ჯოშ ვინგროუვი და აკაილა გარდნერი
არჩეულმა პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა თქვა, რომ კიევი უნდა მოელაპარაკოს მოსკოვს შეიარაღებული კონფლიქტის დასრულების შესახებ, ამასთან ტრამპმა დააკნინა რუსეთის მიერ დაკავებული ტერიტორიების მნიშვნელობა. ეს იყო მორიგი სიგნალი იმის შესახებ, რომ ის აპირებს, კატეგორიულად მოითხოვოს კონფლიქტის დარეგულირება, ეს კი ნიშნავს რუსეთის მონაპოვრის დაკანონებას
„ ის უნდა იყოს მზად შეთანხმების დასადებად და მორჩა – განაცხადა ტრამპმა უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის მისამართით, ფლორიდაში მდებარე კლუბ მარ-ა-ლაგოში გამოსვლისას – შეთანხმება უაღრესად მნიშვნელოვანია, უამრავი ადამიანია დაღუპული“.
ტრამპმა თქვა, რომ საუკუნეა საჭირო უკრაინული ქალაქების აღსადგენად, რომლებიც რუსეთმა მიწასთან გაასწორა. მან სკეპტიკურად მოიხსენია უკრაინის ოპტიმიზმი, დაიბრუნოს დაკარგული ტერიტორიები. ტრამპმა კიდევ ერთხელ გაააკრიტიკა თეთრი სახლის გადაწყვეტილება, უკრაინის მხრიდან ამერიკული იარაღის რუსეთის ტერიტორიის სიღრმეში გამოყენების შესახებ. უნდა ვივარაუდოთ, რომ ის არ დათანხმდება ამგვარი ნებართვის გაცემას, კონფლიქტი რომც არ დასრულდეს.
„ადვილია თქვა, რომ გინდა – დაიბრუნო მიწები, მაგრამ ეს ქალაქები ძირითადად დანგრეულია – განაცხადა ტრამპმა ორშაბათის გამოსვლაში – შეხედეთ ამ ქალაქებს, ერთი ნაგებობაც კი არ არის გადარჩენილი. ასე რომ, ვიდრე რამეს იტყოდეთ „მიწების დაბრუნებაზე“, ჯერ იკითხეთ, რას იბრუნებთ – იმას, რის აღდგენასაც 110 წელი სჭირდება?“
ამ კომენტარებიდან ნათლად ჩანს, რომ ტრამპის გაპრეზიდენტებით ამერიკული დახმარება მკვეთრად შემცირდება, თუ საერთოდ არ შეწყდა.
ორშაბათს ტრამპმა რამდენჯერმე გაიმეორა: ის, რომ ხელისუფლებაში ყოფილიყო, რუსეთის პრეზიდენტი ამ ომს არ დაიწყებდა. მან გააკრიტიკა ბაიდენის ადმინისტრაცია…
„ვფიქრობ, მათ არ უნდა მიეცათ კიევისთვის რუსეთის სიღრმეში 300 კილომეტრზე დარტყმის უფლება“ – თქვა ტრამპმა.
ბაიდენის ადმინისტრაციამ დაადასტურა თავისი პოზიცია, რომელიც იმაში მდგომარეობს, რომ ზელენსკიმ თავად უნდა უნდა გადაწყვიტოს, თუ როდის და რა პირობებით ჩაერთვება მოლაპარაკებებში. „არაფერი უკრაინის შესახებ – უკრაინელების გარეშე. ჩვენ არ ვაპირებთ ძალდატანებას ან იმ პირობების თავს მოხვევას თუ რა უნდა გააკეთონ უკრაინელებმა სამომავლოდ“ – განაცხადა ნაციონალური უშიშროების საბჭოს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა ჯონ კირბიმ.
ბაიდენის ადმინისტრაციამ, უკრაინისთვის ATACMS-ების გამოყენების უფლებაზე მსჯელობა ჯერ კიდევ არჩევნებამდე დაიწყო, ხოლო მიღებული გადაწყვეტილება, იყო პასუხი ჩრდილოკორეელი ჯარისკაცების კონფლიქტში ჩართვაზე, აღნიშნა კირბიმ.
ტრამპმა მოკლედ ისაუბრა ზელენსკისთან შეხვედრის შესახებ, რომელიც ახალახან გაიმართა პარიზში.
რეპორტიორის კითხვაზე, მან უპასუხა, რომ ინაუგურაციაზე მას ზელენსკი არ მიუპატიჟებია, თუმცა სხვა მსოფლიო ლიდერები მიიწვია.
„ თუ მოისურვებს ჩამოსვლას, ამას მივესალმები, მაგრამ მოწვევით არ მომიწვევია… დიახ, არა“ – თქვა ტრამპმა.
არჩეულმა პრეზიდენტმა, უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტს, „ამაზრზენი“ უწოდა და თქვა, რომ ომში ორივე მხრიდან „ასტრონომიული“ რაოდენობის დანაკარგია. „მე, რომ პრეზიდენტი ვყოფილიყავი, ეს არაგზით არ მოხდებოდა“- განაცხადა მან.

Джош Вингроув (Josh Wingrove) и Акайла Гарднер (Akayla Gardner)
Избранный президент Дональд Трамп сказал, что Киеву надо договариваться с Москвой о прекращении вооруженного конфликта, и занизил ценность занятых Россией территорий. Это был очередной сигнал о том, что он намерен настаивать на урегулировании, которое узаконит российские территориальные приобретения
«Он должен быть готов к заключению сделки, и все, — сказал Трамп об украинском президенте Владимире Зеленском, выступая в понедельник в своем флоридском клубе Мар-а-Лаго. — Сделка очень нужна. Слишком много людей погибло».
Трамп заявил, что понадобится столетие, чтобы восстановить украинские города, которые российская армия сровняла с землей. Он весьма пренебрежительно отозвался о надеждах Украины вернуть утраченные территории. Трамп снова подверг критике разрешение Белого дома на применение американского оружия по целям в глубине российской территории. В связи с этим увеличивается вероятность того, что он не согласится продлевать это разрешение, если боевые действия будут продолжаться.
«Хорошо говорить, что они хотят вернуть свои земли, но города в основном разрушены, — сказал Трамп в понедельник. — Посмотрите на эти города, там ни одного здания не уцелело. Так что, знаете, когда вы говорите „вернуть земли“, возникает вопрос о том, что вернуть. Что вернуть? То, что надо будет восстанавливать 110 лет?»
Эти комментарии дают четкое понимание, что с избранием Трампа американская помощь Украине будет резко уменьшена, а то и вообще прекращена.
В понедельник Трамп несколько раз повторил, что, будь он у власти, российский президент не начал бы этот вооруженный конфликт. Он подверг критике администрацию президента Байдена за решение позволить Украине наносить удары ракетами ATACMS вглубь российской территории на большее расстояние. У этих ракет дальность составляет 300 километров.
«Думаю, они не должны были разрешать бить этими ракетами на 300 километров вглубь России», — сказал Трамп.
Администрация Байдена подтвердила свою позицию, заключающуюся в том, что Зеленский сам должен решить, когда и на каких условиях вступать в переговоры. «Ничего об Украине без Украины. Мы не намерены вести переговоры без них, без их участия. Мы не намерены принуждать их и ставить условия, какими должны быть их следующие шаги», — сказал в понедельник официальный представитель Совета национальной безопасности Джон Кирби.
Администрация начала обсуждать вопрос о применении Украиной ATACMS еще до выборов, а принятое решение стало ответом на отправку на фронт северокорейских войск, отметил Кирби.
Трамп также кратко рассказал о своей встрече с Зеленским, состоявшейся недавно в Париже. Отвечая на вопрос репортера, избранный президент заявил, что не пригласил Зеленского на инаугурацию, хотя другие мировые лидеры приглашения получили.
Избранный президент назвал продолжающийся на Украине конфликт «отвратительным» и сказал, что в боях с обеих сторон гибнет «астрономическое» количество военнослужащих. «Будь я президентом, этот конфликт ни в коем случае и не случился бы», — заявил Трамп.