ამოხმაურებები უგლედარის ბრძოლის შესახებ ჯერ კიდევ არ შემწყდარა, სადაც შეუცნობელი და ტრაგიკული მოვლენები დატრიალდა, ფრონტის ჩრდილო-დასავლეთ უბნებიდან კი ახალი ცუდი ამბები მოდის. ორშაბათს, 7 ოქტომბერს, რუსებმა წამოიწყეს მორიგი გაშმაგებული შეტევების სერია და ისინი ეუფლებიან კიდევ ერთ ქალაქს
ტორეცკის თავდაცვა იშლება. რუსებმა უკვე ქალაქის ცენტრში შეაღწიეს.
ამჯერად, სამწუხარო ცნობებს ტორეცკიდან თავად უკრაინელები ავრცელებენ. ისინი კი ამბობენ, რომ ქალაქის შენარჩუნება სავარაუდოდ ვერ მოხერხდება. რუსებმა უკვე დაიკავეს ქალაქის მარჯვენა შემოგარენი და სწრაფი ტემპით მიემართებიან ცენტრისკენ.
„შეტაკებები მიმდინარეობს თავად ტორეცკში. სიტუაცია არასტაბილურია. ბრძოლა მიდის თითოეული სადარბაზოსთვის“ – ატყობინებს ჟურნალისტებს უკრაინის ოპერატიულ-ტაქტიკური დაჯგუფება „ლუგანსკის“ წარმომადგენელი – ანასტასია ბობოვნიკოვა.
ქალაქიდან ურთიერთგამომრიცხავი ინფორმაციები მოდის. უკრაინის შეიარაღებული ძალების პრესმდივანმა ვერ თქვა, ქალაქის რა ნაწილს აკოტროლებს უკრაინული მხარე ან სადამდე შევიდნენ რუსები. ვარაუდობენ, რომ რუსები მიიწევენ ცენტრალური შახტისკენ, თუმცა მუდმივად აწყდებიან უკრაინულ კონტრშეტევებს.
„სიტუაცია მუდმივად იცვლება. მონაცვლეობით, ხან ჩვენ ვანადგურებთ მათ საცეცხლე პოზიციებს, ხან ისინი სპობენ ჩვენსას. მუდმივად ვახდენთ გადაჯგუფებას და ვცდილობთ ბრძოლით დავიბრუნოთ ის, რაც რუსებმა წაგვართვეს“ – ირწმუნება პრესმდივანი.
ისე კი რუსული შეტევის ტემპი ქალაქის დამცველებს კარგს არაფერს უქადის. რუსებმა მოახდინეს მნიშვნელოვანი ძალების კონცენტრაცია ამ მიმართულებაზე. მარტო ერთი დღის განმავლობაში, მათ 15 იერიში მიიტანეს ქალაქზე. ტორეცკის დაცემა, რომელიც ომამდე 30 ათას მაცხოვრებელს ითვლიდა, იქნება კიდევ ერთი „უმნიშვნელო ტაქტიკური წარმატება“ რუსული არმიისთვის, მაგრამ ეს გზას გაუხსნის მას იმ მიზნისკენ სავალ გზას, რაზეც რუსეთი კონფლიქტის დაწყებამდე ოცნებობდა.
რუსეთის მთავარი ამოცანა. მათ ეს შეიძლება შობამდე მოახერხონ
რუსეთის მთავარ ამოცანას მნიშვნელოვანი ქალაქების – კრამატორსკისა და სლავიანსკის – ხელში ჩაგდება წარმოადგეს. ესაა კარგად გამაგრებული და თავდაცვისთვის მომზადებული 2 დასახლებული პუნქტი. სწორედ ამ ქალაქების მისადგომების გამაგრებისკენ უნდა მიმართონ მთელი თავისი ძალისხმევა უკრაინის საინჟინრო დანაყოფებმა, რომელთაც, სამხედროების აზრით, ძალა და საშუალებები არ ეყოთ, რათა სათანადოდ გაემაგრებინათ ტორეცკის მსგავსი ქალაქები.
„ამ მიმართულებაზე უკრაინელებს არ ჰქონდათ მომზადებული დაცვის ზღუდეები, ამიტომ ისინი იბრძვიან ბუნებრივი პოზიციებზე ანუ საქალაქო განაშენიანებებში. მთლიანობაში სიტუაცია რთულია, ვინაიდან ეს რაიონები არ არის გამაგრებული და რუსებს გარღვევისთვის ცოცხალი ძალის ორი-სამჯერადი უპირატესობა ჰყოფნით“ – ასე აფასებს ვითარებას პორტალ Forsal-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში გენერალი ვალდემარ სკიპჩაკი – პოლონეთის სახმელეთო ძალების ყოფილი მეთაური.
ტორეცკის დაკარგვა გაართულებს უკრაინული არმიის მომარაგებას მთელ რეგიონში, თუმცა ეს არ ნიშნავს იმას, რომ მთელი თავდაცვა ჩამოიშლება. კრამატორსკამდე რამდენიმე ქალაქი და ზღურბლია, რომელთა ირგვლივ შეიძლება თავდაცვის ორგანიზება. მიუხედავად ამისა, სკიპჩაკის აზრით, რუსების შეჩერება გაჭირდება. ეს უკავშირდება იმას, რომ რუსები ზუსტად ირჩევენ შეტევის ადგილს და პოულობენ სუსტ ადგილებს უკრაინის თავდაცვაში.
„რუსები ხედავენ, რომ ამ მიმართულებაზე არ არის დაცვის მომზადებული ხაზები, ისინი გვერდიდან უვლიან გამაგრებულ რაიონებს და ცდილობენ გაიჭრან კრამატორსკის მიმართულებით. მათი მიზანია – მიაღწიონ სლავიანსი-კრამატორსკის რაიონს. რუსები უტევენ სამხრეთიდან, სადაც უკრაინელებს არ აქვთ სიმაგრეები“ –  ამბობს ექსპერტი.
სახელდახელოდ მომზადებული თავდაცვითი ხაზების გარღვევას, დიდი დრო არ სჭირდება, მაგრამ მოსალოდნელია, რომ სიტუაცია  შეიცვალოს. საბრძოლო მოქმედებები  შეიძლება შენელდეს უგზოობის, მოგვიანებით კი ყინვების გამო.  შეუშლის თუ არა ხელს აღმოსავლეთუკრაინული შემოდგომა და ზამთარი რუსებს, მიაღწიონ  კრამატორსკს წლის ბოლომდე?
„ვფიქრობ, კლიმატი მალე  გააჩერებს რუსებს, მაგრამ თუ ისინი არ დააგდებენ ტემპს და ამინდი დააცლის (იმედია, არ დააცლის), მაშინ, მათ შეუძლიათ გამაგრებულ პუნქტს წელსვე მიუახლოვდნენ. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ რუსებისგან ყველაფერია მოსალოდნელი და შესაძლებელია მათ იერიში ცუდ ამინდშიც წამოიწყონ“ – ამბობს პოლონელი გენერალი.

Отголоски боев за Угледар, где произошли загадочные и трагические события, еще не утихли, а с северо-восточных участков фронта уже приходят очень плохие вести. В понедельник, 7 октября русские предприняли серию яростных атак и начали захватывать еще один город
Рушится оборона Торецка. Русские уже в центре
На этот раз печальные новости из Торецка принесли сами украинцы, понимая, что долго удерживать город им, скорее всего, не удастся. Российские войска заняли восточные окраины и быстрыми темпами продвигаются к центру.
«Бои идут в самом Торецке. Ситуация нестабильна. Бои идут буквально за каждый подъезд», — сообщила журналистам представитель украинской оперативно-тактической группировки «Луганск» Анастасия Бобовникова.
Из города поступает противоречивая информация, пресс-секретарь украинских войск сама не смогла сказать, какая часть города еще находится под контролем украинской армии, а куда уже зашли русские. Предполагается, что они направляются к Центральной шахте, но постоянно сталкиваются с украинскими контратаками.
«Ситуация постоянно меняется. Иногда мы уничтожаем их огневые позиции, иногда они уничтожают наши. Но мы постоянно перегруппировываемся и пытаемся отвоевать то, что занимают русские», — уверяет пресс-секретарь.
Однако скорость российского наступления не сулит защитникам ничего хорошего. Русские сконцентрировали на этом направлении внушительные силы и только за один день предприняли 15 штурмов города. Падение Торецка, население которого до войны составляло 30 тысяч человек, станет не только еще одним «незначительным тактическим успехом» российских войск, но и откроет им путь к цели, о которой Россия мечтала с самого начала военного конфликта.
Следующая цель России. Они могут успеть к Рождеству
Главной задачей армии России является захват важнейших городов региона, а именно Краматорска и Славянска — хорошо укрепленных и подготовленных к обороне населенных пунктов. Именно на защите подходов к этим городам должны были сосредоточить свое внимание украинские инженерные войска, которым, по мнению военных, просто не хватало сил и средств, чтобы должным образом подготовить к обороне такие города, как Торецк.
«На этом направлении у украинцев нет подготовленных укреплений, поэтому они воюют на естественных оборонительных позициях, которые плохо подготовлены. В данный момент они не в состоянии, у них нет сил для укрепления этих районов, поэтому ВСУ организуют импровизированные пункты обороны на объектах, где можно защищаться, то есть в городских застройках. В общем, ситуация очень сложная, потому что, если районы не укреплены, русским для прорыва обороны достаточно иметь преимущество в живой силе два или три к одному», — оценивает ситуацию в интервью порталу Forsal генерал Вальдемар Скшипчак, бывший командующий Сухопутными войсками Польши.
Падение Торецка осложнит ситуацию со снабжением украинских войск во всем регионе, но это еще не означает, что рухнет вся оборона. На пути к Краматорску еще есть несколько городов и препятствий на местности, вокруг которых можно попытаться организовать оборону, хотя, по мнению генерала Скшипчака, русских теперь будет уже трудно остановить. Это связано с тем, что они верно выбирали места для своих атак, нащупав самые слабые места украинской обороны.
«Россияне, видя, что на этом направлении нет подготовленных линий обороны, обходят укрепленные районы, чтобы выйти на Краматорское направление, потому что для них главная цель — достичь этого района Краматорска-Славянска. И они идут туда с юга, там, где украинцы не создали укреплений», — говорит военный.
Прорыв построенных наспех оборонительных линий вряд ли займет много времени, однако вскоре ситуация на фронте может измениться. Боевые действия должны замедлиться из-за приближающейся распутицы, а затем и морозов. Помешают ли восточная осень и зима русским дойти до Краматорска к концу этого года?
«Я думаю, что погода скоро остановит русских, но если они не сбавят темп и погода им не помешает — а на мой взгляд, все-таки помешает — то они способны достичь укрепрайона еще в этом году. Но нужно также помнить, что от русских можно ожидать всего, так что они вполне могут наступать и в плохую погоду», — говорит генерал Скшипчак.