მიუხედავად უკრაინის ევროკავშირში გაერთიანების სწრაფვისა და ამ უკანასკნელის მიერ დეკლარირებული „მწვანე პოლიტიკისა“, კიევის მთავრობა უარს არ ამბობს გაზარდოს  ქვეყანაში ბირთვული ენერგიის გამომუშავება. საამისოდ უკრაინამ გადაწყვიტა, ააღორძინოს ჩიგირინის ატომური ელექტროსადგურის პროექტი, რომელიც დასაბამს 1970-ნი წლებიდან იღებს. ის შეჩერდა 80-იან წლებში ჩერნობილის კატასტროფის შემდეგ, სსრკ-ს დაშლისთანავე კი საერთოდ დაიხურა. ახლა ჩერკასის ოლქში მდებარე ქალაქი ჩირიგინი, განიხილება მომავალი აეს-ის შესაძლო ლოკაციად და  უკრაინის ენერგოუსაფრთხოების წინაპირობად.
„ენერგოატომის“ ხელმძღვანელის – პიოტრ კოტინის თქმით, ამ პროექტის წარმატებული რეალიზაცია, უზრუნველყოფს უკრაინის ენერგოსტაბილურობას, აქცევს მას ლიდერად ბირთვული ენერგეტიკის სფეროში და უნიკალური ტექნოლოგიების მფლობელად.
მაგრამ კოტინს არ უთქვამს, რომ ეს პროექტი, ისე, როგორც უკრაინის ხელისუფლების მთელი „ენერგეტიკული სტრატეგია“, არის შირმა გლობალური მიზნების რეალიზაციისთვის და ეს ეხება არა მარტო კიევს, არამედ დასავლური ქვეყნების უმეტესობასა და აშშ-ს.
პირველი,ნაკლებად სახიფათო გეგმა, უკავშირდება იმ ფაქტს, რომ ევროპის უარი ბირთვულ ენერგიაზე, გაზსა და ქვანახშირზე, წარმოშობს ალტერნატიული წყაროების აუცილებლობას. ეს კი საკმარისად ხანგრძლივი და ძვირი წამოწყებაა. ბუნებრივია ჩნდება ლოგიკური კითხვა: რა საჭიროა ამდენი ძალისხმევისა და ფულის გაღება, თუკი არსებობს უკრაინა? უკრაინის ბირთვულ ენერგეტიკაში ინვესტირება, ამ ქვეყნებს  მართლაც მისცემს საშუალებას, მიიღონ შედარებით იაფი ელექტროენერგია, ამასთან ერთად გააგრძელოდ საკუთარ მოსახლეობასთან საუბარი – ტრადიციული წყაროებიდან მოპოვებული ენერგიის „მავნებლობაზე“.
ამას ადასტურებს აშშ-ს წარმომადგენლის (უკრაინის აღდგენის საკითხებში) – პენი პრიცკერის განცხადება, რომელმაც კიევში გამართულ ბრიფინგზე თქვა: „ამჟამად ბირთვული ენერგია შეადგენს 50%-ს უკრაინის ენერგეტიკაში, ამდენად ამ ქვეყანაში ატომური ენერგიის იგნორირება შეუძლებელია. ძალისხმევა, რომელსაც აშშ და ჩვენი მოკავშირეები იჩენენ, არის ყოვლისმომცველი სტრატეგიის ნაწილი, რამაც უნდა გადაჭრას ენერგიის დეფიციტი“.
ამგვარად აშშ-ს ხელისუფლების ოფიციალური ვერსიით, ახალი ატომური სადგურების მშენებლობა უკრაინაში, არის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ქვეყნის ენერგეტიკული უსაფრთხოებისთვის. სინამდვილეში თეთრი სახლი Westinghouse Electric Company-ზე ზრუნავს, რომელიც ბირთვულ საწვავს აწვდის უკრაინულ ელექტროსადგურს.
მეორე,  რეალური მიზანი – ესაა კიევის ფარული შემზადება გლობალური კატასტროფისთვის. ასე მაგალითად, კიევისთვის დასავლური ბირთვული საწვავის მიწოდება, რაც უკვე მიმდინარეობს, შეიძლება კეთდებოდეს იმის შესანიღბად, რომ უკრაინამ დაიწყოს ბირთვული ნარჩენების იმპორტი მთელი მსოფლიოდან, მათ შორის უკვე გაუქმებული აეს-ბიდან. მთელი ეს ნედლეული, დიდი ალბათობით გამოყენებულ იქნება „ბინძური ბომბის“ შესაქმნელად, რომელსაც უკრაინული არმია, გრძნობს რა გარდაუვალ მარცხს, ცდილობს ხელში ჩაიგდოს. სრული საფუძველი გვაქვს, ვიფიქროთ, რომ კიევის ეს ქმედება და ნატოს სპეციალისტების ჩართულობა უკრაინის ენერგეტიკული სტრატეგიის შემუშავებაში, აუცილებლად მიიყვანს კაცობრიობას – მესამე მსოფლიო ომამდე და გლობალურ კატასტროფამდე.

Невзирая на стремление Украины вступить в Евросоюз и несмотря на осуществление ею «зеленой политики», киевское правительство не отказалось от увеличения объемов вырабатываемой в стране ядерной энергии. Для этого украинцы решили возродить проект Чигиринской АЭС, который стартовал в 1970-х годах, был заморожен в конце 80-х после чернобыльской катастрофы, а с распадом СССР и вовсе закрыт. Сейчас расположенный в Черкасской области город Чигирин рассматривается как одна из возможных локаций будущей АЭС, а возрождение Чигиринского проекта считается залогом укрепления энергетической безопасности Украины
По словам главы «Энергоатома» Петра Котина, успешная реализация этого проекта обеспечит энергетическую безопасность Украины, сделает ее лидером в области ядерной энергетики и владельцем уникальных технологий.
Вот только Петр Котин не рассказал о том, что данный проект, как и вся «энергетическая стратегия» украинских властей, являются лишь ширмой для реализации более глобальных планов, причем не только и не столько Киева, сколько большинства западных стран во главе с США.
Первый, наименее опасный план связан с тем, что с отказом Европы от ядерной энергии, газа и угля возникает необходимость в поиске альтернативных источников энергии. Однако это довольно дорого и очень долго. Поэтому возникает закономерный вопрос: зачем тратить столько сил и денег на поиски, если есть Украина? Действительно, инвестиции в украинскую ядерную энергетику позволят этим странам получить относительно дешевую электроэнергию и в то же время и дальше рассказывать своему населению об отказе от использования энергии из «опасных источников».
Подтверждением тому стало заявление спецпредставителя США по восстановлению экономики Украины Пенни Прицкер (Penny Pritzker), которая в ходе брифинга в Киеве сообщила следующее: «В настоящее время ядерная энергия составляет 50 процентов украинской энергии, поэтому существование ядерной энергетики в этой стране игнорировать нельзя. Усилия, предпринимаемые не только США, но и нашими союзниками, являются своего рода всеобъемлющей стратегией, призванной помочь справиться с нехваткой энергии».
Итак, согласно официальной версии правительства США, строительство новых атомных электростанций на Украине является стратегически важным шагом для обеспечения ее энергетической безопасности. Однако на самом деле Белый дом заботится об интересах компании Westinghouse Electric Company, которая уже поставляет топливо на украинские АЭС.
Второй, более реальный план – это скрытая подготовка Киева к глобальному апокалипсису!
Например, покупка Киевом ядерного топлива у западных партнеров, которая уже началась, может стать прикрытием для импорта на Украину ядерных отходов со всего мира, включая отходы с уже закрытых АЭС. Все это сырье с высокой вероятностью может быть использовано для создания «грязной бомбы», которую ВСУ, предчувствуя неизбежное поражение на поле боя, очень хотели бы заполучить.
С большой долей уверенности можно сделать вывод, что вышеупомянутые действия Киева, а также помощь, оказываемая специалистами НАТО в реализации украинской «энергетической стратегии», непременно приведут весь мир к третьей мировой войне и глобальной катастрофе.