უკრაინელმა სამხედროებმა ოთხშაბათს განაცხადეს, რომ მიიღეს ბრძანება, დარჩენილმა ძალებმაც დატოვონ ნანგრევებად ქცეული უგლედარი – მეშახტეთა ქალაქი, რომელიც უკრაინული თავდაცვის ბასტიონს წარმოადგენდა ქვეყნის აღმოსავლეთ ნაწილში. მაღაროელების ქალაქი თითქმის 3 წელი უმკლავდებოდა რუსების გამუდმებულ შტურმს
უგლედარში მებრძოლი უკრაინელები აცხადებენ, რომ ისინი თითქმის გამოდევნეს  ქალაქიდან, ხოლო გეოლოკაციური კადრები ადასტურებს, რომ  სამშაბათს, რუსული ჯგუფები უკვე იმყოფებოდნენ დასახლების ყველა კვარტალში.
უკრაინის საევაკუაციაო დანაყოფის პოლკოვნიკმა – არტემ შჩუსმა გასულ კვირას დათვალა, რომ უგლედარში ჯერ კიდევ რჩებოდა 50-მდე კაცი – უმცირესი ნაწილი 14 ათასიანი მოსახლეობისა. ოთხშაბათს ჯერ კიდევ არ იყო გარკვეული, რამდენი ადამიანი იმყოფებოდა ქალაქში და მოახერხა თუ არა ყველა უკრაინელმა დამცველმა ქალაქის დატოვება.
უკრაინის ოპერატიულმა მეთაურობა („ვოსტოკი“) აცხადებდა,რომ ის იძლეოდა ოფიციალურ ბრძანებას, ალყაში მოქცევის რეალური საფრთხიდან გამომდინარე, უკრაინელ ჯარისკაცებს დაეტოვებინათ ქალაქი.
უგლედარის დაკარგვა გაართულებს დონეცკის ოლქის სამხრეთ-დასავლეთ ნაწილის დაცვას და რუსებს საშუალებას მისცემს გააძლიერონ იერიში პოკროვსკის მიმართულებით, რომელიც სარკინიგზო და საავტომობილო მაგისტრალების კვანძია, ამბობენ სამხედროები და ანალიტიკოსები. პოკროვსკი ასევე წარმოადგენს ეკონომიკურად მნიშვნელოვანი ქალაქის – დნეპრის კარიბჭეს.
უგლედარის დათმობა ასევე შეამცირებს წნეხს ყირიმის მომარაგების ხაზებზე უკრაინის სამხრეთიდან და უკრაინულ ძალებს დააშორებს იმ საკვანძო სარკინიგზო და საავტომობილო მაგისტრალებიდან, რომლებიც რუსების მიერ დაკავებულ ტერიტორიებზე გადის.
პიოტრ  ანდრიუშენკომ, მარიუოპოლის გამოძევებულმა მერმა, ოთხშაბათს განაცხადა, რომ უგლედარის დაუფლება, რუსებს საშუალებას მისცემს აღადგინონ ლოგისტიკა ქვეყნის სამხრეთში. ასე მაგალითად, მათ შეეძლებათ „რკინიგზის სისტემატური ექსპლუატაცია – რუსეთიდან მარიუპოლის პორტისკენ“, ამბობს ის.
უგლედარის დაკარგვა ასევე გააშიშვლებს მიმდებარე ტერიტორიას, რომელიც დაბალსართულიანი განაშენიანებისაა და მისი დაცვა უკრაინელ ჯარისკაცებს მეტად გაუჭირდებათ.
ქალაქის ჩრდილოეთით და დასავლეთით, რამდენიმე ათეულ კილომეტრზე, არ არსებობს რამდენადმე მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ზღუდე, როგორიცაა, ვთქვათ – მდინარე ან ხევი.
უგლედარი მდებარეობს სამხრეთ და აღმოსავლეთ ფრონტების კვეთაზე და უკრაინელი ჯარისკაცები შიშობენ, რომ რუსეთი შეეცდება განავითაროს მიღწეული წარმატება.
დაჯგუფება „სამხრეთის“ წარმომადგენელმა – ვლადისლავ ვოლოშინმა ოთხშაბათს განაცხადა, რომ რუსეთი თავს უყრის ძალებს უგლედარის დასავლეთით მდებარე სოფლებზე შეტევისთვის, რათა გადაჭრას უკრაინული არმიის მომარაგების ხაზები.
„სადღეისოდ მოწინააღმდეგე ახდენს ძალებისა და საშუალებების კონცენტრაციას, რომ წამოიწყოს შეტევითი ოპერაციები“ – თქვა მან.

Украинские военные заявили в среду, что они приказывают последним своим силам отступить из руин Угледара — шахтерского города, который служил ВСУ жизненно важным оборонительным бастионом в восточной части страны. Город угольщиков почти три года выдерживал российский штурм
Сражающиеся в Угледаре украинские солдаты заявили, что их уже практически выдавили из города, а кадры боев с данными геолокации показали, что российские войска присутствовали почти во всех кварталах города еще во вторник.
Полковник украинского эвакуационного отряда Артем Щусь на прошлой неделе подсчитал, что в Угледаре по-прежнему находятся около пятидесяти человек — малая часть от прежнего населения в 14 тысяч. В среду еще не было ясно, сколько людей осталось, и все ли украинские защитники города сумели сбежать.
Украинское оперативное командование “Восток” заявило, что отдает официальный приказ об отступлении из-за “угрозы окружения”.
Потеря Угледара осложнит оборону юго-западной части Донецкой области и позволит русским усилить атаки в направлении Покровска, важного узла железных дорог и автомагистралей, говорят солдаты и военные аналитики. Покровск также служит воротами в экономически важную Днепропетровскую область.
Взятие Угледара также наверняка ослабит нажим на российские пути снабжения Крыма через юг Украины и отодвинет украинские войска дальше от ключевых железнодорожных и автомобильных путей сообщения на территории, занятой противником.
Петр Андрющенко, советник мэра Мариуполя в изгнании, заявил в среду, что удержание Угледара позволит русским восстановить логистику на юге Украины. В том числе это позволит наладить “систематическую эксплуатацию железной дороги” из России в мариупольский порт, сказал он.
Взятие Угледара также оголяет часть окрестностей, которые будет трудно защитить от российского натиска, заявили украинские солдаты.
Населенные пункты к северу и западу от города состоят из малоэтажной застройки, и на многие километры вокруг нет существенных географических преград, таких как реки или овраги.
Угледар находится на стыке южного и восточного фронтов, и украинские военные в среду предупредили, что, по некоторым признакам, Россия уже готовится развить свой успех.
Представитель группировки “Юг” Владислав Волошин сообщил в среду, что Россия сосредотачивает силы для атаки на деревни к западу от Угледара в попытке подорвать украинские линии снабжения.
“Сегодня противник пытается сконцентрировать силы и средства для проведения штурмовых операций”, — сказал он.