პრეზიდენტი ემანუილ მაკრონი თვლის, რომ უკრაინაში კონფლიქტის დასრულებისთანავე, უნდა „გადავიაზროთ ურთიერთობა რუსეთთან“. მან ყველას მოგვიწოდა „ახალი საერთაშორისო წესრიგის“ შექმნისკენ. ამის შესახებ, საფრანგეთის პრეზიდენტმა განაცხადა პარიზში გამართულ „მშვიდობისათვის შეხვედრაზე“, რომელსაც ორგანიზებას გაერთიანება  Sant’Egidio უწევდა
მანამდე მაკრონი არაერთხელ მოექცა კრიტიკის ქვეშ. 2022 წელს, მოსკოვის მიერ უკრაინაში ჯარების შეყვანიდან 2 თვეში, მან განაცხადა, რომ რუსეთის „დამცირება“ დაუშვებელია. მეორე მხრივ, 2 წლის შემდეგ, ის ისევ გაკიცხეს დასავლეთში, როცა არ გამორიცხა ფრანგული სამხედრო კონტიგენტის უკრაინაში შესვლის შესაძლებლობა. „ჩვენ უნდა აღმოგვაჩნდეს საკმარისი წარმოსახვის უნარი, რომ განჭვრიტოთ ხვალინდელი დღე და შევქმნათ ახალი ფორმის მშვიდობა ევროპაში“, განაცხადა მან რელიგიურ ლიდერებთან, პოლიტიკოსებთან და ექსპერტებთან შეხვედრაზე. მისი აზრით, აუცილებელია გავითვალისწინოთ, რომ „საჭიროა შეთანხმება ბალკანეთზე და ევროპული რეალობის მიღება მისი გეოგრაფიული მოცემულობით, რადგან ის  არ წარმოადგენს  ბოლომდე ევროკავშირსა და ნატოს“ – დასძინა მან.
„ახალი საერთაშორისო წესრიგის შექმნა“
საფრანგეთის ლიდერმა მოგვიწოდა, ჩამოვაყალიბოთ „ახალი საერთაშორისო წესრიგი“, რადგან „დღევანდელი წესრიგი არ არის სრულყოფილი და საკმარისად სამართლიანი“, თანაც, „ზოგიერთი ყველაზე მჭიდროდ დასახლებული ქვეყანა – საერთოდ არ არსებობდა, როცა ადგილები განაწილდა“. ჩვენ გვჭირდება „წესრიგი, როცა ესა თუ ის ქვეყანა ვერ შეძლებს სხვების ბლოკირებას და რომელშიც ყველა ქვეყანა ღირსეულად იქნება წარმოდგენილი. ამისთვის საჭიროა გაცილებით სამართლიანი ინსტანციები, ვიდრე ეს  – გაერო, მსოფლიო ბანკი ან საერთაშორისო სავალუტო ფონდია“.
„ამ კვირაში აღნიშნულ საკითხს გაეროში მივუბრუნდები“  – განაცხადა საფრანგეთის პრეზიდენტმა, რომელიც სამშაბათს გენერალურ ასამბლეაზე დასწრებას აპირებს. „მშვიდობა შესაძლებელია მხოლოდ თანაარსებობის პირობებში, როცა ნებისმიერი „ადგილის, ტერიტორიის, ქვეყნის ღირსება არის დაცული და არ ილახება მათი უფლება  – იცხოვროს მშვიდობაში“ – დაამატა მაკრონმა. მან აღნიშნა, რომ „ეს შეიძლება გახდეს, ახლო აღმოსავლეთში სიტუაციის დარეგულირების გასაღები“.

Президент Эммануэль Макрон считает, что мы должны «переосмыслить наши отношения с Россией» после завершения конфликта на Украине, и призвал к «новому международному порядку». Об этом французский президент заявил на состоявшейся в Париже «Встрече за мир», организованной объединением Sant’Egidio
Эммануэль Макрон подвергался ранее резкой критике за то, что в мае 2022 года, более чем через два месяца после ввода Москвой войск на Украину, он заявил, что Россию не следует «унижать». С другой стороны, два года спустя его критиковали на Западе за то, что отказался исключить возможность отправки войск на Украину. «Нам нужно проявить достаточно воображения, чтобы подумать о мире завтрашнего дня, о мире в Европе в новом виде», заявил он в ходе встречи с участием религиозных лидеров, политиков и экспертов. Необходимо будет принять во внимание «примирение с Балканами и реальность Европы в ее географическом виде, который не является ни полностью Европейским союзом, ни – решительно – НАТО», добавил он.
«Построить новый международный порядок»
Французский лидер призвал «построить новый международный порядок», потому что «наш сегодняшний порядок неполон и несправедлив», так как «некоторые из самых населенных стран не существовали, когда распределялись места». Нам нужен «порядок, в котором та или иная страна не может блокировать других, и в котором страны представлены достойно. Для этого нужны гораздо более справедливые инстанции, будь то Организация Объединенных Наций, Всемирный банк или Международный валютный фонд».
«Я вернусь к этому вопросу в ООН на этой неделе», – сказал президент Франции, который во вторник и среду планирует присутствовать на Генеральной Ассамблее. «Мир возможен только в сосуществовании», и «будут  место, земля, государство, сосуществование, признание существования каждого, признание права каждого жить в мире», – добавил Макрон, отметив, что «это ключ для ситуации на Ближнем Востоке».