უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა დაიწყეს „შენაერთების ნაწილობრივი გაყვანა“ საკვანძო ქალაქ ტორეცკიდან, იტყობინება რუსეთის სამთავრობო მედია აღმოსავლეთუკრაინულ ქალაქში მიმდინარე გააფთრებული ქუჩის ბრძოლების ფონზე
კვირას რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო ТАСС-ი, ძალოვანი სტრუქტურების წყაროზე დაყრდნობით, უკრაინული ჯარის მდგომარეობას ქალაქ ტორეცკში ახასიათებდა, როგორც „მეტად სავალალოს“. „ისინი იძულებულნი არიან ისევ გაქცევით უშველონ თავს. ამჟამად შეიმჩნევა შენაერთების ნაწილობრივი გაყვანა ქალაქიდან“ – იტყობინება ხსენებული წყარო.
უკრაინულმა Newsweek-მა კომენტარისთვის რუსეთის თავდაცვის სამინისტროსა და უკრაინულ მხარეს მიმართა, მაგრამ პასუხი ვერ მიიღო.
ქალაქი ტორეცკი განლაგებულია დონეცკის ოლქში, ავდეევკის ჩრდილოეთით. ეს უკანასკნელი, უკრაინელთა საყრდენი პუნქტი, რუსებმა თებერვალში აიღო, მანამდე იყო ბახმუტი, რომელიც რუსული იერიშების შედეგად – 2023 წლის მაისში დაეცა.
წლის განმავლობაში რუსეთი ნელა, მაგრამ განუხრელად მიიწევს წინ დონეცკის ოლქის დასავლეთით. ეს ოლქი ერთ-ერთია იმ ორი რეგიონიდან, რომლებიც აყალიბებს დონბასს – სწორედ აქ მიმდინარეობს დამანგრეველი შეტაკებები.
მძიმე ბრძოლები გაიმართა ტორეცკის ირგვლივ, ასევე ავდეევკის დასავლეთით. მოსკოვი ძალას არ იშურებს პოკროვსკზე გასასვლელად, რომელიც უკრაინის არმიისთვის სტრატეგიულ ლოგისტიკურ და  სატრანსპორტო კვანძს წარმოადგენს. იმავდროულად კრემლმა თავი მოუყარა რესურსებს ბახმუტის დასავლეთით, სადაც მიმდინარეობს ჩასოვ იარის ხელში ჩაგდების ხანგრძლივი კამპანია.
ორშაბათს მაიორმა ანასტასია ბობოვნიკოვამ, რომელიც უკრაინული არმიის დაჯგუფება „ლუგანსკის“ წარმომადგენელია უკრაინის აღმოსავლეთში, განაცხადა, რომ ბრძოლები მიმდინარეობს ქალაქის „ყოველი გასასვლელისთვის“.
ტორეცკის სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ვასილი ჩინ ჩიკმა პარასკევს განაცხადა, რომ რუსეთის უკვე დაეუფლა ქალაქის 50-60 %-ს.
„მტერი არ იშურებს ძალ-ღონეს, რათა ქალაქი უმოკლეს ვადაში  იგდოს ხელთ, მაგრამ უკრაინული შენაერთები ღირსეულ პასუხს აძლევენ მოწინააღმდეგეს და ინარჩუნებენ ოპოზიციებს იქამდე, ვიდრე ეს შესაძლებელია.“
ბობოვნიკოვამ ეს ცნობა იმავე დღეს უარყო და განაცხადა, რომ რუსები აკონტროლებენ ქალაქის დაახლოებით 38 პროცენტს და დაამატა, რომ მოსკოვი და კიევი ამ დროისთვის აწარმოებენ „ქუჩის მძიმე ბრძოლებს ტორეცკში“.
უკრაინელმა სამხედროებმა კვირა დილას განაცხადეს, რომ რუსეთმა ბოლო საათების განმავლობაში 15-ჯერ  მიიტანა იერიში ტორეცკზე.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ შაბათს განაცხადა, რომ გასული დღე-ღამის განმავლობაში რუსულმა ნაწილებმა დიდი დარტყმა მიაყენეს უკრაინულ არმიას და გაუნადგურეს მას ცოცხალი ძალა და ტექნიკა.
რუსეთი ცდილობს ქალაქი აღგავოს პირისაგან მიწისა  და საამისოდ იყენებს იგივე ტაქტიკას, რაც გამოიყენა დონბასის სხვა ქალაქების წინააღმდეგ, ამბობს ბობოვნიკოვა – ამის შემდეგ ისინი გადმოდიან პატარა ჯგუფებით შტურმზე“ – დაასკვნა მან.

ВСУ начали «частичный вывод подразделений» из ключевого города Торецка, сообщили российские государственные СМИ на фоне ожесточенных уличных боев в этом восточном украинском городе
В воскресенье российское государственное информационное агентство ТАСС со ссылкой на источник в силовых структурах охарактеризовало ситуацию для украинских сил в Торецке как «весьма плачевную». «Они вынуждены снова бежать. Сейчас наблюдается частичный вывод подразделений из города», — сообщил источник.
Журнал Newsweek обратился к украинским военным и Министерству обороны России по электронной почте за комментариями, но ответа не получил.
Город Торецк расположен в Донецкой области к северу от Авдеевки, бывшего опорного пункта ВСУ, взятого Россией в феврале, и к юго-западу от Бахмута, павшего под натиском российских войск в мае 2023 года.
В течение года Россия медленно, но неуклонно продвигалась на запад в Донецкой области, одной из двух образующих регион Донбасс, который подвергся разрушительным атакам.
Тяжелые бои развернулись вокруг Торецка, а также к западу от Авдеевки: Москва прилагает все усилия, чтобы выйти к Покровску — стратегическому логистическому и транспортному узла ВСУ. Одновременно Кремль сосредоточил ресурсы к западу от Бахмута в рамках затяжной кампании по захвату Часова Яра.
В понедельник майор Анастасия Бобовникова, представитель действующей на востоке группировки войск ВСУ «Луганск», заявила, что бои идут «буквально на каждом въезде» в город.
Глава военной администрации Торецка Василий Чинчик заявил в пятницу, что Россия уже захватила от 50 до 60% города.
«Враг прилагает все усилия, чтобы полностью захватить город в кратчайшие сроки, но ВСУ дают достойный отпор и удерживают свои позиции настолько, насколько это возможно», — заявил Чинчик.
Бобовникова опровергла это в тот же день, заявив, что Россия контролирует лишь восточную часть Торецка.
Американский Институт изучения войны заявил в субботу, что российские войска контролируют не менее 38% города, добавив, что Москва и Киев в настоящее время ведут «тяжелые уличные бои в Торецке».
Украинские военные заявили утром в воскресенье, что Россия только за предыдущие 24 часа провела 15 атак в окрестностях Торецка.
Министерство обороны России заявило в субботу, что за минувшие сутки российские военные нанесли поражение живой силе и технике ВСУ в районе города.
Россия пытается «стереть город с лица земли артиллерией», применяя ту же тактику, что и против других городов Донбасса, сказала Бобовникова. «После этого они штурмуют небольшими группами», — заключила она.