Європейська правда უკრაინა
სამშაბათს, კიევში – ვლადიმირ ზელენსკისთან მოლაპარაკების დროს, უნგრეთის პრემიერი ვიქტორ ორბანი ცდილობდა, წინ წამოეწია დაუყოვნებელი ზავის იდეა, რომელიც გვხვდება რუსეთის ყველა „სამშვიდობო გეგმაში“, თუმცა მას არ დაუჟინებია მისი ინიციატივის გაზიარება
ამის შესახებ იტყობინება „ევროპეისკა პრავდას“ კორესპონდენტი.
ორმხრივი მოლაპარაკებების შემდეგ, პრესისთვის გაკეთებულ განცხადებებში, უნგრეთის ლიდერმა აღიარა, რომ ზელენსკის შესთავაზა ცეცხლის მყისიერი შეწყვეტა და მხარეების შეჩერება შეხების იმ წერტილებში, რომელიც არის სადღეისოდ.
ორბანმა აღნიშნა, რომ არ არის უკრაინის მხარის მიერ წარმოდგენილი კონფლიქტის დასრულების გეგმის წინააღმდეგი, მაგრამ თვლის, რომ ის დროში გაიწელება.
„მე ვუთხარი ზელენსკის, რომ მისი ინიციატივების განხორციელება დიდ დროს მოითხოვს საერთაშორისო დიპლომატიის წესებიდან გამომდინარე. ამდენად ვთხოვე, ეფიქრა იმაზე, რომ ცოტა სხვანაირად მოქცეულიყო: ჯერ შემწყდარიყო ცეცხლი და შემდეგ დაწყებულიყო საუბარი რუსეთთან, რადგან ეს მოლაპარაკებებს დააჩქარებდა“ – თქვა ორბანმა.
სხვათაშორის, ვიქტორ ორბანმა ხაზი გაუსვა იმას, რომ მას არავისთვის დაუძალებია მისი ინიციატივა და რომ მან გაითვალისწინა უკრაინული მხარის არგუმენტები.
„მე ზელენსკის მადლობელი ვარ მისი გულწრფელი პასუხის გამო“ – განაცხადა მან და პირობა დადო, რომ მოსმენილს ევროკავშირის სხვა ლიდერებს გადასცემდა.
აღსანიშნავია, რომ ვლადიმირ ზელენსკიმ თავის გამოსვლაში, ეს საკითხი არ ახსენა, მაგრამ მან ხაზი გაუსვა, რომ უნგრეთმა მხარი დაუჭირა უკრაინის სამშვიდობო ინიციატივებს შვეიცარიის სამიტზე.
„უნგრეთი დაესწრო პირველ „მშვიდობის სამიტს“ და მხარი დაუჭირა სამიტის კომუნიკეს. ეს ნიშნავს, რომ უნგრეთი ეფექტიანად იმოქმედებს რეალური ხანგრძლივი უსაფრთხოების დაბრუნების მიმართულებით“ – თქვა ვლადიმირ ზელენსკიმ.
როგორც „ევროპეისკა პრავდა“ იტყობინებოდა, კიევში გამართული მოლაპარაკების შედეგებზე დაყრდნობით, ზელენსკიმ და ორბანმა გადაწყვიტეს, იმუშაონ ორმხრივი ურთიერთობის შეთანხმებაზე.

Во время переговоров с Владимиром Зеленским в Киеве во вторник премьер Венгрии Виктор Орбан продвигал идею безотлагательного перемирия, которая есть во всех пророссийских «мирных планах», но не стал настаивать на ней
Об этом сообщает корреспондент «Европейской правды».
В заявлениях для прессы после окончания двусторонних переговоров лидер Венгрии признал, что предлагал Зеленскому безотлагательное прекращение огня на той линии соприкосновения с российскими войсками, которая есть сейчас.
Орбан подчеркнул, что не является противником также украинских планов завершения конфликта, но считает их слишком долгими в реализации.
«Я рассказал Владимиру Зеленскому, что его инициативы требуют много времени из-за правил международной дипломатии. Поэтому я попросил его подумать о том, нельзя ли поступить немножко иначе: прекратить огонь, а затем вести переговоры с Россией, ведь прекращение огня ускорило бы темпы этих переговоров», – сказал Орбан.
Впрочем, Виктор Орбан подчеркнул, что не настаивал на своей инициативе и принял во внимание украинские аргументы.
«Я очень благодарен Зеленскому за его откровенное мнение по этому вопросу», – заявил он, пообещав передать услышанное другим лидерам Евросоюза.
Заметим, что Владимир Зеленский в своем выступлении избежал этого вопроса, однако он отметил, что Венгрия поддержала мирные инициативы Украины на саммите в Швейцарии.
«Венгрия приняла участие в первом «саммите мира» и поддержала коммюнике саммита, и это говорит о готовности Венгрии быть эффективной ради возвращения реальной долговременной безопасности», – сказал Владимир Зеленский.
Как сообщала «ЕП», по итогам переговоров в Киеве Зеленский и Орбан договорились работать над соглашением о двусторонних отношениях.