უკრაინული ძალების შეჭრამ კურსკის ოლქში, რამაც კიევს გაუღვივა ომში გარდატეხის შეტანის იმედი, შეიძლება მოიტანოს იმის საპირისპირო შედეგი, რასაც უკრაინა ელის. უკრაინული არმიის მეთაურობას, უპირველესად იმის იმედი ჰქონდა, რომ ამ ნაბიჯით, აიძულებდა რუსებს, გაეყვანათ ძალები აღმოსავლეთ ფრონტიდან, სადაც უკრაინელების მდგომარეობა უმძიმესია, მაგრამ ამ გათვლამ, არ გაამართლა. პირიქით, ვლადიმირ პუტინი თითქოს  ვერ ამჩნევს კიევის წამოწყებულ ოპერაციას რუსეთის ტერიტორიაზე, რომელშიც ჩართულია ათასობით უკრაინელი ჯარისკაცი და დიდძალი, ძვირადღირებული დასავლური ტექნიკა. პუტინი ჯიუტად ცდილობს, მიაღწიოს მასშტაბურ გარღვევას დონეცკის ოლქში. რა გამოდის, უკრაინელებმა ვერ გათვალეს?
საკვანძო ქალაქ პოკროვსკთან – ფრონტი ჩამოშლის პირასაა. რუსები, რიცხობრივი უპირატესობის ხარჯზე, წინ მიიწევენ. მათ, ქალაქს რამდენიმე კილომეტრი აშორებთ, უკრაინული ნაწილები კი უკანასკნელი ძალით იბრძვიან. თუ ქალაქი დაეცა, რაც სამხედრო ანალიტიკოსთა უმრავლესობის აზრით გარდაუვალია – უკრაინა ოპერატიულ კატასტროფაში აღმოჩნდება.
„სიტუაცია უკიდურესად მძიმეა“ – აღიარებს ზელენსკი. „რუსეთი არ იშურებს არაფერს, რაც კი გააჩნია“ – განაცხადა უკრაინული არმიის მეთაურმა – ალეკსანდრ სირსკიმ. „თუ პოკროვსკი დავთმეთ, ფრონტის მთელი ხაზი ჩამოიშლება“ –  ამბობს სამხედრო ექსპერტი მიხაილ ჩიროხოვი.
არავითარი ხაფანგი
ამ დღეებში პოკროვსკში გააფთრებული ბრძოლები მიმდინარეობს. უკრაინის არმიაში არსებული ცოცხალი ძალისა და ლოგისტიკური მხარდაჭერის დეფიციტის ფონზე (როგორც ამას ფრონტის ხაზიდან ვიგებთ), რუსები სწრაფად მიიწევენ წინ.
მათთვის ეს ისე მოულოდნელი აღმოჩნდა, რომ ზოგიერთი ფიქრობს,  რომ რაღაც ეშმაკობას აქვს ადგილი და უკრაინელები რუსებს ხაფანგს უმზადებენ. ვლადიმირ ზელენსკის, რუსების წინსვლის გამო – სამხედროების, კანონმდებლებისა და ანალიტიკოსების მხრიდან მწვავე კრიტიკა დაატყდა თავს. ის ხალხი, ვინც თავიდან აღფრთოვანებული იყო კურსკში ელვისებური შეჭრით და ეგონა, რომ მოსკოვი გადაისროდა ამ ოლქში ნაწილებს აღმოსავლეთ ფრონტიდან, ახლა უკვე არ ერიდება პრეზიდენტის კრიტიკას. კურსკის ოპერაციამდე, ათასობით გამოცდილი უკრაინელი ჯარისკაცის გადაისროლეს რუსეთში, ახლა კი მათი უკმარისობა იგრძნობა ყველგან და ექსპერტები ფიქრობენ, რომ ეს იყო დაუფიქრებელი და ძალზე რისკიანი ნაბიჯი.
„შეტევა კურსკის ოლქზე, აჩენს შესაძლებლობებს, მაგრამ მას თან სდევს დიდი რისკები და ხარჯი. აქამდე უკრაინული ოპერაცია მიმდინარეობდა შერეული ძალებით  და რაოდებრივად შეადგენდა დაახლოებით 15 000 კაცს. ოლქში იმყოფება ერთ-ერთი საუკეთესო და გამოცდილი კონტიგენტი ( მის ბირთვს, წარმოადგენს ელიტური მოიერიშე დანაყოფები), რომელიც მოიხსნა დონეცკისა და ხარკოვის ხაზებიდან, ხოლო ნაწილი რეზერვის სახით იყო შემონახული“ – ამბობს ავტორიტეტული ექსპერტი – მაიკლ კოფმანი თავის სტატიაში, რომელიც ჟურნალ „ფორინ ეფეარზში“ გამოქვეყნდა. კურსკის გარღვევა, მას ჩავარდნად არ შეუფასებია, მაგრამ აღნიშნა, რომ რისკი დიდი ალბათობით არ გაამართლებს, რადგან ეს შეტევა კიდევ უფრო დაასუსტებს, ისედაც მყიფე თავდაცვის ხაზს  უკრაინის აღმოსავლეთში.
„რუსული ძალები ავიწროებენ უკრაინის თავდაცვის ხაზებს რამდენიმე ღერძის გასწვრივ, რომლებიც უგლედარიდან პოკროვსკისკენ, ტორეცკიდან კი ჩასოვ იარისა და კუპიანსკისკენ მიემართება“ – დაწერა კოფმანმა.
„ვლადიმირ პუტინისთვის, წარმატება უკრაინის აღმოსავლეთში – პრიორიტეტულია. ამაში არის ლოგიკა: რუსეთის მიერ დაკავებული ტერიტორიების დაბრუნება,  უკრაინას ძალზე გაუჭირდება, კიევი კი ვერ მოახერხებს, ხანგრძლივად შეინარჩუნოს კურსკში მოპოვებული პოზიციები.“
საერთოდ, პოკროვსკისთვის ბრძოლა – ეს არის ავდეევკის სისხლისმღვრელი ოპერაციის გაგრძელება, რომელიც უკრაინელებმა თებერვალში დაკარგეს. ეს ქალაქი, პოკროვსკის სამხრეთ-აღმოსავლეთით 40 კილომეტრში მდებარეობს და ის იყო მნიშვნელოვანი საყრდენი პუნქტი, რომლითაც უკრაინა ახერხებდა მთელი აღმოსავლეთ ფრონტის შენარჩუნებას.  ავდეევკის დაცემა, აღმოჩნდა უზარმაზარი დანაკარგი კიევისთვის, უპირველესად იმიტომ, რომ რუსეთის არმიამ შეძლო მთელი ძალისხმევა პოკროვსკსა და მეორე საკვანძო ქალაქ – ჩასოვ იარზე გადაეტანა.
მთავარი ლოგისტიკური კვანძი
პოკროვსკის (უკრაინული არმიის მთავარი ლოგისტიკური ცენტრის) აღება, მოსკოვს სტრატეგიულ ამოცანად მიაჩნია. ეს, მას გზას უხსნის ისეთი მსხვილი ქალაქებისკენ, როგორიცაა – დნეპრი და ზაპოროჟიე.
პოკროვსკი, სადაც ომამდე 60 ათასი კაცი ცხოვრობდა, მასზე გამავალი რკინიგზითა და მაგისტრალების ქსელით, წარმოადგენს უკრაინული არმიის მთავარ ლოგისტიკურ პუნქტს აღმოსავლეთ ფრონტზე. მისი დაკარგვის შემთხვევაში, უკრაინული არმიის მომარაგება მთელ  რეგიონში –  საფრთხის წინაშე აღმოჩნდება .
„თუ გავითვალისწინებთ, რომ ამა წლის მაისში, რუსეთი დაბრუნდა ხარკოვის ოლქში, არ გვაქვს საფუძველი ვიფიქროთ, რომ კრემლი დასჯერდება დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქებს“ – განაცხადა „ობოზრევატელისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში სამხედრო ვეტერანმა და აქტივისტმა ოლეგ სიმოროზმა – მისი თქმით, პოკროვსკი ნებისმიერ ფასად უნდა შენარჩუნდეს.
ბრძოლის ველიდან, უპირატესად ქაოსური და ურთიერთგამომრიცხავი ცნობები მოდის, ოფიციალური არხები იტყობინებიან უკრაინელების გააფთრებულ წინააღმდეგობაზე, მაგრამ ზოგიერთი რუსული და უკრაინული წყაროს ცნობით, რუსები თითქმის დაუბრკოლებლად მიიწევენ წინ.
ამაზე მიუთითებს მაგალითად ნოვოგროდოვკის დაცემა, ქალაქისა, რომელიც პოკროვსკიდან 10 კილომეტრში მდებარეობს და რომელიც რუსებმა პრაქტიკულად უბრძოლველად დაიკავეს. ამდენად, ზოგიერთი ანალიტიკოსი მიიჩნევს, რომ პოკროვსკის აღება არა თვეების, არამედ რამდენიმე კვირის საკითხია და მალე ქალაქს მიწასთან ისევე გაასწორებენ,  როგორც მარიუპოლს , ბახმუტსა  და ავდეევკას. თუ, რა თქმა უნდა, სასწაული არ მოხდა.
„ყველაზე ცუდი სცენარი იქნება: თუ უკრაინა რამდენიმე თვეში  დაკარგავს დიდი ტერიტორიებს აღმოსავლეთში, ხოლო კურსკში ვერ შეინარჩუნებს ვერაფერს, რაც შეიძლებოდა მოლაპარაკებების დროს კოზირად გამოყენებულიყო“ – წერს კოფმანი.

Вторжение украинских сил в российскую Курскую область, который оживил надежды Киева на перелом в вялотекущем конфликте, может принести ему совсем не то, чего он ждал. В результате оно может сыграть на руку Владимиру Путину. Украинское командование, прежде всего, рассчитывало, что тем самым вынудит русских вывести войска с восточного фронта, где положение Украины очень тяжелое, но эти расчеты оказались неверными
Наоборот. Владимир Путин пока будто не замечает операции на своей территории, где увязли тысячи украинских солдат и масса дорогой западной техники. Путин упорно добивается окончательного прорыва в Донецкой области. Неужели украинцы просчитались?
Фронт под важнейшим городом Покровск валится, и русские, имея большое численное превосходство, быстро продвигаются. От города их отделяет всего пара километров, и украинские части сопротивляются из последних сил. Если город падет, а, по мнению большинства военных аналитиков, это практически неизбежно, для Украины это обернется оперативной катастрофой.
«Ситуация крайне тяжелая», — признал Владимир Зеленский. «Россия бросает все силы, какие только есть», — заявил глава украинских вооруженных сил генерал Александр Сырский. «Если мы потеряем Покровск, вся линия фронта обвалится», — предупредил военный эксперт Михаил Чирохов.
Никакой хитрой западни
В эти дни под Покровском ведутся самые ожесточенные бои за весь вооруженный конфликт на Украине. Нехватка людей и логистической поддержки с украинской стороны приводят, как известно из сообщений с фронта, к тому, что русские быстро идут вперед.
Для них это якобы настолько неожиданно «просто», что они даже задумываются, не приготовила ли украинская сторона им какую-то хитрую западню.
На Владимира Зеленского из-за российского продвижения обрушилась волна критики со стороны военных, законодателей и аналитиков. Те, кто сначала восхищался шокирующим прорывом в Курскую область, надеясь, что это заставит Москву перебросить ресурсы и вернет инициативу в руки Украины, теперь не стесняются в негативных оценках. Перед курской операцией были передислоцированы тысячи опытных украинских солдат, а теперь их недостает на восточном фронте, что эксперты считают непродуманным и слишком рискованным шагом.
«Наступление в Курской области открывает возможности, но также сопряжено с большими рисками и расходами. До сих пор украинская операция велась там силами смешанной группировки войск, а это около 15 тысяч солдат. Там находятся одни из лучших и опытнейших украинских подразделений, костяк которых образован элитными штурмовыми силами. Некоторых вывели с фронтовой линии в Донецке и Харькове, а другие служили в качестве важного резерва», — заявил авторитетный эксперт Майкл Кофман в своей статье в журнале «Форин афферс». Прорыв в Курскую область он не назвал провалом, но отметил, что риск, вполне вероятно, себя не оправдает, потому что это наступление еще больше ослабляет и без того шаткий фронт на востоке Украины.
«Российские силы теснят украинские линии вдоль нескольких осей, ведущих из Угледара в Покровск, из Торецка в Часов Яр и под Купянском», — написал Кофман.
(…) Для Владимира Путина сейчас продвижение на востоке Украине — приоритет. В этом есть логика: территории, которые займет российская армия, будет крайне сложно в будущем вернуть. Напротив, Киев не сможет долго удерживать позиции в Курской области.
На самом деле текущая битва за Покровск — это продолжение жестоких боев под Авдеевкой, которую украинцы потеряли в феврале. Этот город находится примерно в 40 километрах к юго-востоку от Покровска и служил таким же важным укреплением, которое помогало Украине удерживать всю линию фронта. Когда Авдеевка пала, для Киева это стало огромной потерей, прежде всего потому, что российская армия смогла переключить внимание на Покровск и другой важнейший город — Часов Яр.
Главный логистический узел
Взятие Покровска, важнейшего логистического центра ВСУ, Москва считает главной стратегической целью. Это откроет перед ней возможности продвигаться к таким крупным городам, как Днепр и Запорожье.
Покровск, где до вооруженного конфликта проживало около 60 тысяч человек, благодаря железнодорожной станции и ряду шоссе, которые через него проходят, служил главным логистическим пунктом практически для всех украинских сил на восточной линии фронта. В случае его потери логистическая поддержка украинской армии во всем регионе окажется под угрозой.
«Учитывая, что в мае этого года Россия снова вошла в Харьковскую область, нет причин считать, что Владимир Путин остановится на границах Донецкой и Луганской областей», — заявил в интервью «Обозревателю» военный ветеран и активист Олег Симороз. По его словам, Покровск нужно оборонять любой ценой.
Непосредственно с мест боев приходят хаотичные и зачастую противоречивые новости. Официальные армейские источники сообщают об ожесточенном сопротивлении украинцев. Но, по данным некоторых российских и украинских источников, русские продвигаются к Покровску, почти не встречая сопротивления.
Это подтверждает и, например, недавнее падение Новогродовки, города примерно в десяти километрах к юго-востоку от Покровска, который русские взяли практически без боя. Поэтому некоторые аналитики считают, что это только вопрос времени (а скорее, недель, чем месяцев) — когда Покровск раздерут так же, как Мариуполь, Артемовск и Авдеевку. Только если не случится чудо.
«Худший сценарий наступит, если через несколько месяцев Украина потеряет большие территории на востоке, а в Курской области не удержит ничего, что могла бы использовать как переговорный козырь», — написал Кофман.