2024 წლის პირველ ნახევარში, დასავლელმა მოკავშირეებმა ისარგებლეს სანქციებს შორის დატოვებული ხვრელით და დაახლოებით 2 მილიარდი დოლარის ღირებულების რუსული ნავთობი შეისყიდეს. ეს სახსრები რუსეთს საშუალებას აძლევს, ხელფასები გადაუხადოს თავის ჯარისკაცებს უკრაინაში, ნათქვამია გამოსაქვეყნებლად გამზადებულ ანგარიშში, რომელსაც ჟურნალი Politico გაეცნო
დემოკრატიის კვლევის, ასევე ენერგეტიკისა და სუფთა ჰაერის შემსწავლელი ცენტრების ერთობლივი ანალიზი, რომელიც სამშაბათს გასაჯაროვდება, მიუთითებს, რომ ბენზინის, დიზელის საწვავისა და რუსული ნედლი ნავთობის სხვა პროდუქტების შესყიდვები, ბოლო თვეებში გაიზარდა და იმპორტი – სამი თურქული ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნიდან ხორციელდება.
იმპორტი ტექნიკურად ლეგალურია სანქციების პაკეტში არსებული, ყველასათვის კარგად ცნობილი ხვრელის საშუალებით.
მართალია ევროკავშირმა და მისმა მოკავშირეებმა თითქმის სრულად აკრძალეს რუსული ნავთობის იმპორტი, მაგრამ ამ ქვეყნებს კვლავინდებურად შეუძლიათ დაუბრკოლებლად შეიძინონ რუსული წარმოშობის საწვავი თუ ის გადამუშავებულია მესამე ქვეყანაში, მაგალითად თურქეთში.
ანგარიშის თანახმად, თურქეთი და მისი დასავლელი მოკავშირეები, სულ უფრო ხშირად იყენებენ ამ შემოვლით მექანიზმს, მიუხედავად უკრაინის დაჟინებული მოთხოვნისა.
2024 წლის პირველ ნახევარში, ევროკავშირმა, აშშ-მ, დიდმა ბრიტანეთმა და სხვა დასავლელმა მოკავშირეებმა, შეისყიდეს დაახლოებით 2 მილიარდი დოლარის საწვავი სამი თურქული საწარმოდან, ნათქვამია ანგარიშში. ამ დროს თურქეთმა ისარგებლა ბარელზე 5-20 დოლარის ფასდაკლებით რუსეთისგან. 2023 წელს, ეს შეღავათი შეეხო მიღებული მოცულობის  34%-ს , ხოლო 2024 წელს, შესყიდული საწვავის 79%-ს.
„თურქეთიდან ბენზინის იმპორტი ევროკავშირს 10%-ით იაფი უჯდება, ვიდრე საუდის არაბეთიდან საწვავის შემოტანა – განაცხადა ენერგეტიკისა და სუფთა ჰაერის კვლევის ცენტრის ანალიტიკოსმა – ვაიბჰაბ რაგჰენანდანმა – მაგრამ მომხმარებლებზე ეს ეკონომია არ აისახება და სარგებელს მხოლოდ საშუამავლო კომპანიები და კომერსანტები იღებენ. ვიღაც ამ სქემებით ხელს ითბობს, მაგრამ ეს ვიღაც, არ არის უბრალო მომხმარებელი.“
პოლიტიკოსები ევროკავშირიდან და აშშ-დან ირწმუნებიან, რომ იცავენ სასანქციო შეთანხმებებს და ამით რუსებს აკარგვინებენ ნავთობის გადამუშავებით მიღებულ პრემიებს. მაგრამ დასავლეთისთვის მიყიდული წიაღისეული საწვავის შემოსავლებით, რუსეთი ყოველთვიური გზავნის 6 200 ჯარისკაცს საბრძოლველად უკრაინაში. ამის მერე, დასავლეთის ქვეყნებს უფლება აღარ აქვთ თქვან, რომ არ იციან საწვავის წარმოშობის შესახებ.
ანგარიშის ავტორების მონაცემებით, ერთ-ერთ თურქულ საწარმოში, რომელიც აზერბაიჯანულ  Star Aegean-ს ეკუთვნის, ნავთობის 98% რუსეთიდან არის მიღებული და მისი 73% რუსულ ენერგოგიგანტ „ ლუკოილზე“ მოდის, რომელზეც ვრცელდება დასავლური სანქციები. ამ პროდუქციის ცხრა მეათედი მიდის დასავლურ ქვეყნებში, რომლებიც დეკლარირებულად მხარს უჭერენ უკრაინას.
არც ევროპის კომისიის და არც თურქეთის ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო, დასმულ შეკითხვებზე კომენტარს არ იძლევა.
გასულ წელს, უკრაინის პრეზიდენტის ეკონომიკური მრჩეველი ოლეგ უსტენკო აცხადებდა, რომ „შვიდეულმა“ უნდა აკრძალოს რუსული წარმოშობის ნავთობპროდუქტების შესყიდვა, რათა კრემლმა დაკარგოს შემოსავალი, რომელსაც შუამავლების – თურქეთის, ინდოეთისა და ჩინეთის მეშვეობით იღებს.
„საწვავის რუსული წარმომავლობა, სანქციების სულისკვეთებას პირდაპირ ეწინააღმდეგება“ – განაცხადა ენერგეტიკის ექსპერტმა დემოკრატიის კვლევის ცენტრიდან – მარტინ ვლადიმიროვმა.
„ჩვენ რეკომენდაციას ვაძლევთ ევროკავშირსა და „შვიდეულს“, რომ აკრძალონ რუსული ნავთობის ყიდვა – ყველაფერი ცხადზე უცხადესია“ – დაასკვნის ის.

Габриэль Гэвин (Gabriel Gavin)
В первой половине 2024 года западные союзники воспользовались санкционной лазейкой и закупили топлива из российской нефти примерно на два миллиарда долларов. Эти средства позволяют Москве платить жалованье своим солдатам на Украине, говорится в готовящемся к публикации докладе, с которым ознакомился журнал Politico
Совместный анализ Центра исследований энергетики и чистого воздуха и Центра изучения демократии, который должен выйти во вторник, определил, что поставки бензина, дизельного топлива и других продуктов из российской сырой нефти выросли за последние месяцы в результате импорта с трех турецких НПЗ.
Импорт технически легален благодаря хорошо известной лазейке в санкциях. Хотя ЕС и его западные союзники давно запретили почти весь импорт российской нефти, страны по-прежнему вольны покупать топливо российского происхождения после переработки в другой стране — например в Турции.
Согласно докладу, Турция и ее западные клиенты все шире пользуются этим обходным маневром, презрев неоднократные призывы Украины.
Только за первую половину 2024 года ЕС, США, Великобритания и другие западные союзники закупили топлива из российской нефти с трех турецких предприятий на сумму около двух миллиардов долларов, говорится в докладе. Турция тем временем воспользовалась скидками от 5 до 20 долларов за каждый баррель из Москвы, увеличив годовые закупки из России на 34% в 2023 году и на 70% в этом году.
“Импорт бензина из Турции обходится ЕС на 10% дешевле, чем из Саудовской Аравии, — сказал аналитик Центра исследований энергетики и чистого воздуха Вайбхав Рагхунандан. — Но до потребителей эта экономия не доходит в принципе: выгоду извлекают лишь компании и торговцы. Кто-то на этих сделках наживается, но это не простые граждане”.
Политики ЕС и США отстаивают санкционное соглашение, утверждая, что оно лишило Москвы премии за переработку нефти, однако отрасль ископаемого топлива остается спасательным кругом для российской военной машины. Согласно анализу, налоговые поступления с продажи топлива западным странам позволяют России набирать по 6 200 солдат в месяц для сражений на Украине.
Западные страны также не вправе утверждать, что якобы не подозревают об истинном происхождении топлива.
По данным авторов доклада отчета, 98% сырья одного из турецких НПЗ, принадлежащего Азербайджану Star Aegean, поступает из России, причем до 73% поставок приходится на российского энергетического гиганта “Лукойл”, против которого действуют американские санкции. Однако почти девять десятых продукции этого НПЗ идет западным союзникам, поддерживающим Украину.
Ни Европейская комиссия, ни Министерство энергетики и природных ресурсов Турции на запрос о комментариях не ответили.
В прошлом году тогдашний экономический помощник президента Владимира Зеленского Олег Устенко заявил, что “Семерка” должна запретить поставку нефтепродуктов российского происхождения, чтобы лишить Кремль заработка через посредников, таких как Турция, Индия и Китай.
“Происходящее сейчас — прямое нарушением духа санкций”, — сказал эксперт по энергетике из Центра изучения демократии Мартин Владимиров.
“Мы рекомендуем странам ЕС и “Семерки” полностью запретить импорт нефтепродуктов из российской нефти — все очень просто”, — заключил он.