აშშ ფიქრობს, რა ნაბიჯები გადადგას უკრაინის კონფლიქტში.  უნდა გვახსოვდეს, რომ ომები იშვიათად მთავრდება მორალური კატეგორიების დაცვითა და აგრესორი ქვეყნისთვის სამართლიანი საზღაურის მიგებით. ამ რეალობასთან შეჯახება – აშშ-ს, მის მოკავშირეებსა და უკრაინას აუცილებლად მოუწევთ, როცა დაიწყებენ მიმდინარე კონფლიქტის გადაჭრაზე ზრუნვას
გარკვეული პერიოდის წინ, ცხადი შეიქნა, რომ კიევი ვერ ჩაიბარებდა გამარჯვების აღლუმს მოსკოვში, ვერც რუსეთის პრეზიდენტს მიაბრძანებდნენ  ჰააგაში და ის არ წარსგებოდა ჩადენილი სამხედრო დანაშაულისთვის სასამართლოს წინაშე. როგორც დასავლური სახელმწიფოების ხელისუფლებების უმეტესობა აღიარებს (თუნდაც არა საჯაროდ, არამედ კერძო საუბრებში), უკრაინა ვერ განდევნის რუსეთის ჯარებს იმ მიწებიდან, რომელიც მოსკოვმა 2014 წლიდან მოყოლებული დაიპყრო. თავად უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი გამოტყდა, რომ ტერიტორიული საკითხი გადაწყდება არა ბრძოლის ველზე, არამედ მოლაპარაკების მაგიდასთან, თუმცა ოფიციალურად მას ჯერ კიდევ არ უთქვამს უარი ამბიციაზე – დაიბრუნოს დაკარგული მიწები.
მწარე სიმართლე ისაა, რომ, როგორც არ უნდა დამთავრდეს სამხედრო კონფლიქტი, რუსეთი დაიტოვებს უკრაინის ტერიტორიის ნაწილს და ეს არ იქნება უმნიშვნელო ნაწილი.
პუტინი ასეთ შედეგს წარმოაჩენს, როგორც მოსკოვის გამარჯვებას – მიუხედავად  რუსეთის მხრიდან გაღებული დიდძალი ადამიანური თუ ტექნიკური დანაკარგისა – ამ პოზიციას ბევრი გაიზიარებს, როგორც დასავლეთში, ისე უკრაინაში. პუტინი ყველას დაუმტკიცებს, რომ აგრესიას მოაქვს შედეგი, მიუხედავად იმისა, რომ ვერ იქნა მიღწეული თავდაპირველი მიზნები: უკრაინის „დემილიტარიზაცია და დენაციფიკაცია“ (ანუ კიევში პრორუსული რეჟიმის დასმა).
და ცოტა ვინმე თუ იტყვის (თუ საერთოდ კიდევ დარჩა ასეთი ხალხი), რომ ხსენებული მიზნების მიუღწევლობა ნიშნავს სტრატეგიულ მარცხს, რასაც უმზადებდნენ მოსკოვს. პირიქით: რუსეთი დარჩება მსხვილ და მრისხანე ქვეყნად მსოფლიო არენაზე და დიდ გამოწვევად ევროპისთვის.
თუმცა რუსეთის ასეთი „გამარჯვება“, არ ნიშნავს უკრაინისა და მისი დასავლელი მოკავშირეების დამარცხებას. ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, ტერიტორიულად შეკუმშული უკრაინა, როგორ განვითარდება სამომავლოდ. დარჩება ის – ღარიბ, კორუმპირებულ, ოლიგარქიულ და დასავლეთისთვის უინტერესო ქვეყნად, როგორიც იყო კონფლიქტამდე? თუ პირიქით, გახდება ძლიერი, აყვავებული, დემოკრატიული, დამოუკიდებელი, ევროატლანტიკურ საზოგადოებრიობასთან მჭიდროდ დაკავშირებული სახელმწიფო?
პირველი  ვარიანტი  სრული კატასტროფა იქნება. მეორე სცენარი კი პირიქით, შეიძლება შეირაცხოს კიევისა და დასავლეთის მსხვილ გამარჯვებად და ეს იქნება ჯილდო იმ კოლოსალური მსხვერპლისა, რომელიც უკრაინამ ომში გაიღო.
მართალია ნგრევის მასშტაბები, რომელიც რუსეთმა გამოიწვია, მეტად ამძიმებს ამ ამოცანის გადაჭრას, მაგრამ ფაქტი ფაქტად რჩება: საუკეთესო შედეგის მიღწევა, მთლიანად უკრაინასა და დასავლეთზეა დამოკიდებული. საამისოდ კი უნდა გადაიჭრას 3 ამოცანა:
პირველი – უკრაინამ უნდა მიიღოს საკმარისი სამხედრო რესურსი, რათა დაიცვას გამყოფი ზოლი და არკვეთოს რუსეთს შემდგომი წინსვლა დასავლეთით თუ რუსეთმა უახლოეს წლებში ისევ განაახლა სამხედრო მოქმედებები. უკრაინამ უნდა ააწყოს ისეთი საჰაერო თავდაცვის სისტემა, რომელიც უზრუნველყოფს მსხვილი ქალაქებისა და საკვანძო ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოებას. ეს არის აუცილებელი პირობა, რომ კიევი და მისი პარტნიორები, სერიოზულად შეუდგნენ ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკურ აღდგენას – ჯერ სახელმწიფო სახსრებით, შემდეგ კი კერძო ინვესტიციების წყალობით.
შედეგი შეიძლება აღმოჩნდეს განსაცვიფრებელი: კონფლიქტის შემდეგ, უკრაინას რჩება განსწავლული მოსახლეობა, მნიშვნელოვანი სამრეწველო პოტენციალი და მოცულობითი სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები. ამასთან აღდგენის პროცესში, უკრაინას შეეძლება თავისი ინფრასტრუქტურის მოდერნიზება.
მეორე: ევროკავშირსა და უკრაინას შეეძლებათ განაგრძონ მოლაპარაკებები გაწევრიანებაზე. ეს გზა იქნება ხანგრძლივი და რთული, მაგრამ მას გადამწყვეტი მნიშვნელობა ექნება უკრაინის მომავლისთვის. ეს პროცესი წაადგება სოციალურ-ეკონომიკურ რეფორმებსაც, რაც ასე აუცილებელია უკრაინის სამომავლო აღორძინებისთვის  და ის, ასევე განამტკიცებს თავისუფალი საბაზრო ეკონომიკის საფუძვლებს. ეს, თავის მხრივ, გააადვილებს ინვესტიციების მოზიდვას.
ამას გარდა, ზემოთქმული  ახალ სიცოცხლეს შთაბერავს უკრაინულ პოლიტიკას. მრავალწლიანი სამხედრო მდგომარეობის შემდეგ, ჩამოყალიბდება მართლაც დემოკრატიული სახელმწიფო წყობა. კერძოდ, ეს იქნება დაცვა გახრწნილი ოლიგარქიის ხელახალი შემოტევისგან, რომელმაც გამოღრნა უკრაინა დამოუკიდებლობის პირველი დღიდან, მას შემდეგ, რაც ქვეყანამ 1991 წელს – სსრკ-ს თავი დააღწია.
მესამე: დასავლეთმა უკრაინას უნდა მისცეს უსაფრთხოების მყარი გარანტიები. ნატოში გაწევრიანების პერსპექტივა, რომლისკენაც უკრაინა ასე მიილტვოდა,  განხილვადაც არ ღირს – რასაც არ უნდა ამბობდნენ  ნატოს ოფიციალური წარმომადგენლები და დასავლელი ლიდერები. სხვა თუ არაფერი, საამისოდ საჭიროა 32 ქვეყნის კონსენსუსი, ამერიკის სენატში კი – ხმების ორი  მესამედი, რაც რთული წარმოსადგენია.
ამის ნაცვლად, უსაფრთხოების გარანტიები უნდა ეფუძნებოდეს ორმხრივ გარანტიას, რასაც ეთანხმება 20-მდე ქვეყანა, მათ შორის აშშ, ბრიტანეთი, საფრანგეთი და გერმანია. მათ უნდა უზრუნველყონ უკრაინის სამხედრო, ფინანსური და ჰუმანიტარული მხარდაჭერა მომდევნო  ათწლეულების განმავლობაში – ეს ქვეყნები ასევე უნდა დაეხმარონ უკრაინას  სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის მოდერნიზაციასა და გაფართოებაში და მათვე უნდა უზრუნველყონ თანამშრომლობა უსაფრთხოების სფეროში. ამ შეთანხმებამ რომ სასურველი ეფექტი გამოიღოს,  უნდა იყოს შესაბამისი რესურსები, რაც აქამდე არ ჩანს.
შეძლებენ თუ არა უკრაინა და დასავლეთი ამ ამოცანებისთვის თავის გართმევას, ეს ჯერ უცნობია. ამისთვის საჭიროა პოლიტიკური ნება და გრძელვადიანი მზაობა. ეს არის ერთადერთი გარანტირებული მექანიზმი, რომ რუსეთის გაფართოება არ გადაიქცეს უკრაინისა და დასავლეთის სტრატეგიულ მარცხად.

США обдумывают следующие шаги в украинском конфликте, однако стоит помнить, что войны в принципе редко заканчиваются моральной ясностью и справедливым воздаянием государству-агрессору за совершенные преступления. С этой реальностью наверняка столкнутся США, их союзники и Украина при любых попытках разрешить текущий конфликт
Уже некоторое время назад стало совершенно очевидным, что Киев не проведет парада победы в Москве, а президент России Владимир Путин не отправится в Гаагу и не предстанет перед трибуналом по военным преступлениям. Как теперь признает большинство западных правительств (пусть не публично, но в частном порядке), Украина вряд ли прогонит российские войска со всех земель, захваченных с 2014 года. Даже президент Украины Владимир Зеленский признал, что территориальный вопрос будет решаться не на поле боя, а за столом переговоров, хотя пока что он не отказался от цели вернуть все утраченные земли.
Горькая правда заключается в том, что чем бы ни закончились боевые действия, Россия наверняка оставит за собой часть украинской территории — и притом, вероятно, значительную.
Путин представит такой результат как победу России — несмотря на огромные потери в человеческих жизнях и технике — и многие на Западе и на Украине с ним согласятся. Путин докажет, что агрессия приносит плоды, даже не достигнув изначальных целей: демилитаризации и “денацификации” Украины (то есть установления в Киеве пророссийского режима).
И мало кто из украинских или западных лидеров, если таковые вообще найдутся, будет утверждать, что неспособность достичь этих целей означает то самое стратегическое поражение, которое они надеялись нанести Москве. Наоборот: Россия останется крупной и грозной державой на мировой арене и надвигающимся вызовом для Европы.
Однако “победа” России еще не означает поражения Украины и ее западных союзников.
Это зависит от того, как территориально уменьшенная Украина будет развиваться в дальнейшем. Станет ли она снова нищей, коррумпированной и олигархической страной, малоинтересной для Запада, какой она была до начала конфликта? Или же, наоборот, сильной, процветающей, демократической и независимой, неразрывно связанной с евроатлантическим сообществом? Первый исход был бы полным провалом. Второй, напротив того, ознаменовал бы крупную победу Киева и Запада, которая воздала бы должное колоссальным жертвам, принесенным Украиной в этом конфликте.
Хотя вызванные Россией разрушения, безусловно, осложнят задачу, факт остается фактом: достижение наилучшего результата находится всецело в руках Украины и Запада. Для этого предстоит решить три задачи.
Во-первых, Украина должна получить достаточно военных ресурсов, чтобы защитить линию соприкосновения и предотвратить дальнейшее продвижение России на запад, если Москва решит возобновить военные действия в ближайшие годы. Украина также должна разработать систему противовоздушной обороны, способную обеспечить безопасность ключевой инфраструктуры и крупных городов. Это необходимо для создания условий, в которых Киев и его партнеры смогут всерьез начать социально-экономическое восстановление страны — сперва за счет государственных средств, а затем и за счет частных инвестиций.
Результат может оказаться удивительным: по окончании конфликта Украина по-прежнему будет обладать высокообразованным населением, значительным промышленным потенциалом и обширными и плодородными сельскохозяйственными угодьями. К тому же в процессе восстановления Украина могла бы основательно модернизировать свою инфраструктуру.
Во-вторых, Европейскому союзу и Украине придется двигаться вперед с переговорами о вступлении. Путь предстоит долгий и трудный, но он имеет решающее значение для будущего Украины. Этот процесс будет способствовать социально-экономическим реформам, столь необходимым Украине для будущего процветания, и укрепит основы экономики свободного рынка. Это, в свою очередь, облегчит привлечение инвестиций в дальнейшем.
Кроме того, это вдохнет новую жизнь в политику после многих лет военного положения и упрочит консолидацию истинно демократического государственного устройства. В частности, это послужит защитой от возрождения растленной олигархии, которая разоряла Украину с момента обретения независимости от Советского Союза в 1991 году.
В-третьих, Западу необходимо предоставить Украине надежные гарантии безопасности. Членство в НАТО, к которому Киев так горячо стремится, даже не обсуждается — вопреки всем уверениям официальных лиц НАТО и западных лидеров в обратном. Трудно даже представить себе необходимый для принятия Украины консенсус среди 32 союзников — как и необходимое большинство в две трети голосов в Сенате США.
Вместо этого гарантии безопасности должны строиться на двусторонних соглашениях, которые подписали с Украиной почти два десятка стран, включая США, Великобританию, Францию и Германию. Они представляют собой обязательства обеспечить Украине военную, финансовую и гуманитарную поддержку в течение следующего десятилетия — а также оказать помощь в модернизации и расширении военно-промышленного комплекса Украины и наладить тесное сотрудничество в сфере безопасности. Чтобы эти соглашения возымели желанный эффект, они должны быть полностью обеспечены ресурсами в предстоящие годы, а сейчас этого не наблюдается.
Смогут ли Украина и Запад выполнить эти задачи, далеко не ясно. Для этого потребуется политическая воля и долгосрочная решимость. Но это единственный способ гарантировать, что территориальное расширение России не станет стратегическим поражением для Украины и Запада.