პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ გამარჯვების გეგმაზე მუშაობა დასრულებულია. როგორც Цензор.НЕТ იუწყება, ამის შესახებ, მან განაცხადა ტრადიციულ საღამოს ვიდეომიმართვაში
მისი თქმით, დამუშავებულია ყველა პუნქტი და საკვანძო აქცენტი, ასევე განსაზღვრულია აუცილებელი დანართი – გეგმის დეტალების განმარტებით.
„ახლა უმთავრესია – მისი რეალიზაციის ნება. არ არსებობს და ვერც იქნება მშვიდობის ალტერნატივა, არავითარი კონფლიქტის გაყინვა და სხვა სახის მანიპულაციები, რომლებიც რუსულ აგრესიას სხვა ეტაპზე გადაიყვანს. ჩვენ გვჭირდება უკრაინის, შესაბამისად მთელი ევროპის –  საიმედო და ხანგრძლივი უსაფრთხოება.
მანამდე სახელმწიფო დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ გასულ კვირაში, კიევში ვიზიტის დროს, სახელმწიფო მდივანი გაეცნო უკრაინის პრეზიდენტის სამშვიდობო გეგმის დეტალებს.
უკრაინის გამარჯვების გეგმა
27 აგვისტოს გამართულ პრესკონფერენციაზე, პრეზიდენტმა ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინა აპირებდა აშშ-სთვის საკუთარი ომში „გამარჯვების გეგმა“  გაეცნო.
პენტაგონის მეთაურმა – ლოიდ ოსტინმა განაცხადა, რომ „რამშტაინის“ ფორმატში „ გამარჯვების გეგმა“, არ განხილულა.
8 სექტემბერს, ზელენსკიმ გვაუწყა, რომ აშშ-ს კონგრესის დელეგაციასთან იმსჯელა „გამარჯვების გეგმის“ გარკვეულ დეტალებზე და რომ ის აპირებს მის გაცნობას ბაიდენისთვის, ტრამპისა და ჰარისისთვის.
მოგვიანებით პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ შეერთებულ შტატებს უკრაინის „გამარჯვების გეგმა“ –  მშვიდობის მეორე სამიტზე გაეცნობა.
ზელენსკიმ ასევე აღნიშნა, რომ უკრაინის „გამარჯვების გეგმა“, მოიცავს 4 ძირითად პუნქტს და დანართს, რომლის რეალიზაციაც „საჭირო იქნება ომის შემდგომ“.

Президент Владимир Зеленский заявил, что План победы уже полностью подготовлен. Об этом он сказал в своем традиционном вечернем видеообращении, сообщает Цензор.НЕТ
По его словам, сейчас проработаны все пункты, ключевые акценты, а также определены необходимые приложения с деталями к плану.
«Самое главное теперь — решимость реализовать. Нет и не может быть никакой альтернативы миру, никакого замораживания войны или любых других манипуляций, которые просто перенесут российскую агрессию на другой этап. Нам нужна надежная и длительная безопасность для Украины, а значит — всей Европы», — заявил глава государства.
Ранее в Госпеде заявляли, что во время своего визита в Киев на прошлой неделе госсекретарь США Энтони Блинкен ознакомился с элементами плана президента Владимира Зеленского по достижению мира в Украине.
Читайте также: На следующую неделю готовим План победы для представления союзникам, — Зеленский
План победы Украины
27 августа на пресс-конференции президент Зеленский заявил, что Украина планирует в сентябре представить США свой «план победы» в войне.
Глава Пентагона Ллойд Остин заявил, что во время заседания в формате «Рамштайн» план победы не обсуждался.
8 сентября Зеленский заявил, что обсудил с делегацией конгресса США»определенные детали плана победы Украины», и планирует представить его Байдену, Трампу и Харрис
Впоследствии президент заявил, что план победы Украины будет представлен в США и на втором Саммите мира.
Также Зеленский сообщил, что план победы Украины, который планируется представить президенту США Джо Байдену, содержит 4 основных пункта и один дополнительный, который будет «нужен после войны».