პროექტ DeepState-ის ანალიტიკოსებმა განაახლეს ინფორმაცია უკრაინელი სამხედროების კურსკის ოლქში წინსვლის შესახებ
„განახლება მოხდება გარკვეული დაყოვნებებით, რადგან ზოგიერთი ინფორმაცია, მთლიანობაში განსხვავდება მოვლენათა უშუალო მონაწილეების ცნობებისგან“ – აღნიშნავენ ექსპერტები.
DeepState-ის მონაცემებით, უკრაინელების მოიერიშე ჯგუფები უშუალოდ მიუახლოვდნენ კორენევოს, დაიკავეს ზელიონი შლიახი და ნიკოლაევო-დარინო. ამ დროისთვის მოწინააღმდეგე იმყოფება ნოვოივანოვკაში, ოლგოვოსა და კრემნევოში. უკრაინული არმიის მოწინავე რაზმები უკვე შევიდნენ სუდჟაში და საფუძვლიან გამაგრებას ახდენენ გონჩაროვკაში. თავად სუდჟას უკრაინელები გვერდს უვლიან ჩრდილოეთიდან.
„სამხრეთით, უკრაინელებმა მოახერხეს გუევოსა და გორნალის გათავისუფლება. იმ „კაცაპთა“ ბედი, რომლებიც მონასტერში გამაგრდნენ, უცნობია. დაწყებულია აქტიური მოძრაობა მალოი ლოკნის მიმართულებით. სადღეისოდ, და სამომავლოდაც, ალბათ ამ მიმართულებიდან უნდა ველოდეთ ყველაზე წინააღმდეგობრივ ცნობებს“ – დასძენენ ანალიტიკოსები
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ოპერაცია რუსეთის ფედერაციაში
ორშაბათს, 12 აგვისტოს, პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ ოფიციალურად განაცხადა, რომ უკრაინა ატარებს ოპერაციას რუსეთის ფედერაციის კურსკის ოლქში. ბოლო დრომდე, უკრაინის ხელისუფლება ინარჩუნებდა ინფორმაციულ სიჩუმეს კურსკში მიმდინარე ოპერაციის შესახებ.
სხდომის დროს უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ალეკსანდრ სირსკიმ განაცხადა, რომ 12 აგვისტოს მდგომარეობით, უკრაინული არმია აკონტროლებს 1000 კვადრატულ კილომეტრს კურსკის ოლქში.

Аналитики проекта DeepState обновили информацию о продвижении украинских военных в Курской области
«Обновления будут с задержками. Некоторая информация может в конечном случае разниться с показаниями прямых участников событий», — отметили аналитики.
По данным DeepState, на второй день штурмовые группы продвинулись вплотную к Кореневу, заняли Зеленый Шлях, Николаево-Дарьино, на тот момент враг находился в Новоивановке, Ольговке и Кремневом. Передовые отряды начали заходить в Суджу и закрепляться полноценно в Гончаровке. Саму же Суджу начали обходить с севера.
«На юге удалось освободить Гуево и Горналь. Судьба кацапов, которые засели в монастыре, неизвестна. Началось активное движение в сторону Малой Локни. С этого дня и в дальнейшем это направление будет получать больше всего противоречивой информации», — добавили аналитики.
Операция ВСУ в Курской области РФ
В понедельник, 12 августа, президент Владимир Зеленский официально подтвердил, что Украина проводит операцию в Курской области РФ. До этого момента украинская власть сохраняла информационную тишину относительно прорыва на Курщине.
Во время заседания Ставки Главнокомандующего главком ВСУ Александр Сырский заявил, что ВСУ по состоянию на 12 августа контролируют около 1000 кв. км в Курской области.