმართლებელი პროვოკაცია, რამაც საბოლოო ჯამში, მოვლენათა ამგვარ განვითარებამდე მიგვიყვანა. მე ამას არ ვემხრობი და მზად ვარ საჯაროდ განვაცხადო: ჩვენ წერტილს დავუსვამთ ამ ავანტიურას, თქვენ კი დღესვე დაასრულეთ საბრძოლო მოქმედება – იმავე წამს, ყველაფერი დასრულდება. შემდეგ თავს იჩენს ნიუანსები, მათ შორის ის, სად გაივლის საზღვარი, მაგრამ შეირაღებული კონფლიქტი, ბოლოს და ბოლოს, დასრულდება.
მას ვერ დავასრულებთ სიტყვებით: „მოდით, შევწყვიტოთ ცეცხლი“, ამის თქმა უაზრობაა. როგორც არაერთხელ გავიგეთ საგარეო საქმეთა მინისტრის – ლავროვისგან, მე და ყველა საქმეში ჩახედულმა ადამიანმა – ეს იცის, ლაპარაკია არა ცეცხლის შეწყვეტაზე, არამედ კონფლიქტის მიზეზებზე. მთავარი მიზეზი კი არის ის, რომ რუსეთი ეწინააღმდეგება, მისი უკრაინასთან 1200-კილომეტრიანი საზღვრის გასწვრივ, ამერიკელი სამხედროებისა და ამერიკული სარაკეტო სისტემების განლაგებას. ბაიდენი კი იმდენად ბრიყვია, მე შეგნებულად ვიყენებ ამ ეპითეტს, რომ თავიდან ვერ აიცილა სასაკლაო. ცხადია, რომ მას ეს შეეძლო და არ გააკეთა. ამიტომ მე მას საზიზღარ პრეზიდენტად მივიჩნევ. აი პრეზიდენტი ტრამპი, ვფიქრობ, რომ სწორედ ასე მოიქცევა.

Такер Карлсон: Как урегулировать украинский конфликт?
Джеффри Сакс: Все решит буквально один звонок, как Трамп и говорит. Потому что все, что ему нужно сделать, — это снять трубку, позвонить президенту Путину и сказать: «Знаете, 30-летние усилия по расширению НАТО за счет Украины и Грузии были нелепой, неприемлемой и ненужной провокацией, которая в итоге привела нас к такому повороту событий. Я ее не поддерживаю и готов заявить об этом публично. Мы положим конец этой авантюре, а вы сегодня же прекратите боевые действия». И в тот же миг все закончится. Позже возникнут нюансы, включая то, где пройдет граница, но вооруженный конфликт, наконец, закончится.
Его не завершить словами: «Давайте прекратим огонь», данное заявление лишено смысла. Как вы неоднократно слышали от министра иностранных дел Лаврова, и насколько знаю я и все сведущие люди, речь не о прекращении огня, а о причинах конфликта. А причина его в том, что Россия не желает размещения у своей 1200-километровой границы с Украиной американских военных и ракетных систем. А Байден был настолько глуп — я сознательно использую это слово — что не сумел избежать бойни, хотя со всей очевидностью мог. Но не сделал этого, и поэтому я считаю его ужасным президентом. А вот президент Трамп, полагаю, захочет поступить именно так.