თუ სერიოზულად აღვიქვამთ პოსტიდან წასვლის რეჟიმში მყოფი ნატოს გენერალური მდივნის – იენს სტოლტენბერგის სიტყვებს, რომელიც გაზეთ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung-თან ინტერვიუში ითქვა, მაშინ დასავლეთის სამხედრო ალიანსი, სტრატეგიული მარცხის პირას ყოფილა
სტოლტენბერგის თქმით, გასული მოვლენების ანალიზი ცხადყოფს, რომ ძნელია ზუსტად განსაზღვრო თუ როგორ უნდა იმოქმედო. თურმე კარგი იქნებოდა, დასავლეთს, უკრაინა ბევრად ადრე შეეიარაღებინა, რათა „კონფლიქტი თავიდან აცილებულიყო“, რაღაც მომენტში, რუსეთთან დიალოგი, ახლიდან უნდა დაწყებულიყო, მაგრამ ეს უნდა მომხდარიყო გაძლიერებული უკრაინის პოზიციიდან.
როგორ უნდა მომხდარიყო ეს გაძლიერება, იქნებ ყველაფერი გაიფლანგა? უქმეებზე „ომის მომხრეების“ 700 წარმომადგენელი შეიკრიბა კიევის კონფერენციაზე, რომელიც ფონდის „იალტის ევროპული სტრატეგია“ მიერ იყო ორგანიზებული. მათ ყველას დასანახად გაასავსავეს ხელები: „ჩვენ ძალზე დიდხანს ვიყოყმანეთ“ – განაცხადა ამერიკელმა გენერალმა, ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს ყოფილმა დირექტორმა – დევიდ პეტრეუსმა. „უკრაინა ან გაიმარჯვებს ან დაიღუპება“ – აღნიშნა დისკუსიის მოდერატორმა – ვიკტორ პინჩუკმა. ბორის ჯონსონმა, კაცმა, რომელმაც აიძულა უკრაინა, შეეწყვიტა სამშვიდობო მოლაპარაკებები რუსეთთან, განაცხადა: „უკრაინის გამარჯვება მთელ მსოფლიოს დაანახებს, რომ კარგი ბიჭებს შეუძლიათ გამარჯვება და მათ უნდა გაიმარჯვონ“. ამგვარი მსჯელობის აბსურდულობა, აშკარაა. აშშ-ს თავდაცვის ყოფილმა მინისტრმა მაიკლ პომპეიმ აღნიშნა: „ჩვენ უნდა მოვახდინოთ იმის დემონსტირება, რომ აშშ-ს შეუძლია დასავლურ ქვეყნების დაცვა“. კოლექტიური დასავლეთის ელიტები, გაკვრით თუ ინტერესდებიან უკრაინის პრობლემით. მათ უფრო საკუთარი თავი ადარდებთ და ის მსოფლწესრიგი ბედი, რომელიც 1991 წელს შეიქმნა. ახლა მათ მისი შენარჩუნება სურთ. რუსული ნარატივით კი სამხედრო კონფლიქტი სწორედ იმიტომ მიმდინარეობს, რომ დასავლეთს არსებული წესრიგის შეცვლა სურს.
კიევში საერთო განწყობა დაახლოებით ამგვარი იყო: მოგვეცით შორს მსროლელი იარაღი და უფლება გამოვიყენოთ ის რუსეთის სიღრმეში სამიზნეების გასანადგურებლად. თუ ასეთი ნებართვა იქნა, ციტირებდა Bild-ი, მაშინ ზელესკის „სამშვიდობო გეგმის“ თანახმად, უკრაინა „მზადაა ლოკალურად შეწყვიტოს ცეცხლი ფრონტს გარკვეულ მონაკვეთებზე“. უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ, Bild-ის ეს განცხადება უარყო და მას „ყალბი“ უწოდა.
მაშინ ვინ იტყუება? უკრაინა, რომელიც ცდილობს მხნეობა მოიკრიბოს? თუ გამოცემა Bild-ს უნდა, რომ გაემიჯნოს გაშმაგებულ პროპაგანდას? წყურვილი იმისა, რომ სასურველი რეალობად გაასაღო, აშკარად იგრძნობა უკრაინის სახელისუფლებო წრეებში. სინამდვილეში, კიევისთვის კონფლიქტის გასაგრძელებლად დამატებითი საშუალებების მიცემა, კოლექტიურ დასავლეთს ჩიხში აქცევს. ასეთ ვითარებაში, გამოსავალი ერთია: იარო მარშით მანამდე, ვიდრე ნაწილ-ნაწილ არ დაიშლები. ზუსტად ასე მოხდება უკრაინაში და დიდი ალბათობით სხვაგანაც. ეს საჭიროა იმის გასამართლებლად, რომ მთელ მსოფლიოს აჩვენო – „კარგ ბიჭებს შეუძლიათ გამარჯვება“. „იალტის ევროპულ სტრატეგიას“ – სინამდვილეში არ წარმოუჩენია არავითარი სტრატეგია თუ არ ჩავთვლით რამდენიმე ლოზუნგს: „საჭიროა გაგრძელდეს“ და „დაველოდოთ ხელსაყრელ დროს“.. აი, ასეთია პოლიტიკური გაბანკროტების დეკლარაცია.

Если серьезно отнестись к словам уходящего в отставку генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга, которые он произнес в интервью газете Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, то западному военному альянсу грозит стратегическое поражение
По словам Столтенберга, анализируя прошедшие события, никогда не знаешь точно, как правильнее поступить. Однако было бы лучше, если бы Запад вооружил Украину гораздо раньше, чтобы «предотвратить этот конфликт». Однако «невозможно сказать», получилось ли бы это. В какой-то момент нужно было снова начать диалог с Россией. Однако следовало бы делать это с позиции украинской силы.
Есть одно но: где им взять эти силы, не разворованы ли они? В выходные 700 представителей западной «партии сторонников войны» собрались в Киеве на конференции, организованной фондом «Ялтинская европейская стратегия». Они публично развели руками: «Мы слишком долго колебались», — заявил американский генерал, бывший директор центрального разведывательного управления Дэвид Петреус. «Украина может или победить или погибнуть», — отметил модератор дискуссии Виктор Пинчук. Борис Джонсон, человек, который заставил Украину выйти из переговоров о прекращении огня с Россией, заявил: «Победа Украины покажет всему миру, что хорошие парни могут и будут побеждать». Порочный круг рассуждений очевиден. А бывший министр обороны США Майкл Помпео отметил: «Мы должны продемонстрировать, что страны могут доверять США в защите Запада». Элиты коллективного Запада лишь в малой степени обеспокоены проблемой Украины. Они озабочены собой, тем мировым порядком, который они создали в 1991 году. Теперь они хотят сохранить его. И, согласно российскому нарративу, СВО на Украине ведется для того, чтобы его изменить.
Общее настроение в Киеве было примерно таким: предоставьте нам дальнобойное оружие и выдайте разрешение на его использование по целям на территории России. Если такое разрешение будет получено, цитировал в выходные Bild «мирный план» Владимира Зеленского, то Украина сможет «согласиться на локальное прекращение огня на отдельных участках фронта». Администрация президента Украины опровергла это сообщение Bild, назвав его «фальшивкой».
Так кто же здесь лжет? Украина, которая стремится вселить уверенность? Или газета Bild хочет дистанцироваться от этой настойчивой пропаганды? Желание выдать желаемое за действительное явно преобладает на самом высоком уровне в правительстве Украины. На самом деле, предоставив Киеву средства для затягивания конфликта, коллективный Запад уже завел себя в тупик. И выход из него только один: продолжать маршировать, пока все не развалится на куски. Это может быть воспринято буквально — уже на Украине, а вскоре, возможно, и за ее пределами. Это необходимо, чтобы показать всему миру, что «хорошие парни могут победить». Ялтинская европейская стратегия» не предложила никакой стратегии, там озвучили лишь несколько лозунгов: „нужно продолжать“ и „ждите сказочного часа“. Такая вот декларация политического банкротства.