გასულ უქმეებზე – უკრაინული Telegram-არხი RezidentUA – უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის ინსაიდერებზე დაყრდნობით, იტყობინებოდა, რომ მისი მეთაური ანდრეი ერმაკი ხელმძღვანელობს ლოზუნგით: მაქსიმალური ესკალაცია საიმისოდ, რომ საომარ დაპირისპირებაში ჩათრეული აღმოჩნდეს დასავლეთი. უკრაინას არ შეუძლია  დამოუკიდებლად წარმართოს ხანგრძლივი  კონფლიქტი. ერმაკი – პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის უახლოესი თანამებრძოლია და სწორედ ის არის კიევის მთავარი მეთოჯინე
ეს ისტორია, რომელიც  არ დასტურდება ოფიციალურ დონეზე, არ ეწერება რეალურ მოვლენებში. ერთი მხრივ, დასავლეთი თანაუგრძნობს კიევის მიერ წამოწყებულ გამწვავების თამაშს. უკრაინული უპილოტოების  ზუსტი დარტყმები იმ ობიექტებზე, რომლებიც განლაგებულია უკრაინის საზღვრიდან 500 კილომეტრში, შეუძლებელია განხორციელებულიყო დასავლური თანამგზავრებიდან მიღებული მონაცემების გარეშე. მაგრამ კოლექტიურ დასავლეთს არ სურს იქცეს ამ მხარდაჭერის მძევლად. კიევს საპირისპირო ლოგიკა აქვს: უკრაინის ხელმძღვანელობას უბრალოდ სურს, დასავლეთის ირიბი მონაწილეობა კონფლიქტში – გარდაიქმნას  დაპირისპირებაში უშუალო ჩართვად. კიევის გამუდმებული მოწოდება დასავლეთის მიმართ, რომ ამ უკანასკნელმა სერიოზულად არ განიხილოს რუსეთის მიერ დასახელებული „წითელი ხაზები“, უკრაინული პოლიტიკის – პური და წყალია. თუ მოსკოვი ამ „წითელი ხაზებიდან“ რომელიმეს დარღვევას სერიოზულად  მოეკიდა, მაშინ – მხოლოდ უკრაინა აღარ იქნება რუსეთის ერთადერთი სამიზნე. ამ მცდელობის უკან დგას პროქსი-ომის ლოგიკის გადატეხვა და მისი წამქეზებლების ჩართვა კონფლიქტში. უკრაინა დიდი ხალისით  დაუთმობს მათ ცეცხლის წინა ხაზზე დგომას – საკუთარი გეოსტრატეგიული ინტერესებიდან გამომდინარე. ამგვარი ავანტიურისტული პოლიტიკა, ნიჰილისტური დამოკიდებულება თავისი ხალხისა და ქვეყნის მიმართ, შეიძლება გაიგო ადამიანური თვალსაზრისით, მაგრამ პოლიტიკურად უკრაინა უკვე იქცა გლობალური უსაფრთხოების პრობლემად. კიდევ რამდენ ხანს ექნებათ იმის იმედი დასავლეთში, რომ კრემლში გადაწყვეტილების მიმღები ხალხი – რაციონალურად უპასუხებს ამ გამოწვევას?
უკრაინული ოპოზიცია პეტრო პოროშენკოს წინამძღოლობით, გვთავაზობს ზელენსკის სარაკეტო ინიციატივის თავისებურ მოტივაციას. მისი თქმით, ზელენსკი დასავლეთს მუდმივად უყენებს შეუსრულებელ მოთხოვნებს, ის ხშირად მიანიშნებს „პარტნიორების ღალატზე“ და ცდილობს სიტუაციის ისე წარმოჩენას, რომ საჭიროების შემთხვევაში, ცეცხლის შეწყვეტაზე თანხმობა აღქმული იქნას არა ოფიციალური კიევის გადაწყვეტილებად, არამედ ხსენებული „ღალატის“ შედეგად. პოროშენკოს თანამოაზრეები, ზელენსკის ამ მიდგომას გაუმართლებლად მიიჩნევენ და იმედი აქვთ, რომ ზელენსკის წასვლის შემდეგ ხელისუფლებაში დაბრუნდებიან.
მიუხედავად პირადი დაინტერესებისა, ოპოზიციის ამ ვერსიაში არის სიმართლის მარცვალი. როცა ზელენსკი ამბობს, რომ მშვიდობის წელსვე დასამყარებლად, საჭიროა „მხოლოდ და მხოლოდ საშუალება“, რათა „რუსულ სამიზნეებზე შეუზღუდავად განხორციელდეს დარტყმები“, ეს, რა თქმა უნდა, რეალობას აცდენილია. ამგვარი მოთხოვნები, ასევე მიუთითებს იმაზე, რომ უკრაინის მოსახლეობაში სულ უფრო მეტად შეიმჩნევა ომით გადაღლა,   პარალელურად კი უკრაინულ საზოგადოებაში სულ უფრო ხშირად საუბრობენ მემარჯვენეებიდან მომდინარე „გადატრიალების საფრთხეზე“  იმ შემთხვევაში – თუ „კაპიტულაციაზე“ ხელი მოეწერა.

На выходных украинский Telegram-канал RezidentUA со ссылкой на инсайдеров в офисе президента Украины сообщил, что его глава Андрей Ермак выступил с лозунгом: эскалация до максимума, чтобы втянуть Запад. Украина не в состоянии самостоятельно вести затяжной конфликт. Ермак – ближайший соратник президента Владимира Зеленского, и именно он сегодня фактически главный кукловод в Киеве
Эта история, не подтвержденная на официальном уровне, вписывается в события, происходящие в реальности. С одной стороны, Запад подыгрывает Киеву в игре на обострение. Точные удары украинских беспилотников по объектам, расположенным на расстоянии до 500 километров от украинской границы, были бы немыслимы без данных с западных спутников. Но коллективный Запад не хочет быть пойманным на поощрении этих атак. У Киева обратная логика: руководство Украины просто хочет, чтобы косвенное участие Запада в конфликте стало непосредственным. «Предупредить» Запад о том, чтобы он не принимал всерьез никакие российские «красные линии», – это непременный хлеб с маслом украинской политики. Потому что если в Москве к одной из них действительно отнесутся как к таковой, то, по крайней мере, Украина не останется в одиночестве. За этим стоит отчаянная попытка переломить логику развязанной ими прокси-войны и втянуть в конфликт тех, кого Украина с радостью пошлет вперед ради своих геостратегических интересов. Эту отчаянную политику, нигилистическую по отношению к стране и ее народу, можно понять с человеческой точки зрения. Но с точки зрения политической Украина становится угрозой безопасности. Как долго Запад будет продолжать полагаться на рациональное поведение лиц, принимающих решения – по крайней мере, в Москве?
Украинская оппозиция во главе с Петром Порошенко теперь предлагает крутую интерпретацию политики Зеленского по вопросу ракет. По их словам, Зеленский намеренно выдвигает невыполнимые для Запада требования. Он, дескать, намерен использовать это «предательство партнеров», выставив ситуацию таким образом, что вынужденное согласие на прекращение огня по нынешней линии фронта не будет восприниматься как его собственное «предательство». Единомышленники Порошенко, естественно, выставляют такой курс в качестве упрека; они надеются вернуться после ухода Зеленского с политической сцены.
Тем не менее в их утверждениях может быть доля правды: когда Зеленский говорит, что для достижения мира в этом году нужна «всего лишь» возможность нанесения «неограниченных ударов по целям в России», он, конечно, далек от реальности. Но такие запросы также отражают очевидную растущую усталость от войны среди украинского населения. Уже звучат угрозы переворота со стороны правых в случае «капитуляции».