Süddeutsche Zeitung      გერმანია
ბოლო ცნობები რუსეთის წარმატებების შესახებ დონბასში, შეშფოთების საფუძველს ნამდვილად იძლევა. უკრაინაში უკვე დაიწყო მოსახლეობის ევაკუაცია. ეს მოვლენა შესაძლოა აისახოს მოსკოვთან მოსალოდნელ მოლაპარაკებებზე
ბოლო დღეების ახალ ამბებში უკრაინიდან, დომინირებს ერთი თემა: გამანადგურებელი – F-16. ერთი კვირის წინ, დაირხა ხმები, რომ უკრაინას პირველი თვითმფრინავი გადასცეს. მოგვიანებით გამოჩნდა F-16-ების გათხაპნილი გამოსახულებები, რომლებიც საეჭვოდ ჰგავდა უკრაინისთვის შეპირებულ ხომალდებს.
გასულ უქმეებზე ვლადიმირ ზელენსკიმ, როგორც იქნა, დაადასტურა ეს ინფორმაცია.
პრეზიდენტი მიესალმა მფრინავებს გამანადგურებლების ფონზე და საკუთარ Telegram-არხზე გააზიარა ფოტო და ვიდეო მასალები F-16-ების გამოსახულებით.
იმ დღეს ზელენსკის არხზე მთავარი თემა უკრაინელი სპორტსმენების პარიზის ოლიმპიადაზე მიღწეული წარმატება იყო – უნდა ითქვას, რომ ბოლო პერიოდში, მასმედიასა და სოციალურ ქსელებში, ძირითადად გამანადგურებლებსა და ოლიმპიელებზე მსჯელობდნენ.
ამ დროს ყურადღების მიღმა დარჩა ის ფაქტი, რომ ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვანი ცვლილებები ხდებოდა – კერძოდ დონბასის ფრონტზე, რაც სერიოზულ გავლენას იქონიებს დიპლომატიაზე.
რუსული არმიის წინსვლაზე ქალაქ ტორეცკთან, ჯერ კიდევ ერთი კვირის წინ ალაპარაკდნენ. უკრაინულმა მხარემ დაადასტურა, რომ „სადაზვერვო ჯგუფებმა“ შეაღწიეს ქალაქში. ძნელი გამოსაცნობი არაა, რომ რუსული არმია დაზვერვას არ დასჯერდება. მოგვიანებით გაირკვა, რომ რუსმა მებრძოლებმა სცადეს გაერღვიათ ფრონტის ხაზი.
გასულ სამშაბათს, ბრიტანეთის სამხედრო დაზვერვამ ასევე დაადასტურა რუსების წამოწყებული მასშტაბური შეტევები.
მათ შორის იყო იერიში დასახლება ნიუ-იორკზე და მნიშვნელოვანი სამრეწველო ქალაქის – პოკროვსკის მიმართულებით.
ბრიტანული დაზვერვის შეფასებით, უახლოეს კვირეებში, რუსული არმია მიაღწევს შემდგომ პროგრესს, თუმცა მისი შესაძლებლობები შეზღუდულია.
გასულ ოთხშაბათს განხორციელდა ბოლო პერიოდის ყველაზე მძლავრი რუსული შეტევა უპილოტოებით. არსებული ცნობებით, რუსებმა 90 „შაჰედი“ მიმართეს უკრაინულ სამიზნეებზე, მათ შორის კიევზე.
უკრაინულმა საჰაერო თავდაცვამ შეძლო უპილოტოების დიდი ნაწილის განეიტრალება, რომლებიც აღჭურვილი იყო 40-50 კილოგრამიანი ასაფეთქებლებით. ამ შეტევამ კიდევ ერთხელ შეგვახსენა, რამდენად დამოკიდებულია უკრაინა დასავლეთზე შეიარაღების კუთხით –  განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მოსახლეობის დაცვა მსგავსი იერიშებისგან.
უქმეებზე დონბასის გუბერნატორმა ბრძანება გასცა რამდენიმე რაიონიდან მოსახლეობის ევაკუაციაზე. 772 ბავშვი და მათი მშობლები, უნდა გაეყვანათ უსაფრთხო ადგილებზე რკინიგზის ვაგონებისა და ჯავშანმანქანების გამოყენებით.
პრაქტიკა მოწმობს, რომ ევაკუაცია ხდება მხოლოდ მაშინ, როცა უკრაინული მხარე დარწმუნებულია, რომ ვერ შეინარჩუნებს კონკრეტულ რაიონებს.
კვირას, როგორც იქნა, გაირკვა, რომ რუსი მებრძოლები წინ მიიწევენ მნიშვნელოვანი ქალაქის –  ჩასოვ იარის მიმართულებით. ჩასოვ იარი განლაგებული მაღლობზე, საიდანაც შეგიძლია ცეცხლი გაუხსნა კრამატორსკს, კონსტანტინოვკასა და სლავიანსკს.
ამ ქალაქებში უკრაინულ არმიას აქვს საკომანდო პუნქტები და ლოგისტიკური ცენტრები. თუ კიევმა ვერ შეინარჩუნა ეს ქალაქები ან რუსებმა დაიკავეს მათი ნაწილი, შეგვიძლია დანამდვილებით ვთქვათ, რომ უკრაინისთვის დონბასი დაიკარგება.
ჯერჯერობით ეს მხოლოდ სცენარია, თუმცა მისი ხორცშესხმა სულ უფრო რეალური ხდება  განუხრელი რუსული შეტევის ფონზე. უკრაინულმა არმიამ ჩასოვ იარი ამდენ ხანს იმის ხარჯზე შეინარჩუნა, რომ აქ არსებულმა მდინარემ, შეტევის დროს, გავშანტექნიკის გამოყენება შეუძლებლად აქცია. მიუხედავად ზემოთქმულისა, რუსულმა შენაერთებმა, ზოგიერთი მონაცემით, შეძლეს ამ წინაღობის დაძლევა და მათ მდინარე გადალახეს კიდეც.
უკრაინული არმია ყველაფერს იღონებს ამ ქალაქის  შესანარჩუნებლად, მაგრამ ანალოგიურ სიტუაციაში, მას მოუწია ბახმუტის და ავდეევკის დატოვება. თანაც უკრაინელები აწყდებიან ძველ პრობლემებს: საბრძოლო მასალები ძალზე ცოტაა, ისე როგორ  ცოცხალი ძალა და რაც არის, ისიც გამოუცდელია. ტელეარხ Welt-ის ეთერში ბუნდესვერის პროფესორი, სამხედრო ექსპერტი – კარლო მასალა უკვე საუბრობს „დონბასის რაიონებიდან უკრაინელების გასვლის შესახებ“.
რამდენიმე კილომეტრით მეტს ან ნაკლებს – გადამწყვეტი მნიშვნელობა არა აქვს კონფლიქტისთვის, თუმცა დონბასის სტრატეგიული დანიშნულების დაკნინებაც არ ივარგებს. ამ ტერიტორიის გათავისუფლება კრემლის სამხედრო კამპანიის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია. შვეიცარიაში გამართული სამშვიდობო კონფერენციის შემდეგ, სულ უფრო მეტ ძალას იკრებს მცდელობა, მოსკოვი დასვან მოლაპარაკების მაგიდასთან. შეიძლება ითქვას, ამ მოლაპარაკებების შედეგს  (მნიშვნელობა არ აქვს შეხვედრა სად და როდის გაიმართება), განსაზღრავს ის  – თუ რამდენად წარმატებული იქნება რუსული არმია დონბასში.

Süddeutsche ZeitungГермания
Новые сообщения об успехах России в Донбассе дают повод для беспокойства. На Украине уже началась эвакуация населения. Это событие может оказать серьезное влияние на возможные переговоры с Москвой
В новостях об Украине уже несколько дней доминирует одна тема: истребители F-16. Всего неделю назад появились слухи о том, что первый самолет уже поставлен. Затем появились размытые изображения самолетов F-16, подозрительно похожих на самолеты на Украине.
В выходные Владимир Зеленский наконец-то подтвердил эту информацию.
Он поздравил летчиков на аэродроме на фоне истребителей и поделился несколькими фотографиями и видео с самолетами в воздухе в своем Telegram-канале.
Единственной темой на канале Зеленского в тот день был успех украинских спортсменов на Олимпийских играх в Париже. В последнее время во многих СМИ и в социальных сетях также обсуждались истребители и олимпийцы.
При этом почти не учитывался тот факт, что в последнее время на Украине произошло больше событий, особенно на фронте в Донбассе, и что это развитие событий может оказать огромное влияние на дипломатию.
О продвижении российских войск к городу Торецк в Донбассе стало известно неделю назад. Украинская сторона подтвердила, что «разведывательные подразделения» противника достигли города. Можно было бы предположить, что российская армия не остановится лишь на разведке.
Через некоторое время стало известно, что российские войска попытались прорваться через линию фронта.
Британская военная разведка также подтвердила предыдущие атаки российской армии в Донбассе в минувший вторник.
Среди них были наступления на поселок Нью-Йорк и в направлении важного промышленного города Покровск.
По оценкам британской разведки, в ближайшие недели российским войскам удастся добиться дальнейшего прогресса, однако их общие возможности ограничены.
В прошлую среду вечером последовала самая мощная за долгое время атака российских беспилотников. По имеющимся данным, почти 90 беспилотников «Шахед» были запущены по целям на Украине, 40 из которых были нацелены только на столицу Киев.
Украинская противовоздушная оборона смогла перехватить большую часть беспилотников, которые были начинены 40-50 килограммами взрывчатки. Однако эта атака стала наглядным напоминанием о том, насколько страна все еще зависит от довольно слабой помощи Запада в виде вооружений — в том числе и для защиты гражданского населения от подобных атак.
В Донбассе в выходные губернатор отдал приказ об эвакуации нескольких районов. 744 ребенка и их родители должны были быть вывезены в безопасное место из прифронтовой зоны на поездах и бронетехнике.
В прошлом такие эвакуации часто свидетельствовали о том, что украинская сторона практически полностью уверена в том, что не сможет удержать данные регионы.
В воскресенье, наконец, стало известно, что российские войска продвигаются и в стратегически важном городе Часов Яр. Часов Яр расположен на холме, с которого можно легко обстреливать целый ряд других городов, включая Краматорск, Константиновку и Славянск.
В этих городах украинская армия создала важные командные пункты и логистические центры. Если она не сможет удержать эти города или если российским войскам удастся занять один или несколько из них, Донецкая область, вероятно, будет потеряна для Украины.
Пока это только сценарий, однако он становится все реальнее и реальнее в виде медленно, но неуклонно наступающей российской армии. Украинская армия смогла так долго удерживать Часов Яр, потому что наличие реки сделало прямые атаки противника с бронетехникой практически невозможными. Тем временем российские войска, по некоторым данным, обошли преграду и даже пересекли ее.
Украинская армия сделает все возможное, чтобы удержать город. Однако в ситуациях, подобных Бахмуту и Авдеевке, она в конечном итоге вынуждена была отступить. И она продолжает бороться со знакомыми проблемами: слишком мало боеприпасов и слишком мало бойцов, зачастую неопытных. В эфире телеканала Welt военный эксперт, профессор бундесвера Карло Масала уже говорил о «постепенном выводе украинских войск из некоторых районов Донбасса».
Несколько километров больше или меньше на Украине, занятых Россией, не имеют решающего значения для конфликта. Тем не менее, стратегическое значение Донбасса нельзя недооценивать. Освобождение этой территории — одна из заявленных Кремлем целей СВО. После конференции по Украине, состоявшейся в Швейцарии в середине июня, предпринимаются все новые усилия, чтобы усадить Москву за стол переговоров. Можно предположить, что эти переговоры, когда бы и где бы они ни проходили, будут во многом определяться успехом или неудачей России в Донбассе.