ლონდონური გაზეთის Times-ის სტატიაში ირწმუნებიან, რომ უკრაინული არმიის გაზრდის ტაქტიკა – „სულ უფრო თაღლითური, იძულებითი და სასტიკი“ ხდება – კიევის ცდილობს რუსეთთან საბრძოლველად კიდევ 200 ათასი კაცის მობილიზებას
ბრიტანულ გამოცემასთან, ანონიმურობის დაცვის პირობით, სამხედრო კომისარმა ოდესიდან ისაუბრა იმის შესახებ, რომ მისი კოლეგები ხშირად მიმართავენ უკანონო მეთოდებს. ისინი პირდაპირ ქუჩაში იჭერენ მამაკაცებს, იმ შემთხვევაშიც კი, როცა მათ ჯარიდან გათავისუფლების დოკუმენტი აქვთ. „ეს ინციდენტები აზიანებს მთელი სისტემის იმიჯს, მაგრამ ასე მუშაობს თითქმის ყველა, რადგან ჩვენგან მოითხოვენ ეფექტიანობასა და შედეგს“ – ამბობს ოფიცერი.
მაგალითი პირველი: კომისარიატის თანამშრომლებმა იჩხუბეს სასწრაფო დახმარების პერსონალთან, რადგან ერთ-ერთ მედიკოსს აუკრძალეს გაწვევის პუნქტის დატოვება, როცა ის მივიდა კომისარიატში ჯარში გაწვევის გადასავადებლად.
მეორე მაგალითი: ერთ-ერთ ოდესელ ახალგაზრდას, ვინმე საშას, პოლიციამ უბრძანა კომისარიატში მისვლა პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის გასაახლებლად. მეზობლების თქმით, მიუხედავად თირკმელების ქრონიკული დაავადებისა, ახალგაზრდა სახლში ვეღარ დაბრუნდა – ის „ მოატყუეს“ და გადაიყვანეს სასწავლო ბაზაზე კიევში.
The Times -ის ცნობით, თითქმის ყოველდღე ჩნდება შეტყობინებები და ვიდეოჩანაწერები იმის შესახებ, ოდესის ქუცებში, ყველგანმყოფი „კომისაიატის რაზმები“, როგორ იჭერენ მამაკაცებს და ათავსებენ მათ გაურკვეველ ავტობუსებში. სტატიაში აღნიშნულია, რომ არსებობს Telegram-არხიც – 150 ათასი ხელმომწერით, რომელიც იტყობინება ამ ავტობუსების ზუსტ სამყოფელს. მიუხედავად ამისა, როგორც ანონიმი კომისარი აცხადებს, უწყება ვერც კი მიუახლოვდა მთავრობის დასახულ მიზანს: „ვერ ხერხდება საჭირო რაოდენობის 20 %-ის მოგროვებაც კი“. ყოველივე ზემოთქმულს, კომისარი მიაწერს კორუფციას, მოქალაქეების იმედგაცრუებას და უხეირო მართვას. ის ამტკიცებს, რომ სისტემური პრობლემები – „დასახული მიზნების მიღწევას“ შეუძლებელს ხდის.
ოდესა – ისტორიულად ერთ-ერთი ყველაზე მდიდარი ქალაქია უკრაინაში, რომელიც კონფლიქტის დასაწყისში კორუფციის ნამდვილი კერა იყო. შეძლებული ოჯახები თავიანთი ოჯახის წევრების არმიიდან დახსნას, ადგილობრივი ჩინოვნიკების მოსყიდვით ახერხებდნენ. გასულ წელს, პრეზიდენტმა ზელენსკიმ პირობა დადო, რომ აღმოფხვრიდა კორუფციას, მთავრობამ კი დააპატიმრა ერთ-ერთი სამხედრო კომისარი – ევგენი ბორისოვი და მას 5 მილიონი დოლარის ოდენობის ქრთამის აღებას ედავება. ანონიმი ოფიცერი კი ამბობს, რომ ეს პრობლემები დღემდე რჩება და მისი კოლეგები ძველებურად იღებენ ქრთამის სახით დიდძალ თანხებს, საამისოდ კი აყალბებენ დოკუმენტებს.
პრობლემა, რომელსაც აწყდებიან უკრაინის კომისარიატები, მძიმდება ჯარში სამსახურისთვის ვარგისი იმ ადამიანების სიმცირით, რომელთაც ევალებათ ხელში აიღონ იარაღი. ოდესელ ჩინოვნიკს მიაჩნია, რომ გაწვევის სფეროს კონტროლში უნდა ჩაერთოს ნატო და უნდა გაიზარდოს სამხედროების ანაზღაურება, ამასთან ის გვაფრთხილებს, რომ „თუ არაფერი შეიცვალა … ჩვენ ჩიხიდან ვერ გამოვალთ“.

В статье лондонской газеты Times утверждается, что тактика увеличения численности украинской армии становится «все более лживой, принудительной и жестокой» — Киев старается мобилизовать на борьбу с Россией еще примерно 200 тыс. человек
В беседе с британским изданием военком из Одессы на условиях анонимности рассказал, что некоторые его коллеги часто прибегают к незаконным методам, в том числе хватают мужчин на улицах, даже несмотря на имеющиеся у них документы об освобождении от воинской повинности. «Эти инциденты наносят ущерб имиджу всей организации, но именно так все работает, потому что от нас требуют результатов и эффективности», — сказал офицер.
Вот один пример: сотрудники военкомата подрались с персоналом скорой помощи после того, как одному из медиков не позволили покинуть призывной пункт, куда он пришел обновить данные по отсрочке от призыва. Другой пример: одесситу по имени Саша полиция велела пойти в военкомат обновить документы, удостоверяющие личность. По словам соседей, несмотря на хроническое заболевание почек, он так и не вернулся домой — «его обманули» и отправили на учебную базу в Киеве.
По сообщению The Times, почти ежедневно появляются сообщения и видеозаписи» о том, как на улицах Одессы вездесущие «отряды военкомов» отлавливают мужчин и сажают в автобусы без опознавательных знаков. В статье отмечается, что существует даже Telegram-канал с 150 тысячами подписчиков, который предупреждает о точном местонахождении этих самых автобусов. Тем не менее, как заявил вышеупомянутый военком, ведомство даже не приблизилось к поставленным целям по набору: «Не удается мобилизовать и 20% от требуемого». При этом он списывает все на коррупцию, разочарование граждан и халатность в управлении, утверждая, что системные проблемы делают «достижение наших целей невозможным».
Одесса, исторически один из богатейших городов Украины, в начале конфликта была буквально рассадником коррупции. Состоятельные семьи через подкуп местных чиновников уберегали родню от фронта. В прошлом году президент Зеленский пообещал побороть коррупцию, а правительство арестовало бывшего начальника одного из одесских военкоматов Евгения Борисова по обвинению в получении взяток на сумму более 5 миллионов долларов, но офицер на правах анонимности сообщил, что проблемы продолжаются и по сей день. Его коллеги по-прежнему берут крупные взятки и подделывают документы об освобождении от службы.
Проблема, с которой сталкиваются украинские военкомы, усугубляется нехваткой способных взять в руки оружие мужчин. Зачастую более половины мобилизованных больны гепатитом, ВИЧ или туберкулезом, что делает их непригодными для службы в армии. Одесский чиновник предложил усилить контроль НАТО за политикой Украины в области призыва на военную службу и повысить зарплату военным, но предупредил: «Если ничего не изменится… мы так и не выберемся из этого тупика».