შაბათს, მიტინგის მსვლელობის დროს, განხორციელდა თავდასხმა აშშ-ს ყოფილ პრეზიდენტ – დონალდ ტრამპზე. პრეზიდენტობის კანდიდატს ესროლეს ავტომატური შაშხანიდან, მან მიიღო მსუბუქი დაზიანება
„გონებით – თავდასხმის მსხვერპლთან, დონალდ ტრამპთან ვარ, რომელსაც ვუსურვებ უსწრაფეს გამოჯანმრთელებას“ – ასეთი იყო ემანუილ მაკრონის რეაქცია მომხდარიდან რამდენიმე საათში. „ერთი დამსწრე დაღუპულია, რამდენიმე დაიჭრა. ეს არის ტრაგედია დემოკრატიისთვის. საფრანგეთი იზიარებს ამერიკელების შოკსა და აღშფოთებას“ – დაწერა ფრანგმა ლიდერმა სოციალურ ქსელ X-ში ფრანგულ და ინგლისურ ენებზე. სხვადასხვა ქვეყნების მეთაურებმა, ასევე გამოხატეს აშშ-ს ექსპრეზიდენტის მხარდაჭერა.
საფრანგეთში – ბარდელა და მარინ ლე პენი სწრაფად გამოეხმაურნენ მომხდარს. „დონალდ ტრამპზე თავდასხმა, რასაც ის სასწაულებრივ გადაურჩა, არის დრამატული სიმბოლო ძალადობისა, რომელიც ანგრევს დემოკრატიულ წყობას“ – იტყობინება მარინ ლე პენი X-ში და ექსპრეზიდენტს „გამოჯანმრთელებას“ უსურვებს.
„ძალადობა არის შხამი მთელი დემოკრატიისთვის“ – განაცხადა ჯორდან ბარდელამ.
„შემართა რა მუშტი, ის აგრძელებს ბრძოლას. დონალდ ტრამპი ნამდვილი მამაკაცია“ – დაწერა ერიკ ზემურმა იმავე სოციალურ ქსელში.
„საბრძოლო სულისკვეთება, რომლითაც ის უპირისპირდება გაუსაძლის პოლიტიკურ ძალადობას, აღფრთოვანებას იწვევს“ – განაცხადა მარიონ მარეშალმა. მომხდარს ასევე გამოეხმაურნენ მემარცხენე ბლოკის პოლიტიკოსები, მათ შორის სანდრინ რუსო, რომელმაც დონალდ ტრამპს „ უსწრაფესი გამოჯანმრთელება უსურვა“. მან სოციალურ ქსელ X-ში დაწერა: „მე ვგმობ ძალადობას ნებისმიერ შემთხვევაში“.
„გააღვივო ძალადობა, ეს ნიშნავს მოახდინო მისი პროვოცირება. დემოკრატიას ჯერ არ განუცდია ასეთი თავდასხმა“ – დაწერა ყოფილმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა – ნატალი ლუაზომ და განცხადებას დაურთო – „დაზარალებულების სწრაფი გამოჯანმრთელების“ სურვილი.

В субботу было совершено покушение на бывшего президента США Дональда Трампа во время митинга. В кандидата в президенты США стреляли из автоматической винтовки, он получил незначительное ранение
«Мысленно я с Дональдом Трампом, жертвой покушения, которому я желаю скорейшего выздоровления», — отреагировал спустя несколько часов Эммануэль Макрон. «Один зритель погиб, несколько получили ранения. Это трагедия для наших демократий. Франция разделяет шок и возмущение американского народа», — написал французский лидер в социальной сети X на французском и английском языках. Некоторые главы других государств также выразили поддержку бывшему президенту США.
Во Франции Жордан Барделла и Марин Ле Пен также быстро отреагировали на случившееся. «Покушение на Дональда Трампа, который чудом выжил, является драматическим символом насилия, которое подрывает устои демократии», — написала Марин Ле Пен на своей странице в социальной сети X, пожелав бывшему президенту США «выздоровления».
«Насилие — это яд для всей демократии», — заявил Джордан Барделла.
«Подняв кулак, после покушения он снова сражается. Дональд Трамп — настоящий мужчина», — написал Эрик Земмур (Éric Zemmour) в той же социальной сети.
» Его боевой дух, противостоящий этому невыносимому политическому насилию, вызывает восхищение», — написала Марион Марешаль (Marion Maréchal). Также отреагировали политические деятели левого блока, в том числе Сандрин Руссо (Sandrine Rousseau), которая пожелала Дональду Трампу «скорейшего выздоровления». Она написала в социальной сети X: «Я осуждаю любое насилие при любых обстоятельствах».
«Вызывать насилие, регулярно апеллировать к нему — всё это однажды приведет к тому, что мы его спровоцируем. Демократия никогда еще не подвергалась подобным нападкам», — написала бывший министр иностранных дел Натали Луазо (Nathalie Loiseau) с пожеланием «скорейшего выздоровления пострадавшим».