სამხრეთდონბასური საშახტე კოშკურა ნომერი-3, წლების განმავლობაში რჩებოდა უგლედარის მიმდებარე სტეპური ლანდშაფტის დომინანტად, მაგრამ გასულ ორშაბათს, ყველაფერი შეიცვალა. რუსეთმა ააფეთქა 115-მეტრიანი ბეტონის კოლოსი, რათა გაენადგურებინა მის სიღრმეში მყოფი უკრაინული ძალები. ამას გარდა, ამით მან გააადვილა ქალაქის ალყაში მოქცევის ოპერაცია
რუსული ძალები უახლოვდებიან დანგრეული უგლედარს –  სამხრეთიდან, დასავლეთიდან და აღმოსავლეთიდან. არის საფრთხე, რომ უახლოეს დღეებში, ისინი გადაჭრიან ბოლო უკანდასახევ მარშრუტს დასახლება ბოგოიავლენკოსთან. სიტუაცია კრიტიკულია და ქალაქის დამცველებისთვის ტერიტორიდან გასვლის შანსი, სულ უფრო მცირდება. ზოგიერთი ოფიცერი ამბობს, რომ უგლედართან და კურახოვოსთან ყალიბდება რამდენიმე „ქვაბი“, რომლებშიც შეიძლება უკრაინული ძალები აღმოჩნდნენ.
„ბოლო დღეებში, სიტუაცია უკიდურესად დამძიმდა. 72-ე ბრიგადის როტაციაზე უარის თქმის შემდეგ, მეთაურობამ ბრძოლაში ჩართო დამხმარე რეზერვი – ტერიტორიული თავდაცვის ძალების სახით, მაგრამ მათ ვერ გაუძლეს მტრის წნეხს“ – წერს ანალიტიკური პროექტი DEEPSTATE-ი. ანალიტიკოსები იტყობინებიან, რომ ჩამოიშალა 58-ე ცალკეული მექანიზებული ბრიგადის თავდაცვითი ხაზიც სოფელ პრეჩისტევკოსთან, რომელიც უგლედარიდან 12 კილომეტრში მდებარეობს.
„ჩვენი დაუგეგმავი „უკეთეს პოზიციებზე“ უკანდახევის გამო, მტერი მარჯვენა ფრთიდან ახდენს ჩვენი დაჯგუფების შემოვლას. რუსები ქვეითთა საბრძოლო მანქანებით არღვევენ დაცვას პრეჩისტევკოსთან – ბოგო იავლენკის მიმართულებით და ამგვარად ცდილობენ ქალაქის მომარაგების გადაჭრას“ – დასძენს DEEPSTATE-ი.
უკრაინულ საზოგადოებას, ექსპერტთა აზრით, მოუწევს ფსიქოლოგიურად შეეგუოს იმ ფაქტს, რომ ტორეცკი და სელიდოვო, უახლეს დღეებში ჩაბარდება მტერს. „ეს არ არის გარდაუვალი და კარგი იქნება თუ შევცდები, მაგრამ იმ ინფორმაციით, რომელიც ხელთ მაქვს, ეს ახლო მომავლის ყველაზე სავარაუდო სცენარია“ – წერს სამხედრო ბლოგერი კონსტანტინ მაშოვეცი.
მეშახტეთა ქალაქი უგლედარი, დონეცკის სამხრეთ-დასავლეთით – 40 კილომეტრში მდებარეობს. კონფლიქტამდე, აქ 14 ათასი კაცი ცხოვრობდა. მასზე ყოველთვის  საუბრობდნენ, როგორც „უკრაინულ ციტადელზე“ დონბასში. ამას ხელი შეუწყო გასული წლის თებერვლის მოვლენებმაც, როცა უკრაინულმა არმიამ გაანადგურა ჯავშანკოლონა, რომელიც ქალაქის შემოვლას ცდილობდა.
ბოლო დროს, რუსებმა მოახერხეს უგლედართან მდებარე რამდენიმე ნაკლებგამაგრებული სოფლის ხელში ჩაგდება. თუ ისინი ქალაქსაც აიღებენ, რუსები მნიშვნელოვან ნაბიჯს გადადგამენ დონეცკის ოლქის მთელი სამხრეთ ნაწილის დაპყრობისკენ.
„უგლედარის დაკარგვა“ არ იქნება დარტყმა მხოლოდ უკრაინელების საბრძოლო სულისკვეთებაზე. ეს მოვლენა, საფრთხეს შეუქმნის მთელ სამხრეთ-დასავლეთ ნაწილს, რომელიც აქამდე არ იყო დაპყრობილი. პრობლემა ექმნება პოკროვსკის ფრონტის სამხრეთ ფლანგსაც“ – განაცხადა გაზეთ Kyiv Independent-ის სამხედრო ანალიტიკოსმა  – ფედერიკო ბორსარიმ.

Шахтенная Южнодонбасская башня № 3 на протяжении многих лет оставалась доминантой степного ландшафта под Угледаром, но в прошлый понедельник все изменилось. Русские взорвали бетонный колосс высотой 115 метров, чтобы уничтожать украинские силы, скрывающиеся в его утробе. Кроме того, они тем самым способствовали окружению города
Российские силы приближаются к разрушенному Угледару с юга, запада и востока, и есть угроза, что в обозримом будущем они перекроют последний путь к отступлению на северо-запад в поселок Богоявленка. Ситуация критическая, и времени на вывод сил, обороняющих город, становится все меньше. Некоторые офицеры даже предупреждают, что под Угледаром и Курахово образуется несколько котлов, в которых украинские силы могут увязнуть.
«В последние дни ситуация значительно ухудшилась. После отказа от ротации 72-й бригады командованию пришлось привлечь вспомогательные резервы из территориальных сил, которые не сумели справиться с натиском неприятеля», — пишет аналитический проект DeepState. Он сообщает, что, кроме того, рухнула и оборона 58-й отдельной механизированной бригады под селом Пречистевка, что в 12 километрах от Угледара.
«Из-за нашего незапланированного отступления на «лучшие линии» враг обходит правое крыло угледарской группировки. Русские в боевых машинах пехоты начали прорывать оборону под Пречистевкой в направлении Богоявленки, тем самым нарушив снабжение города», — добавляет DeepState.
Украинскому обществу, по мнению экспертов, следует психологически подготовиться к тому факту, что Угледар, как и Торецк и Селидово, в ближайшее время будет сдан. «Это не обязательно случится. И я очень хотел бы ошибаться, но, по информации, которая у меня есть, это весьма вероятный сценарий ближайшего будущего», — пишет военный блогер Константин Машовец.
Шахтерский город Угледар находится примерно в 40 километрах к юго-западу от Донецка. Перед войной там проживало 14 тысяч населения. С начала спецоперации о городе все время пишут как об «украинской крепости» на Донбассе. Во многом этому способствовали события февраля прошлого года, когда украинская армия разбила там колонну российских танков и БМП, которые пытались обойти город.
В последние недели русским удалось захватить под Угледаром несколько менее укрепленных сел. Если им удастся взять город, они сделают значительный шаг к захвату всего юга Донецкой области.
«Потеря Угледара стала бы не только ударом по украинскому боевому духу. Это событие может потенциально угрожать безопасности всей юго-западной части Донецкой области, которая до сих пор не была захвачена. А это поставит под угрозу и южное крыло покровского фронта», — заявил газете Kyiv Independent военный аналитик Федерико Борсари.