Financial Times  დიდი ბრიტანეთი
ქამალა ჰარისზე საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ, ამ კვირაში ტრამპი შეუდგა კაბინეტის ჩამოყალიბებას. ამასთან მან გამორიცხა იმის შესაძლებლობა, რომ აშშ-ს ყოფილი სახელმწიფო მდივანი მაიკ პომპეო, მოხვდება ადმინისტრაციაში მისი პრეზიდენტობის მეორე ვადაში
შაბათს სოციალურ ქსელ Truth Social-ში გამოქვეყნებულ პოსტში, ტრამპმა გამოაცხადა, რომ პომპეო ვერ მოხვდება მის ადმინისტრაციაში. მან ასევე დაწერა, რომ თეთრ სახლში ადგილს ვერ მიიღებს ნიკი ჰეილი – აშშ-ს ყოფილი წარმომადგენელი გაეროში, რომელიც მას თეთრ სახლში მოხვედრას ეცილებოდა.
როგორც პომპეო, ისე ჰეილი ტრამპს აკრიტიკებდნენ საპრეზიდენტო არჩევნებში მხარდაჭერამდე და ტრამპის განცხადება მიუთითებს იმის შესახებ, რომ ის აპირებს ადმინისტრაცია იმ ლოიალური პირებისგან ჩამოაყალიბოს, რომელთაც არასდროს მოუნდომებიათ მისთვის გზის გადაჭრა.
„მე არ მოვიწვევ ყოფილ ელჩ ნიკი ჰეილისა და ყოფილ სახმდივან მაიკ პომპეოს ჩემს ფორმირებად ადმინისტრაციაში“, იტყობინება ტრამპი თავის პოსტში.
„ვაფასებ და ვუფრთხილდები მათთან ერთად გაწეულ სამუშაოს და მსურს, მათ მადლობა გადავუხადო ქვეყნისათვის გაწეული სამსახურისთვის“.
პომპეოს უწინასწარმეტყველებდნენ თავდაცვის მინისტრის პოსტს მეორე ადმინისტრაციაში, ვინაიდან პირველში, მას უკვე ეკავა ცსს-ს დირექტორისა და სახელმწიფო მდივნის თანამდებობები.
ტრამპის განცხადების შემდეგ, ის გამოაკლდა პრეტენდენტთა სიას, ეს კი ნიშნავს, რომ პენტაგონის მეთაურის ყველაზე რეალური კანდიდატი, ხდება კონგრესმენი ფლორიდის შტატიდან – მაიკ უოლცი. სენატორმა არკანზასიდან – თომ ქოთონმა, რომელიც ასევე უმიზნებდა თავდაცვის მინისტრობას, უკვე მოხსნა თავისი კანდიდატურა.
პომპეო ურყევად უჭერდა მხარს უკრაინის დახმარებას. ეს კი წინააღმდეგობაში მოდიოდა ტრამპისა და მისი მოკავშირეების პოზიციასთან, რომლებიც სკეპტიკურად არიან განწყობილები უკრაინის მხარდაჭერის მიმართ.
მანამდე ის აკრიტიკებდა ტრამპს უყაირათო ხარჯვისა და საიდუმლო დოკუმენტების არასწორი შენახვის გამო. პომპეო აფრთხილებდა რესპუბლიკელებს, რომ ისინი მორიდებოდნენ „ადამიანებს მყიფე ეგოთი, რომლებიც უარყოფენ რეალობას“, რაც ბევრის აზრით, სწორედ ტრამპის ბოსტანში ნასროლი კენჭი იყო.
თუმცა წელს, პომპეომ განაცხადა, რომ თანახმა იყო ემუშავა ადმინისტრაციაში, თუკი ამას შესთავაზებდნენ. ჰეილის კი გაცილებით ნაკლები შანსი ჰქონდა, მოხვედრილიყო მეორე ადმინისტრაციაში –  პრაიმერიზის დროს ტრამპზე მისი მწვავე თავდასხმებისა და ბოლო კვირეების კამპანიის კრიტიკის გამო. ტრამპის პოსტს სოცქსელში ჰეილისა და პომპეოს შესახებ, მოჰყვა მისი პირველი განკარგულება. პარასკევს მან აპარატის უფროსად შეარჩია მისი უახლოესი პოლიტიკური მრჩეველი და სტრატეგი – სიუზი უაილსი.

После победы в президентских выборах против Камалы Харрис на этой неделе Дональд Трамп приступил к формированию кабинета. При этом он исключил возможность того, что бывший госсекретарь США Майк Помпео войдет в его администрацию на втором сроке
В субботу в своем посте в соцсети Truth Social Трамп объявил, что Помпео не войдет в администрацию. Он также написал, что место в Белом доме не получит и Никки Хейли — бывший представитель США в ООН, которая соперничала с ним борьбе за Белый дом.
И Помпео, и Хейли критиковали Трампа до того, как поддержать его на президентских выборах, и его заявление указывает на то, что он намерен комплектовать администрацию лояльными лицами, которые в последнее время не переходили ему дорогу.
«Я не приглашу бывшего посла Никки Хейли и бывшего госсекретаря Майка Помпео в свою формирующуюся администрацию», — сообщил Трамп в посте.
«Я очень ценю и дорожу ранее проделанной с ними работой и хотел бы поблагодарить их за службу нашей стране».
Помпео прочили пост министра обороны во второй администрации Трампа, поскольку в первой он уже занимал пост директора ЦРУ и госсекретаря.
После заявления Трампа он выбыл из числа претендентов, а это значит, что самым вероятным главой Пентагона становится конгрессмен от Флориды Майк Уолц (Mike Waltz). Сенатор от Арканзаса Том Коттон (Tom Cotton), также метивший на пост министра обороны, уже снял свою кандидатуру.
Помпео непоколебимо отстаивал помощь Украине со стороны США. Это привело к противоречиям с Трампом и его союзниками, которые были скептически настроены относительно поддержки Киева.
Ранее он критиковал Трампа за расточительные расходы и неправильное хранение секретных документов. Помпео предупреждал республиканцев, что им стоит опасаться «людей с хрупким эго, которые отказываются признавать реальность», что, по мнению многих, было камнем в огород Трампа.
Однако в этом году Помпео заявил, что он открыт к возможности работать в администрации, если ему предложат.
У Хейли было гораздо меньше возможностей попасть во вторую администрацию после яростных нападок на Трампа во время праймериз и критики его кампании в последние недели предвыборной гонки.
Пост Трампа о Хейли и Помпео последовал за его первым крупным назначением: в пятницу он избрал своего ближайшего политического советника и стратега Сьюзи Уайлс на пост главы аппарата.