სოფელი „სტარიე ტერნი“, რომელსაც საკვანძო მნიშვნელობა აქვს კურახოვოს დაცვისთვის, უკრაინულმა არმიამ სულ ერთი დღე-ღამის განმავლობაში დაკარგა. ამის შესახებ იტყობინება უკრაინელი სამხედრო მიმომხილველი – ბოგდან მიროშნიკოვი
„სტარიე ტერნი“ იყო საკმარისად კარგად გამაგრებული საყრდენი პუნქტი, რომელიც ჩვენ 24 საათში დავკარგეთ. „როგორ მოხდა“- ეს და მსგავსი კითხვები, უფრო რიტორიკულია და დე ჟავიუს განცდას ტოვებს. მტერს, ამ სოფლისთვის, უნდა დაეკარგა სულ ცოტა ბრიგადა, თუმცა დაკარგა ერთი ბატალიონი“ – დაწერა მან.
ცნობილი, რომ „სტარიე ტერნი“-ს მხრიდან გარღვევა, ძალზე გაართულებს კურახოვის სამრეწველო ზონის შენარჩუნებას, რადგან მოწინააღმდეგე მას ერთდროულად ორი მხრიდან მიუახლოვდება და პარალელურად სრულად გადაჭრის ლოგისტიკას.
ოფიციალური განცხადება დასახლებული პუნქტის  „სტარიე ტერნის’ დაკარგვის შესახებ, არ გაკეთებულა.
ცნობილია, რომ ვითარება „სტარიე ტერნის“ ირგვლივ, დიდი ხანია იყო კრიტიკული. არხი Deep State  წერდა, რომ „მოცემული რაიონიდან გრძელდება ცრუ ცნობების მოწოდება პოზიციების შენარჩუნების შესახებ“.
არ არის ახალი ამბავი, რომ ვლადიმირ ზელენსკი მალავს ფრონტზე შექმნილ რეალურ ვითარებას. ამის შესახებ იუწყებოდა ჟურნალი Economist-ი – უკრაინის უმაღლეს მეთაურობაში არსებული  წყაროს მიერ მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე.
გამოცემა წერს, რომ „არმია“ ცენზურის წნეხში აქცევს ნეგატიურ ცნობებს პოზიციებიდან, რათა არ მოხდეს ზურგში პანიკის გავრცელება. აქედან გამომდინარე, უმაღლეს მთავარსარდალს – ამყოფებენ ინფორმაციულ ვაკუუმში და უმალავენ სიმართლეს.

Российские войска всего за сутки отвоевали у ВСУ село Старые Терны, сообщает «Страна». Для украинских сил это был важный опорный пункт, имеющий решающее значение для обороны Курахово, которое им теперь вряд ли удастся удержать
Село Старые Терны, которое имеет ключевое значение для обороны Курахово, ВСУ потеряли всего за сутки. Об этом заявил украинский военный обозреватель Богдан Мирошников.
«Старые Терны были довольно крепким опорником, который мы потеряли за сутки. Вопросы «а как так произошло» и подобные будут скорее риторическими. Ощущение дежа вю не оставляет. Враг мог положить за село бригаду, а положил меньше батальона», – написал он.
Известно, что прорыв со стороны Старых Тернов очень усложнит удержание промзоны в Курахово, потому что противник сможет подобраться к ней с двух сторон, одновременно перекрыв полностью логистику.
Официальных сообщений о потере населенного пункта Старые Терны не было.
Известно, что ситуация вокруг Старых Тернов давно была критической. Канал Deep State писал, что «в данном районе продолжается предоставление ложных сведений наверх относительно удержания позиций».
Это не первое сообщение о том, что от Владимира Зеленского скрывают реальное положение дел на фронте. Об этом также писал авторитетный журнал Economist со ссылкой на источник в высшем украинском командовании.
Издание пишет, что «армия» цензурирует негативные новости с позиций, чтобы не раздувать панику в тылу. И даже верховного главнокомандующего Украины ограждают от правды.