როგორც Bloomberg-ი საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით იტყობინება, ამერიკული წარმოების საბრძოლო თვითმფრინავების უკრაინისთვის გადაცემის ბოლო ვადად ივლისის მიწურული სახელდებოდა და ის დაცულ იქნა
გადაცემას წინ უძღოდა დაყოვნება და სირთულეები, რაც გამოწვეული იყო ენობრივი ბარიერით.
გამანადგურებელ F-16-ების პირველი პარტია ნატოელმა მოკავშირეებმა – უკრაინას უკვე მიაწოდეს. მათ გადაცემას კიევი დიდხანს ელოდა და ამ გადაწყვეტილებამ შეიძლება არსებითად გააუმჯობესოს ომით განადგურებული ქვეყნის თავდაცვა.
წყაროების თანახმად, რომლებიც კარგად ერკვევიან აღნიშნულ საკითხში და რომელთაც ანონიმურად დარჩენა ისურვეს, სამხედრო ხომალდების გადაცემის უკიდურეს თარიღად, ამ თვის ბოლო იყო მიჩნეული და ის დაცულ იქნა. მათი ცნობით, მიწოდებული თვითმფრინავების რაოდენობა – „დიდი არაა“.
ჯერჯერობით გაურკვეველია, რამდენად შეძლებენ ბოლო თვეების განმავლობაში დასავლელი მოკავშირეების მიერ გაწვრთნილი უკრაინელი პილოტები, ამ საბრძოლო ხომალდების გამოყენებას – შესაძლოა ეს პროცესი გაცილებით მეტ დროს მოითხოვდეს, აცხადებენ წყაროები.
რეაქტიული გამანადგურებლების გადაცემა, დროთა განმავლობაში უნდა დაეხმაროს კიევს, გაზარდოს საკუთარი პოტენციალი, რათა გაანეიტრალოს რუსეთის უპირატესობა ჰაერში, რის ხარჯზეც კრემლმა გაანადგურა უკრაინის ენერგეტიკული ინფრასტუქტურა და ამას მოჰყვა ელექტროენერგიის მასშტაბური გათიშვები.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს პრესმდივანმა – დიანა დავითიანმა, უარი განაცხადა ამ საკითხზე კომენტარი გაეკეთებინა. იგივე პოზიცია ჰქონდათ აშშ-ს თავდაცვის უწყებისა და ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს წარმომადგენლებს.
ამ მიწოდების ორგანიზებას – წელიწადზე მეტი დრო დასჭირდა. პრეზიდენტმა ბაიდენმა, ამ საკითხისადმი თავდაპირველი დამოკიდებულება შეიცვალა. მაისში, ის F-16-ების გადაცემას კრიტიკულად უდგებოდა, მაგრამ პრეზიდენტ ზელენსკისა და დასავლელი მოკავშირეების დაჟინებული თხოვნის შემდეგ, მან შესაბამისი ნებართვა გასცა.
ეს ხდება გაცხარებული დისკუსიის ფონზე, რომელიც ეხება F-16-ს ეფექტიანობას მიმდინარე კონფლიქტში. მაისში, გამოცდილმა პილოტებმა Bloomberg-ს განუცხადეს, რომ ამერიკული გამანადგურებლები, უკრაინულ არმიას საბრძოლო მოქმედებებში გარდატეხას არ უქადდა, რასაც ეს უკანასკნელი დღემდე იმედოვნებს.
მიწოდების შეფერხება, მარაგ-ნაწილების დეფიციტი და ენობრივი ბარიერი უკრაინელ პილოტებსა და უცხოელ ინსტრუქტორებს შორის, ხელს უშლიდა პროექტის განხორციელებას. დაგეგმარების სპეციალისტები ასევე შიშობენ, რომ ქვეყანას არ ჰყოფნის ასაფრები ზოლები და ისიც, რაც მას გააჩნია, რუსული დარტყმების ქვეშ იმყოფება.
აქამდე, უკრაინელი პილოტები F-16-ების მართვას უცხოეთში ეუფლებოდნენ, მათ შორის – აშშ-ში. ამასობაში კი სიტუაცია ბრძოლის ველზე შეიცვალა და ორივე მხარე ეყრდნობა იაფასიან უპილოტოებს. პარალელურად – რუსეთი აძლიერებს თავის საჰაერო თავდაცვას.
თვითმფრინავებს იძლევა დანია, ნიდერლანდები, ბელგია და ნორვეგია. აშშ-ს მხრიდან, იგივე პირობას დებს ბაიდენის მთავარი მრჩეველი ნაციონალური უსაფრთხოების საკითხებში – ჯეკ სალივანი. ის აცხადებს, რომ F-16-ებმა, ახლო პერიოდში უნდა დაიცვას წინა ხაზზე განლაგებული შენაერთები, „სამომავლოდ“ კი უნდა დაეხმაროს უკრაინას – დაკარგული ტერიტორიების დაბრუნებაში.

Как отмечает Bloomberg со ссылкой на свои источники, конечным сроком для передачи военных самолетов американского производства называли конец июля — и этот срок был соблюден
Передача была сопряжена с большими задержками и сложностями, вызванными языковым барьером.
Первая партия истребителей F-16 от союзников по НАТО прибыла на Украину. Их поставка стала шагом, которого Киев ждал долго и который может существенно улучшить обороноспособность разрушенной военными действиями страны.
По словам источников, знакомых с этим вопросом, которые высказались на условиях анонимности, крайний срок передачи военных самолетов американского производства был установлен на конец этого месяца — и он был соблюден. По их словам, количество поставленных истребителей «невелико».
Пока неясно, смогут ли украинские пилоты, которые в течение последних месяцев проходили обучение у своих западных союзников, сразу же использовать боевые самолеты или этот процесс займет больше времени, сообщили источники.
Передача реактивных истребителей со временем должна помочь Киеву нарастить потенциал, чтобы лишить Россию превоходства в воздухе, которое позволило Кремлю уничтожить энергетическую инфраструктуру Украины — что, в свою очередь, привело к масштабным отключениям электроэнергии.
Пресс-секретарь министерства обороны Украины Диана Давитян отказалась от комментариев. Представители министерства обороны и Совета национальной безопасности США также отказались от комментариев.
Потребовалось больше года, чтобы организовать эти поставки. Президент Джо Байден поменял свою позицию относительно отправки F-16 на Украину. В мае 2023 года он был настроен критически, однако после неоднократных просьб президента Владимира Зеленского и союзников по НАТО принял решение разрешить их передачу.
Это произошло на фоне напряженных споров о том, дадут ли F-16 Украине какое-либо решающее преимущество. В мае этого года опытные пилоты заявили агентству Bloomberg, что эти истребители не помогут ВСУ добиться того перелома в боевых действиях, к которому они так стремятся.
Задержки в поставках, проблемы с запчастями и языковой барьер между украинскими пилотами и их иностранными инструкторами мешали осуществлению проекта. Специалисты по планированию также опасаются, что в стране не хватает взлетно-посадочных полос — а те, что есть, уязвимы для российских атак.
До сих пор украинские пилоты тренировались на F-16 за рубежом, в том числе в США. Тем временем обстановка на поле боя изменилась: обе стороны все больше полагаются на дешевые беспилотники, а Россия укрепляет свою противовоздушную оборону.
Самолеты поставляют Дания и Нидерланды, Бельгия и Норвегия также обещали предоставить свои истребители Джейк Салливан, главный советник Байдена по национальной безопасности, заявил, что F-16 должны защищать передовые силы в краткосрочной перспективе и помогать отвоевывать территории «в дальнейшем».