ორი კვირი წინ, დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი, რომელიც ევროპაში თავისუფალი გადაადგილების გულმხურვალე ქომაგია, ეწვია ბერლინს და  გერმანიის კანცლერ შოლცთან შეხვედრაზე, სხვა თემებთან ერთად, განიხილა ვაჭრობის, თავდაცვისა და იმიგრაციის საკითხები
სთარმერის ვიზიტამდე რამდენიმე დღით ადრე, „მრავალფეროვნებისადმი“ მიძღვნილ ფესტივალზე, სირიელმა დევნილმა სამი ადამიანი მოკლა. გერმანიის გადაწყვეტილება, აღადგინოს სასაზღვრო კონტროლი, ნაწილობრივ ამ ბოროტმოქმედებასა და მიუხენში ისრაელის საელჩოზე შეუმდგარ თავდასხმაზე რეაქციაა.
თუმცა ეს, ასევე არის პასუხი წინა კვირის თიურინგის არჩევნებსა და „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ წარმატებაზე.
ეს იყო ახალი საერთოევროპული დონის ტრიუმფი პარტიისთვის, რომელსაც ერთი ნაწილი პოპულისტურს უწოდებს, მეორე უკიდურეს მემარჯვენეებს, მესამე ნაციონალისტურს – მოკლედ არჩევანი, თქვენზე მოგვინდია.
არის სხვა ვერსიაც: ეს არის იმედგაცრუებული ამომრჩევლების პარტია, რომლებიც ხედავენ, რომ ევროკავშირი ჩაფლავებული პროექტია, რომელმაც გააღატაკა თავისი მოქალაქეები და მათ არაერთი საფრთხე შეუქმნა.
მასობრივმა იმიგრაციამ, მთელს კონტინენტზე შემუსრა საზოგადოების ერთიანობა – ეს არის „გეტოიზაცია“ – მალმედან დაწყებული, მარსელითა და მანგეიმით დამთავრებული, ასევე ანტესემიტიზმის აღორძინება, რომელიც ევროპას ეგონა, რომ ჯერ კიდევ მეოთხედი საუკუნის წინ აღმოფხვრა.
მოკლე ხანში, ეს იმედგაცრუება ელიტებსაც გადაედოთ. ორშაბათს ევროპის ცენტრალური ბანკის ყოფილმა პრეზიდენტმა და ევროპელი ტექნოკრატების ფავორიტმა – მარიო დრაგამ, გამოაქვეყნა 400-გვერდიანი ანგარიში კონკურენტუნარიანობის შესახებ, რომლის მომზადებაც მას ევროპის კომისიამ ჯერ კიდევ 2023 წელს დაუკვეთა.
ანგარიშის გამოქვეყნებამდე ცოტა ხნით ადრე, ევროპის კომისიის ხელმძღვანელმა – ურსულა ფონ კრამონმა სოციალური ქსელების საშუალებით განცხადა, რომ „ერთი სული აქვს,“ გაეცნოს იტალიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის მოსაზრებას.
მაგრამ რაც მოისმინა, დიდად არ მოეწონებოდა. თავის 400-გვერდიან ფოლიანტში, ავტორმა სრულად გააშიშვლა ევროკავშირის გახევება და  კონკურენტუუნარობა ახალ ასწლეულში. ყველაფერი იმდენად ცუდააა, რომ დრაგამ აღიარა: მას კოშმარულად ესახება ევროპის მომავალი.. თუ არ მოხერხდა ეკონომიკური ვარდნის შეჩერება – ანუ „ევროპის მდორე აგონია“, როგორც მან შენიშნა.
პუბლიკაციის შემდგომ პრესკონფერენციაზე, დრაგიმ აღნიშნა, რომ მხოლოდ „უპრეცენდენტო“ რეფორმა თუ  შეაჩერებს დაკნინების პროცესს. „პირველად, ცივი ომიდან მოყოლებული, ჩვენ მართლაც უნდა ვიფიქროთ თავის გადარჩენაზე,  უარყოფითი დასკვნები შექმნილ ვითარებაზე, არასდროს ყოფილა ასე საფუძვლიანი“ – განმარტა მან.
დრაგიმ განაცხადა, რომ ევროპას სჭირდება დამატებით ყოველწლიური ინვესტიციები, დაახლოებით 750 მილიარდი დოლარის ოდენობით – ეს ევროკავშირის მშპ-ს 5%-ა – თუ ევროპას სურს დაეწიოს ამერიკას და თავისი პოზიციები ჩინეთს არ დაუთმოს. დიაგნოზი ფატალურია: 50 წამყვანი ტექნოლოგიური კომპანიიდან მხოლოდ ოთხია ევროპული.
თუ ევროკავშირის 27 წევრი ამ ანგარიშს უმნიშვნელოდ ჩათვლის, დრაგი წინასწარმეტყველებს მძიმე მომავალს: „მოგვიწევს ვაღიაროთ – თქვა მან – რომ ჩვენ არ შეგვიძლია ვიყოთ ლიდერები  ტექნოლოგიურ  სფეროში, პარალელურად კლიმატური პასუხისმგებლობის განსახიერება და თან დამოუკიდებელი მოთამაშე მსოფლიო არენაზე. ასე ვერ დავაფინანასებთ ჩვენს სოციალურ  მოდელს. მოგვიწევს ამბიციების მოთოკვა, ყოველ შემთხვევაში, ნაწილის მაინც და არც ეს იქნება საკმარისი“. სხვა სიტყვებით, ევროპა თანდათან პირველი სამყაროს სტატუსიდან, მესამე რიგის  მდგომარეობაში გადაინაცვლებს.
აი, ამიტომ შეაქცია ბევრმა ამომრჩეველმა ზურგი ტრადიციულ პარტიებს საფრანგეთში, ჰოლანდიაში, იტალიასა  და გერმანიაში. ისინი ხედავენ, რომ მათი ცხოვრების დონე ეცემა, სიღარიბის, ძალადობისა და ანტისემიტიზმის მაჩვენებლები კი პირიქით იზრდება.
ივნისში ვწერდი, რომ როცა ევროპელი ფერმერები ბრიუსელს მიაწყდნენ, რათა გამოეხატათ თავიანთი რისხვა ევროკავშირის  მიმართ, რომელმაც მათ თავს მოახვია „მწვანე პოლიტიკა“, ეს ნიშნავდა, რომ ევროპელები დაღალა ქრონიკულმა უპასუხისმგებლობამ, რომელიც ევროკავშირის საფირმო ნიშნად იქცა ამ ასწლეულში. „2008 წელს ევროზონისა და აშშ-ს მთლიანი შიდა პროდუქტის მონაცემები მეტნაკლებად თანაზომადი იყო – 14.2-14.8 ტრილიონი დოლარი,  2023 წელს კი ევროზონის მშპ ოდნავ ასცდა 15 ტრილიონს მაშინ, როცა ამერიკისამ  –  20,9 ტრილიონს გადააჭარბა“.
საფრანგეთი აშშ-ს შტატი რომ ყოფილიყო, მშპ-ს მოცულობით და ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლით, სადღაც აიდაჰოსა და არკანზასის შუაში იქნებოდა – 48-ე- 49-ე ადგილზე, გერმანია კი 39-ე, ოკლაჰომას შემდეგ. თავის ნაშრომში დრაგიმ გამოთქვა რიგი წინადადებებისა ევრობლოკის გამოსაფხიზლებლად: „ევროპა უნდა გახდეს წარმატებული ინოვაციების სივრცე.“
თქმა ადვილია, გაკეთება ძნელი. ორი მთავარი საყრდენი: გერმანია და საფრანგეთი ჩაფლულნი არიან ეკონომიკურ პრობლემებში, ამასთან საფრანგეთი პარალიზებულია უზარმაზარი ვალით. ამ ქვეყნებში არსებობს მწვავე უკმაყოფილება მასობრივი იმიგრაციის გამო.
საფრანგეთის ახალმა პრემიერ-მინისტრმა – მიშელ ბარნიემ პირობა დადო, რომ დაინტერესდება ამ საკითხით. შეიძლება მისი შთაგონების წყაროდ იქცა გერმანიის გადაწყვეტილება სასაზღვრო კონტროლის აღდგენის შესახებ. სამი წლის წინ, ბარნიე განიხილავდა იმიგრაციის პროექტზე 3-5 წლიანი მორატორიუმის დაწესების ვარიანტს და ამბობდა, რომ მიგრანტთა ახალი ნაკადი იწვევს დესტაბილიზაციასა და ისლამიზმს. იგივე ითქმის დიდ ბრიტანეთზე, თუმცა სთარმერი და მისი მთავრობა ამაზე უარს ამბობენ. მათ თავი ჩარგული აქვთ ქვიშაში და ვერ აცნობიერებენ იმ საფრთხეს, რაც მასობრივ მიგრაციასა და ევროპის დაქვეითებას მოაქვს.  სხვა შემთვევაში, რომელი ჭკუათმყოფელი ლიდერი მოინდომებდა საქმის დაჭერას ორგანიზაციასთან, რომელიც ნელ-ნელა, წამებაში ღაფავს სულს.

Гэвин Мортимер (Gavin Mortimer)
Две недели назад премьер-министр Великобритании, ярый сторонник свободного передвижения в Европе, посетил Берлин и помимо прочего обсудил с канцлером Германии Олафом Шольцем торговлю, оборону и иммиграцию
За несколько дней до визита Стармера на фестивале, чествовавшем “разнообразие”, сирийский беженец зарезал троих. Отчасти решение Германии вернуть пограничный контроль (изначально на полгода, но этот срок может быть продлен) — отклик на это злодеяние, а также на неудавшееся нападение на израильское консульство в Мюнхене уже на прошлой неделе.
Но еще это ответ Шольца на победу “Альтернативы для Германии” на выборах в Тюрингии на прошлой неделе.
Этот успех стал последним европейским триумфом партий, которые одни называют популистскими, другие — крайне правыми, а третьи —националистическими. Выбирайте сами.
Есть и еще одно описание: это партии разочарованных избирателей, которые видят в ЕС провальный проект, который лишь разорил своих граждан и поставил их под угрозу.
По всему континенту массовая иммиграция подорвала сплоченность общества— это и “геттоизация” городов от Мальмё до Марселя и Мангейма, и возрождение антисемитизма, который Европа надеялась искоренить еще три четверти века назад.
С некоторых пор это разочарование перекинулось и на элиты. В понедельник бывший президент Европейского центрального банка и любимчик европейских технократов Марио Драги опубликовал 400-страничный доклад о конкурентоспособности, заказанный Европейской комиссией еще в 2023 году.
Незадолго до публикации глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен сообщила у себя в соцсетях, что “жаждет” услышать мнение бывшего премьер-министра Италии.
Возможно, услышанное ей не понравилось. В своем 400-страничном фолианте Драги яростно обличал косность и неконкурентоспособность ЕС в новом столетии. Все настолько плохо, что Драги признался, что ему снятся “кошмары” о будущем Европы, если она не остановит экономический спад — “медленную агонию”, как он выразился.
На сопровождавшей публикацию пресс-конференции Драги заявил, что лишь “беспрецедентная” реформа остановит спад. “Впервые со времен холодной войны мы должны по-настоящему тревожиться за самосохранение, и доводы в пользу единого ответа никогда не были столь убедительны”, — пояснил Драги.
Он заявил, что Европе требуются дополнительные ежегодные инвестиции в размере не менее 750 миллиардов евро — примерно 5% от совокупного ВВП ЕС — если Европа хочет догнать Америку и не сдать позиции Китаю. Диагноз поистине смертельный: из 50 ведущих мировых технологических компаний лишь четыре европейские.
Если 27 членов ЕС не придадут никакого значения его докладу, Драги предрек мрачное будущее: “Нам придется выбирать, — заявил он. — Мы не сможем одновременно стать лидером в новых технологиях, маяком климатической ответственности и независимым игроком на мировой арене. Мы не сможем финансировать нашу социальную модель. Нам придется умерить наши цели — как минимум некоторые, если не все”. Иными словами, Европа продолжит превращаться из части света первого мира в часть света третьего мира.
Вот почему так много избирателей отвернулись от традиционных основных партий, будь то во Франции, Голландии, Италии или Германии. Они видят, что уровень жизни падает, а бедность, насилие и антисемитизм — наоборот, растут.
Как я писал в январе, когда европейские фермеры съехались в Брюссель, чтобы выплеснуть свой гнев на ЕС, вознамерившийся навязать отрасли свою губительную “зеленую” догму, европейцы устали от хронической бесхозяйственности, ставшей фирменной чертой ЕС в этом столетии. “В 2008 году ВВП еврозоны и США были сопоставимы: 14,2 и 14,8 триллиона долларов в сегодняшних ценах, соответственно, — написал я тогда. — В 2023 году ВВП еврозоны вырос до чуть более 15 триллионов, тогда как американский составил 26,9 триллиона долларов”.
Если бы Франция была штатом США, она бы разместилась – по ВВП на душу населения – между Айдахо и Арканзасом — 48-м и 49-м по процветанию. А Германия оказалась бы 39-й, сразу за Оклахомой.
В своем проекте Драги изложил целый ряд предложений по оживлению блока. “Европа должна стать территорией процветающих инноваций”, — провозгласил он.
Это легче сказать, чем сделать. Два давних центра силы Европы, Германия и Франция, погрязли в серьезных экономических проблемах, причем последняя еще и парализована огромными долгами. Они же являются странами ЕС, где недовольство массовой иммиграцией является наиболее острым.
Новый премьер-министр Франции Мишель Барнье пообещал заняться этим вопросом — и вполне может воодушевиться решением Германии восстановить пограничный контроль. Три года назад Барнье рассуждал о поддержке моратория на иммиграцию сроком от трех до пяти лет, заявив, что нынешний приток мигрантов несет с собой нестабильность и исламизм.
То же самое относится и к Великобритании, хотя Стармер и его правительство продолжают отпираться. Они по-прежнему прячут головы, не понимая ни всех бед массовой иммиграции, ни масштабов упадка ЕС. Но какой здравомыслящий политический лидер будет стремиться к более тесным связям с организацией, которая умирает медленной и мучительной смертью?