ბელარუსული სარაკეტო კომპლექსები გამოჩნდა უკრაინის საზღვართან. რას აპირებს ბელარუსი? ან რას წარმოადგენს ეს იარაღი?
ალეკსანდრე ლუკაშენკომ, მოზირისა და გომელის მიმართულებებზე, უკრაინასთან საზღვრის გამაგრების ბრძანება გასცა. ეს რაიონები ესაზღვრება უკრაინის ჟიტომირის, ჩერნიგოვისა და კიევის ოლქებს. ამის შესახებ იტყობინება ბელორუსის თავდაცვის მინისტრი ვიკტორ ხრენინი.
„სპეციალური ოპერაციების სამხედრო ძალებს, სახმელეთო ნაწილებს, სარაკეტო დანაყოფებს, მათ შორის, რეაქტიულ სისტემა „პოლონეზით“ და კომპლექს „ისკანდერით“ აღჭურვილ შენაერთებს, დაუსახეს ამოცანა – სწრაფი მარშით გადაადგილება კონკრეტულ რაიონებში“ – იტყობინება ბელორუსის თავდაცვის სამინისტროს პრესცენტრი.
ასევე არსებობს ინფორმაცია, სასაზღვრო რაიონში საჰაერო თავდაცვისა და რადიოელექტრონული საშუალებების, ასევე ავიაციის რაოდენობრივი ზრდის შესახებ.
ეს არის პასუხი უკრაინული უპილოტოების ბელორუსის სივრცეში გამოჩენაზე
ბელორუსის ხელისუფლების მტკიცებით, საჯარისო დანაყოფების გაშლა უკრაინის საზღვართან, არის პასუხი  – ბელორუსის ცაში უკრაინული უპილოტო-კამიკაძეების გამოჩენაზე.
უპილოტოები შენიშნეს 9 აგვისტოს უკრაინის ჩრდილოეთით 85 კილომეტრში – კოსტიუკოვიჩის რაიონში. ლუკაშენკომ მომხდარს „უკრაინული პროვოკაცია“ უწოდა და გასცა ბრძანება, მიღებულიყო  ზომები ქვეყნის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. ბელორუსები აცხადებენ, რომ საჰაერო თავდაცვის სისტემებით, ჩამოაგდეს უპილოტოების ნაწილი. განადგურებული აპარატების ნაშთების ძებნა გრძელდება.
უნდა აღინიშნოს, რომ ადრე ბელორუსის საჰაერო სივრცეში რეგულარულად დაფრინავდა რუსული უპილოტოები, რომლებიც უკრაინისკენ მიემართებოდა, მაგრამ ბელორუსს მათზე რეაქცია არ ჰქონია. მინსკი ამის შესახებ არ იძლეოდა პრაქტიკულად არანაირ კომენტარს. მისი ერთადერთი რეაქცია იყო, რუსული შეტევის პარალელურად საკუთარი გამანადგურებლების (СУ-30) გაგზავნა სამხრეთ საზღვრისკენ.
რას წარმოადგენს რეაქტიული ზალპური ცეცხლის სისტემა „პოლონეზი“?
ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემა „პოლონეზი“ – ჩინურ-ბელორუსული ნამუშევარია. ეს  არის გამშვები დანადგარი 300 მმ-იანი კალიბრის, „მიწა-მიწა“ ტიპის რაკეტებისთვის, მისი მოქმედების დისტანცია 50-დან 200კილომეტრამდე მერყეობს – იგულისხმება სტანდარტული ვერსია. მოდერნიზებული „პოლონეზ-M”-ის მოქმედების სიშორე – 290 კილომეტრს აღწევს.
ამ სისტემამ შეცვალა ბელორუსის არმიის შეიარაღებაში არსებული საბჭოთა БМ-30 „სმერჩი“. ცივი ომის დროინდელი ანალოგისგან განსხვავებით, პოლონეზი აღჭურვილია 8 და არა 12 რაკეტით. სამაგიეროდ ის გაცილებით ზუსტია. „პოლონეზის“ ჭურვები 50%-იანი სიზუსტით 30-50 მეტრის რადიუსში – ანადგურებს სამიზნეს. შედარებისთვის, პოლონური სისტემა Homar-A-ს, ATACMS-ის რაკეტების გამოყენებისას – 300 კილომეტრზე 10 მეტრამდე გადახრა აქვს.
სისტემა „პოლონეზი“ გამწევ МЗКТ–7930 8×8-ის შასიზეა დამონტაჟებული. ბელორუსის არმიის შეიარაღებაში, ის 2016 წლიდან იმყოფება. 2018 წელს, სისტემა შეიძინა აზერბაიჯანმა, რომელმაც, როგორც ამბობენ, ის გამოიყება ყარაბაღის კონფლიქტში.

Филип Козярек (Filip Koziarek)
На белорусско-украинской границе появились «Полонезы», пишет Interia. Таким образом Минск ответил на провокации Киева с беспилотниками в воздушном пространстве Белоруссии. Также имеется информация об увеличении в приграничном районе количества средств ПВО, РЭБ и авиации.
Александр Лукашенко отдал приказ об укреплении границы с Украиной на Мозырском и Гомельском тактических направлениях. Это районы, граничащие с Житомирской, Черниговской и Киевской областями Украины. Об этом сообщил министр обороны Белоруссии Виктор Хренин.
«Воинские части сил специальных операций, сухопутных войск, ракетных войск, в том числе, реактивные системы «Полонез» и комплексы» Искандер», получили задачи на совершение маршей в назначенные районы», — сообщила пресс-служба Министерства обороны Белоруссии.
Также имеется информация об увеличении в приграничном районе количества средств ПВО, РЭБ и авиации.
Это ответ на украинские беспилотники в воздушном пространстве Белоруссии
По утверждению властей Белоруссии, развертывание войск у границы с Украиной стало ответом на появление в ее небе украинских беспилотников-камикадзе. Лукашенко назвал случившееся «украинской провокацией» и приказал принять меры по обеспечению безопасности своей страны.
Беспилотники были обнаружены в пятницу, 9 августа, в 85 километрах севернее Украины, над территорией Костюковичского района. Белорусы сообщили, что их системы ПВО сбили часть из дюжины беспилотников. Поиски обломков сбитых БПЛА продолжаются.
Нужно отметить, что ранее в воздушное пространство Белоруссии регулярно залетали российские беспилотники, направляющиеся на Украину. Однако Белоруссия на это не реагировала, практически никаких комментариев на этот счет власти не давали. Единственной реакцией Минска была отправка во время российских атак своих истребителей Су-30 над южную границу.
Что из себя представляет РСЗО «Полонез»?
Реактивная система залпового огня «Полонез» — китайско-белорусская разработка. Это пусковая установка для ракет калибра 300 мм «земля-земля» дальностью действия от 50 до 200 километров в стандартной версии. В модернизированном «Полонезе-М» дальность действия увеличена примерно до 290 километров.
Данная РСЗО заменила находившиеся на вооружении в белорусской армии советские системы БМ-30 «Смерч». В отличие от аналога времен холодной войны, «Полонез» вооружен 8, а не 12 ракетами. Однако они обладают гораздо большей дальностью и точностью поражения. Снаряды из «Полонеза» способны с 50% вероятностью попасть в окружность радиусом от 30 до 50 метров, то есть его КВО (круговое вероятное отклонение) составляет 30-50 метров. Для сравнения, КВО польской системы Homar-A при стрельбе ракетами ATACMS с дальностью 300 километров составляет 10 метров.
РСЗО «Полонез» установлена на шасси тягача МЗКТ–7930 8×8. Система находится на вооружении армии Белоруссии с 2016 года. В 2018 году систему приобрел Азербайджан, который, как говорят, использовал ее в Карабахском конфликте.