აშშ-ს არჩეულ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან შეხვედრის შემდეგ, უნგრეთის პრემიერ-მინისტრმა ვიკტორ ორბანმა, ამ კვირაში გაშალა მძლავრი დიპლომატიური საქმიანობა და დაურეკა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს
ამ თვეში უნგრეთი ამთავრებს ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარეობას  და თავისი ქმედებით, ისეთით, როგორიცაა ორბანის თვითგამოცხადებული „სამშვიდობო მისია“, ეს ქვეყანა ახერხებს გააწბილოს მოკავშირეები ევროკავშირიდან და ნატოდან. უნგრეთის თავჯდომარეობის დაწყებისთანავე, ივლისის თვიდან, ორბანი ეწვია კიევს, მოსკოვსა და აშშ-ს. მიმდინარე კვირაში, ის გეგმავს კიდევ ერთ ვიზიტს, თუმცა დანიშნულების პუნქტი – ჯერჯერობით არ ხმაურდება.
უკრაინის სადოლარო ობლიგაციები ოთხშაბათს სხვებზე მეტად განმტკიცდა ფორმირებად ბაზრებზე, იმის მოლოდინში, რომ ტრამპი, პრეზიდენტის რანგში, დააჩქარებს სამშვიდობო მოლაპარაკებებს. ოფიციალური დიალოგი არ დაიწყება 20 იანვრამდე, როცა ჩანიშნულია მისი ინაუგურაცია. ამის შესახებ, სამშაბათს განაცხადა ვიკტორ ორბანმა.
პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა დონალდ ტუსკმა, იმავე დღეს გვაუწყა, რომ მოლაპარაკებები სამხედრო მოქმედებების შეწყვეტის შესახებ, დაიწყება ამ ზამთრის განმავლობაში. ისიც არ აკლებს დიპლომატიურ ძალისხმევას, ხვდება უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკისა და საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონს.
უკრაინა ჯერჯერობით უარს ამბობს, განიხილოს ტერიტორიული დათმობების საკითხი, თუმცა ბოლო ინტერვიუში ზელენსკი იძლეოდა სიგნალებს დიპლომატიური დარეგულირების აუცილებლობის შესახებ.            კრემლმა ოთხშაბათს განაცხადა, რომ კიევის პოზიცია „კვლავინდებურად გამორიცხავს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოწესრიგების შესაძლებლობას“.

Андраш Гергей (Andras Gergely)
После встречи с американским избранным президентом Дональдом Трампом на этой неделе премьер-министр Венгрии Виктор Орбан развил бурную дипломатическую деятельность и позвонил российскому президенту Владимиру Путину
Во время телефонного разговора стороны обсудили пути урегулирования вооруженного конфликта на Украине, включая контакты венгерского премьера «с рядом западных лидеров» по этому вопросу. Об этом в своем заявлении сообщил Кремль.
В этом месяце Венгрия завершает председательство в Евросоюзе и своими действиями, такими как самопровозглашенная «миссия мира» Орбана, она расстраивает союзников по ЕС и НАТО. В самом начале председательства Венгрии в Евросоюзе в июле месяце Орбан нанес визиты в Киев, Москву и США. На этой неделе он совершит еще одну такую поездку, хотя пункты назначения его визитов пока не объявлены.
Долларовые облигации Украины в среду укрепились больше всех остальных на формирующихся рынках в связи с надеждами на то, что Трамп в качестве президента ускорит переход к мирным переговорам. Официальные переговоры не начнутся раньше 20 января, когда в США будет день инаугурации. Об этом во вторник вечером сообщил Орбан.
Премьер-министр Польши Дональд Туск в тот же день сказал, что переговоры об окончании военных действий могут начаться этой зимой. Он также прилагает дипломатические усилия, встречаясь с президентом Украины Владимиром Зеленским и с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Украина пока отказывается рассматривать вопрос о территориальных уступках, хотя Зеленский в ходе последних интервью подает сигналы о необходимости дипломатического урегулирования. Кремль в среду заявил, что позиция Киева «по-прежнему исключает возможность мирного урегулирования конфликта».