The Spectator ბრიტანეთი
ნუთუ გერმანიის კანცლერი დაექვემდებარა წნეხს იმ ნიადაგზე, რომ შეემცირებინა უკრაინის დახმარება და დაელაგებინა ურთიერთობა რუსეთთან? გერმანულ ტელეარხ ZDF-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში შოლცმა განაცხადა, რომ მოლაპარაკებები უკრაინის კონფლიქტის დარეგულირებაზე, რუსეთის მონაწილეობის გარეშე, შეუძლებელია
„ვფიქრობ, რომ ახლა საუკეთესო დროა, რომ მოვახერხოთ კონფლიქტის მოწესრიგება, თან იმაზე სწრაფად, ვიდრე ბევრს წარმოუდგენია – თქვა შოლცმა – უკრაინის პრეზიდენტთან შევთანხმდით, რომ მოლაპარაკებებში რუსეთი უნდა ჩერთოს.“
ამგვარი კომენტარები გაისმა ზელენსკისთან გამართულ გასული პარასკევის შეხვედრაზე, რომელზეც ლიდერებმა იმსჯელეს „საერთო ძალისხმევაზე თუ როგორ უნდა დამყარდეს სამართლიანი და მტკიცე მშვიდობა უკრაინაში“. გერმანიისა და უკრაინის ანგარიშები, მიმდინარე მოვლენების შესახებ, ზოგადია, მაგრამ ყველა თანხმდება, რომ ლიდერებმა განიხილეს „სამომავლო ნაბიჯები“ სამშვიდობო მოლაპარაკებების მორიგი რაუნდის წინ.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა უკრაინაში მშვიდობის დამყარების საკითხი, უმაღლეს დონეზე განიხილება. კიევის მოკავშირეები ერთმანეთს პირველად შვეიცარიაში შეხვდნენ – ე. წ. მშვიდობის სამიტის ფარგლებში და ეს მოხდა ივნისის თვეში. შეკრების მიზანი იყო, გაცნობოდნენ ზელენსკის პირობებს თუ როგორ მოხერხდებოდა რუსეთთან მოლაპარაკებზე დათანხმება. 90-ზე მეტი ქვეყნის წარმომადგენლებმა, თავი მოიყარეს, რომ ემსჯელათ ბირთვული, სასურსათო უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე, როგორიცაა ტყვეთა გაცვლა და უკანონოდ დეპორტირებული ბავშვების სამშობლოში დაბრუნება.
ნიშანდობლივია, რომ ამ განხილვებში რუსეთი არ მონაწილეობდა, თუმცა შვეიცარიამ გამოთქვა მზადყოფნა, მოსკოვი შეხვედრაზე მიეწვია. მოგვიანებით, კრემლმა უგულვებელყო სამიტის შედეგები და მათ „ნულოვანი“ უწოდა.
არც შოლცს და არც ზელენსკის, პარასკევს რაიმე მნიშვნელოვანი არ უთქვამთ, თუნდაც ის, როდის გაიმართებოდა სამშვიდობო მოლაპარაკებების მეორე რაუნდი. თუმცა ივლისში, ზელენსკიმ იმედი გამოთქვა, რომ ნოემბრისთვის მოლაპარაკებების დასაწყებად, ყველაფერი მზად იქნებოდა. მას სურს, მეორე სამიტის, აშშ-ს 5 ნოემბრის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე ჩატარება. საქმე ისაა, რომ კიევში ბევრი შიშობს, რომ ტრამპის გაპრეზიდენტების სავსებით რეალისტურმა პერსპექტივამ, შეიძლება საფრთხე შეუქმნას კონფლიქტის სამართლიანად გადაწყვეტას.
მეორე საკითხია თუ როგორ მოხერხდება რუსეთის დასწრება სამშვიდობო შეხვედრაზე. მართალია, პუტინი და მისი მოხელეები სიტყვიერად მხარს უჭერენ სამშვიდობო მოლაპარაკების იდეას და არაერთხელ განაცხადეს „მზადყოფნა დიალოგისთვის“, მაგრამ არაფერი მოასწავებს, რომ რუსეთის პრეზიდენტს რეალურად სურს ზელენსკის გვერდზე მოლაპარაკების მაგიდასთან დაჯდომა.
თუ გერმანიას მივუბრუნდებით, არც შოლცია ამ პროცესში მთლად უანგარო, როცა აცხადებს პუტინთან დიალოგის აუცილებლობაზე. თვის დასაწყისში თიურინგიასა და საქსონიაში გამართული არჩევნების შედეგებმა აჩვენა, რომ კანცლერის სოციალ-დემოკრატიულ პარტიასა და მის პარტნიორებს, მძიმე დღეები უდგას. სოციალ-დემოკრატების, თავისუფალი დემოკრატიული პარტიისა და „მწვანეების“ კოალიცია, იშლება. ბოლო გამოკითხვის შედეგებით, რომელიც ZDF-მა პარასკევს გამოაქვეყნა, ვიგებთ: გერმანელების 72% თვლის, რომ შოლცის მთავრობა ქვეყნის წინაშე არსებულ გამოწვევებს – „თავს ვერ ართმევს“.
სხვაზე უკეთ, ადგილობრივ არჩევნებზე თავი უკიდურესმა მემარჯვენე „ალტერნატივამ გერმანიისთვის“ და მემარცხენე „სარა ვაგენკნეხტის კავშირმა“ წარმოაჩინეს. ორივე პარტია, უკრაინის მხარდაჭერის შეწყვეტისა და მოსკოვთან ურთიერთობის გაუმჯობესების მოთხოვნით გამოდის. ამ იდეებმა, როგორც ჩანს, ფართო გამოხმაურება ჰპოვა ელექტორატში. ჟურნალ FOCUS-ის მიერ ივნისში ჩატარებულმა გამოკითხვამ დაგვანახა, რომ „ალტერნატივას“ ამომრჩეველთა 80% – კონფლიქტის „დიპლომატიური გადაჭრის“ მომხრეა. გერმანიაში მომდევნო ფედერალური არჩევნები, დაახლოებით წელიწადში ჩატარდება. ბევრი ხელისუფლებაში დაბრუნებას ქრისტიან-დემოკრატიულ კავშირს უწინასწარმეტყველებს. შოლცის პარტია კი უკვე ჩამორჩება „ალტერნატივას“. ამის გამო, კანცლერი ცდილობს შექმნილი სიტუაციიდან თავის დაძვრენას, რათა თავიდან აიცილოს კარსმომდგარი კატასტროფა. 12 თვე, ძალზე მოკლე ვადაა საიმისოდ, რომ სრულად გაბათილდეს ის ფაქტორები, რომლებიც „შუქნიშანიდან“ (ასე მოიხსენიებენ მმართველ კოალიციას – რედაქციისგან) ამომრჩეველს „ალტერნატივასკენ“ ან „კავშირისკენ“ მიერეკება, თუმცა ტაქტიკის ცვლილებამ უკრაინის საკითხში, შეიძლება შეაფერხოს ეს გადინება – სულ ცოტა, დროებით მაინც.

Лиза Хезлдайн (Lisa Haseldine)
Неужели канцлер Германии Олаф Шольц поддался давлению, чтобы урезать поддержку Украины и наладить отношений с Россией? В интервью немецкому телеканалу ZDF Шольц заявил, что мирные переговоры о прекращении украинского конфликта невозможны без участия России
“Я считаю, что сейчас самое время обсудить, как нам прийти к мирному урегулированию этой военной ситуации — причем быстрее, чем это представляется в настоящее время, — сказал Шольц. — Мы с украинским президентом сходимся в том, что в любых переговорах должна принимать участие Россия”.
Комментарии Шольца прозвучали после пятничной встречи с Владимиром Зеленским во Франкфурте, на которой лидеры обсудили “совместные усилия по достижению справедливого и прочного мира на Украине”. Отчеты правительств Германии и Украины о событии весьма расплывчаты, но все же подтверждают, что лидеры обсудили “возможные дальнейшие шаги” в преддверии еще одного раунда мирных переговоров.
Это не первый случай, когда мир на Украине обсуждается в верхах. Союзники Киева впервые встретились в Швейцарии на так называемом саммите мира в июне. Его целью было ознакомиться с условиями Зеленского на предстоящих мирных переговорах с Россией. Представители более 90 стран собрались, чтобы обсудить ядерную и продовольственную безопасность и гуманитарные вопросы, такие как обмен заключенными и возвращение незаконно депортированных украинских детей.
Однако, что показательно, Россия в этих обсуждениях не участвовала — хотя Швейцария и подчеркнула готовность направить приглашение Москве. Впоследствии Кремль отмел результаты швейцарского саммита, назвав их “нулевыми”.
Ни Шольц, ни Зеленский в пятницу не высказали никакой конкретики о том, когда может состояться грядущий второй раунд мирных переговоров. Однако в июле Зеленский выразил надежду, что все будет готово для мирных переговоров к ноябрю и что на втором саммите должны присутствовать и представители России. По данным источников, близких к украинскому правительству, Зеленский хочет созвать второй саммит мира до президентских выборов в США 5 ноября. Дело в том, что многие в Киеве опасаются, что весьма реалистичная перспектива второго президентства Трампа поставит под угрозу справедливое завершение конфликта для Украины.
Другой вопрос в том, как обеспечить присутствие России на будущих мирных переговорах. Хотя Путин и его чиновники на словах поддерживают идею мирных переговоров и неоднократно подчеркивали, что “открыты для диалога”, ничто не предвещает, что российский президент серьезно настроен садиться за стол переговоров с Зеленским.
Если же вернуться в Германию, то и Шольц отнюдь не бескорыстно одобрил участие Путина в будущих переговорах. Удручающие результаты выборов в Тюрингии и Саксонии в начале месяца показали, что поддержка Социал-демократической партии канцлера (СДПГ), а также его партнеров по коалиции, Свободной демократической партии и “Зеленых”, рушится. В новом опросе, опубликованном телеканалом ZDF в пятницу, выяснилось: уже 72% немцев считают, что правительство Шольца “не справляется”.
Лучше всего на местных выборах себя показали крайне правая “Альтернатива для Германии” и левый “Союз Сары Вагенкнехт”. Обе партии ратуют за прекращение военной поддержки Украины и улучшение отношений с Москвой — и эти идеи нашли живой отклик среди электората. Июньский опрос журнала Focus показал, что более 80% избирателей “Альтернативы” выступают за “дипломатическое решение” конфликта.
Следующие федеральные выборы в Германии состоятся чуть больше чем через год. Многие предрекают приход к власти Христианско-демократического союза (ХДС), а СДПГ Шольца по некоторым опросам уже опустилась ниже “Альтернативы для Германии”. В результате канцлеру приходится выкручиваться, чтобы как-то смягчить надвигающуюся катастрофу. Двенадцать месяцев — слишком короткий срок, чтобы полностью устранить факторы, уводящие избирателей от коалиции “Светофор” в объятия “Альтернативы” и “Союза”, но смена тактики по Украине сможет остановить этот отток — как минимум, временно.