რაც არ უნდა ახდენდეს ბაიდენის ადმინისტრაცია უკრაინის პროვოცირებას (ტრამპის უფლებამოსილების ძალაში შესვლამდე), აძლევს რა მას ახალი შეიარაღების გამოყენების უფლებას, რითაც აშშ-ს რუსეთთან ომში ჩათრევის საფრთხეს ზრდის, ზელენსკიმ უკვე შეაგდო პირსახოცი რინგზე
Sky News-თან ინტერვიუში, უკრაინელმა ლიდერმა დასავლეთს შესთავაზა ქვეყნის „არაოკუპირებული ტერიტორიების“ ნატოში მიღება, რომ ამ გზით დასრულდეს კონფლიქტის ცხელი ფაზა.
ზელენსკის სიტყვები – „მოდით, მიგვიღეთ ნატოში“, შემდეგ კი განვაგრძნობთ ბრძოლის ოკუპირებული ტერიტორიების დასაბრუნებლად „დიპლომატიური გზებით“-ო, არაფერს ნიშნავს. როცა ერთხელ თმობ  მიწას, მორჩა, მას ვეღარასდროს დაიბრუნებ.
როგორ მიიღებს პუტინი ზელენსკის წინადადებას, რომელიც ბრმად თმობს ტერიტორიის 20-პროცენტს – ცეცხლის შეწყვეტისა და ნატოში გაწევრიანების სანაცვლოდ?
პუტინი, რომელმაც უკრაინის ნატოში მიღების სურვილს იმით უპასუხა, რომ წამოიწყო ომი მეზობელ ქვეყანასთან, ძნელი სავარაუდოა, ამ წინადადებას დაეთანხმოს: უფრო სწორად, ეს არა მარტო ძნელი სავარაუდოა, არამედ თითქმის გამორიცხულია, რადგან ზემოთქმული ნიშნავს, რომ რუსეთმა საკუთარ პოზიციაზე – უარი უნდა თქვას.
მეტიც, ამ რეგიონებისთვის ოფიციალური სტატუსის მინიჭება, მათ შორის ყირიმისთვის, ნამდვილად  იქნება მონაპოვარი მოსკოვისთვის, თანაც ეს მიწები, ისედაც კრემლის ხელში იმყოფება. როგორც არ უნდა მოხდეს, ზელენსკი სწორად იქცევა, რადგან ონკანი, რომლიდანაც უკრაინის პრეზიდენტის აშშ-ში ყოველი ჩასვლის შემდეგ, კიევისთვის 50-60 მილიარდი მოედინება, იკეტება. უცნობია, ზუსტად რამდენი დაიხარჯა ომზე, მაგრამ ამიერიდან ყველა ფინანსური არხი  იქნება დახურული.
ტრამპი ამ ეტაპზე სულაც არ აპირებს, მოითხოვოს ნატოში გაწევრიანება, არსებობს ალტერნატივა – პოლონეთის სახით.
უფრო გონივრული არ იქნება აშშ-ს ახალმა პრეზიდენტმა რუსეთთან ვაჭრობის დროს მოსკოვისგან გამოითხოვოს დათმობები, რომელიც აშშ-ს, უკრაინაზე მეტად ანაღვლებს?
მაგალითად ტრამპმა, შეიძლება მოითხოვოს დათმობები ირანისა და ჩინეთის მიმართულებებით.
ასე რომ, ყველაზე რეალისტურ გადაწყვეტილებად მოჩანს, რუსეთს დაუთმონ ოკუპირებული ტერიტორიები და უკრაინის ნატოში ინტეგრაციის საკითხი – შორეულ თაროზე შემოიდოს.
ადვილია გატყორცნო საბრძოლო მოწოდებები შორიდან და შეაგულიანო უკრაინელები: „იომეთ ლომებო“, მაგრამ მილიონობით უკრაინელი ადამიანისთვის, რომელმაც დაკარგა სახლ-კარი და რომელსაც ცხოვრება დაენგრა, „მჭლე მშვიდობა“, ურჩევნია ნოყიერ დაპირებებს.
უკრაინის ტრაგედია – გაკვეთილად გამოდგება მრავალი ქვეყნისა და ხალხისთვის, უპირველესად კი საქართველოსთვის, სადაც დღეს მწვავედ კამათობენ დასავლეთის ნავში ჩასხდომის მიზანშეწონილობაზე.

Мелих Алтынок (Melih Altınok)
Как бы администрация Байдена ни провоцировала Украину до вступления Трампа в должность, санкционируя, в частности, использование новых вооружений для втягивания США в войну с Россией, даже Зеленский уже бросил на ринг полотенце
В интервью Sky News украинский лидер предложил членство «неоккупированных территорий» своей страны в НАТО, чтобы положить конец горячей фазе конфликта.
Слова Зеленского «давайте вступим в НАТО, а потом будем бороться за оккупированные территории дипломатическим путем» ничего не значат. Как только вы отдали эти земли, все, они ушли.
Так как же Путин отнесется к предложению Зеленского, который слепо отдает 20% украинской территории ради прекращения огня и членства в НАТО?
Путин, ответивший на вероятность принятия Украины в НАТО началом специальной военной операции, вряд ли скажет «да». Допустить это не просто сложно, а даже невозможно. Это будет означать отрицание позиций России.
Более того, хотя признание официального статуса этих регионов, включая Крым, станет достижением для Москвы, эти земли и так фактически находятся в руках Кремля.
Но, как бы то ни было, Зеленский поступает правильно. Ведь, когда Трамп придет к власти, кран, через который украинский президент вливает в свой кувшин 50-60 миллиардов долларов каждый раз, когда едет в США, закроется. Неизвестно, сколько этих денег было потрачено на войну, но отныне все ресурсы будут отрезаны.
Трамп также в настоящее время не настаивает на принятии Украины в НАТО, когда есть такие альтернативы, как Польша. Более того, саму НАТО Трамп рассматривает как бремя.
Не более ли разумно новому президенту США в торге с Путиным просить что-либо ради интересов своей страны за рамками требований восточного государства, до которого ему нет никакого дела?
Например, Трамп вполне может попросить Путина о некоторых уступках в вопросе своих отношений с Ираном или Китаем.
Поэтому наиболее реалистичным решением на данный момент кажется отказ от занятых Россией земель и откладывание членства Украины в НАТО в долгий ящик.
Легко бросаться военными призывами издалека, побуждать: «Сопротивляйтесь, львы», — но для миллионов украинских мирных жителей, которые были вынуждены покинуть свои дома, чьи жизни разрушены, худой мир лучше доброй брани.
Трагедия Украины должна послужить уроком для всех стран и народов, прежде всего для Грузии, которая в эти дни ищет способы сесть в лодку Запада.