20 აპრილს, რუსულმა არმიამ ისარგებლა შეუთანხმებლობით, რომელიც დანგრეული ავდეევკის დასავლეთით განლაგებულ უკრაინულ ძალებში როტაციის დროს წარმოიშვა და შეტევა წამოიწყო.
პოზიციების გარღვევის შემდეგ, რომელსაც უკრაინული არმიის ოჩერეტინოსთან გადასროლილი 115-ე მექანიზებული ბრიგადა ამაგრებდა, რუსულმა 30-ე მოტომსროლელმა ბრიგადამ მნიშვნელოვნად, რამდენიმე კილომეტრით, წაიწია წინ. თავდაცვის ხაზში გაჩენილი ბზარი შეავსეს სხვა რუსულმა შენაერთებმა და მათ გაამაგრეს ტერიტორიული მონაპოვარი
სამი თვის შემდეგ, სიტუაცია განმეორდა – თანაც იგივე სექტორში. მხოლოდ ბოლო კვირის განმავლობაში, რუსულმა პოლკებმა და ბრიგადებმა, ოჩერეტინოს დასავლეთით, ექვსნახევარი კოლომეტრით წაიწიეს წინ.
24-საათში – კილომეტრამდე წინსვლა, არც ისე სწრაფ მარშად შეიძლება ჩაითვალოს, მაგრამ ოცდარვათვიანი კონფლიქტის გათვალისწინებით, ეს პრაქტიკულად სპრინტია. ცნობილმა უკრაინელმა სამხედრო კორესპონდენტმა – იური ბუტუსოვმა, ოჩერეტინოში შექმნილ ვითარებას, „კრიტიკულად მძიმე“ უწოდა.
გამაოგნებელი დანაკარგის მიუხედავად (პირადი შემადგენლობისა და ჯავშანტექნიკის მხრივ), რამაც გამოიწვია რუსეთის არმიის დემენიქაზიაცია, კონფლიქტის მესამე წელს, ძნელია ვერ შეამჩნიო მოსკოვის უპირატესობა კიევზე.
კერძოდ, რუსეთს კვლავინდებურად დიდი უპირატესობა აქვს მძიმე ტექნიკასა და ცოცხალ ძალაში. მძლავრ პოლიტიკურ ბერკეტებთან ერთად, რაც ახასიათებს ნებისმიერ ავტორიტარულ რეჟიმს, ეს განპირობებულია იმით, რომ რუსები გაცილებით იოლად ეგუებიან დანაკარგს, ვიდრე უკრაინელები.
ასე რომ, მიუხედავად ყოველდღიური ათასამდე დაღუპულისა და დაჭრილისა, რუსები აგრძელებენ შეტევას, ყოველი იერიში ხომ გარღვევის შესაძლებლობაა!
ერთ-ერთი ფაქტორი, რაც ამას ეხმარება – ესაა უკრაინელი მებრძოლების დაბნეულობა. აპრილის გარღვევამ ოჩერეტინოსთან, უკრაინელები წონასწორობიდან გამოიყვანა და ისინი დღემდე ვერ მოსულან გონს.
„რუსული სამხედრო მეთაურობა უტევს იმ ბრიგადებს. სადაც ხელძღვანელობა და ორგანიზაცია მოიკოჭლებს – გვიხსნის ბუტუსოვი ( როგორც ჩანს, ის 110-ე მექანიზებულ ბრიგადასა და 111-ე ტერიტორიული თავდაცვის ბრიგადას გულისხმობს) – სხვა სიტყვებით, მოწინააღმდეგე ირჩევს ყველაზე სუსტ რგოლს თავდაცვაში და ყველაზე მოწყვლად ქვედანაყოფებს“.
ავდეევკიდან დასავლეთით, უკრაინული ძალები იმყოფებიან გაურკვეველ მდგომარეობაში. უპილოტო აპარატებისა და რადიოელექტრონული საშუალებების ოპერატორები – „დაბნეულები და დეზორგანიზებულები არიან“ – ამბობს ბუტუსოვი.
ყველაზე უარესი სცენარი უკრაინელებისთვის იქნება ის, თუ რუსული ძალები, 433-ე, 506-ე და 1195 მოტომსროლელი პოლკები დაწინაურდებიან კიდევ 15 კილომეტრით და მიაღწევენ მირნოგრადსა და პოკროვსკს, ეს არის დნეპროპეტროვსკის ოლქის კარიბჭე – აღნიშნული ტერიტორია, ადრე უკრაინის მტკიცე კონტროლს ექვემდებარებოდა.
ბრძოლის ველზე სიტუაცია მუდმივად იცვლება. უკრაინული თავდაცვითი სტრატეგიების ცენტრმა, მარტო ორშაბათს, დაითვალა 27 მცდელობა უკრაინის მყიფე თავდაცვითი ხაზის გარღვევისა (პოკროვსკის აღმოსავლეთით). ცენტრის მონაცემებით, 22 შეტევა ჩაფლავდა. ეს კი ნიშნავს, რომ 5 იერიში იყო წარმატებული. ბუტუსოვმა შეშფოთება გამოთქვა, მაგრამ ეს არ იყო პანიკა: „ვერ ვიტყვი, რომ უკრაინის სამხედრო მეთაურობა ვერ ხედავს … ან ვერ აფასებს კრიტიკულ სიტუაციას – დაწერა მან – ბევრი რამ ხდება, მაგრამ მეთაურობიდან არავინ ზის გულხელდაკრეფილი“.
მან აღნიშნა, რომ საქმეს დიდად წაადგება, თუ ამ სექტორში, უკრაინული რადიოელექტრონული საშუალებები, არ ჩაახშობენ მეგობრულ დრონებს: „რადიოელექტრონული საშუალებები ანადგურებენ დიდი რაოდენობით ჩვენივე დრონებს – დასძინა მან

20 апреля российские войска воспользовались замешательством, возникшим в результате ротации украинских сил к западу от руин Авдеевки, и атаковали.
Прорвав позиции, удерживаемые 115-й механизированной бригадой ВСУ, лишь недавно переброшенной под Очеретино, 30-я мотострелковая бригада российской армии стремительно продвинулась на запад на несколько километров. Вскоре в образовавшуюся брешь устремились российские подкрепления, закрепив территориальные завоевания
Три месяца спустя ситуация повторилась снова — причем в том же секторе. Только за последнюю неделю российские полки и бригады продвинулись на запад от Очеретина на шесть с половиной километров.
Продвижение вперед со скоростью меньше километра в сутки может показаться не слишком-то быстрым, но по меркам 28-месячного конфликта на Украине это практически спринт. Известный украинский военный корреспондент Юрий Бутусов назвал ситуацию вокруг Очеретина “критически сложной”.
На фоне ошеломляюще высоких потерь России в личном составе и бронетехнике, способствующих постепенной демеханизации российской армии, на третий год конфликта легко упустить из виду непреходящие преимущества Москвы над Киевом.
В частности, у России по-прежнему значительно больше живой силы и тяжелой техники, чем у Украины. Наряду с политическими ограничениями, присущими любому авторитарному режиму, это объясняет, почему русские охотнее мирятся с потерями, чем украинцы.
Поэтому, даже теряя более тысячи человек в день убитыми и ранеными, русские продолжают атаковать: ведь каждая атака — это возможность прорваться.
Один из факторов, этому способствующих, — замешательство украинских командиров. Апрельский прорыв под Очеретином выбил украинцев из равновесия, и они до сих пор пытаются прийти в себя.
“Российское командование атакует те бригады, где командование и организация хромает, — пояснил Бутусов, по-видимому, имея в виду 110-ю мехбригаду и 111-ю бригаду территориальной обороны. — Иными словами, противник ищет не наиболее уязвимые рубежи обороны, а наиболее уязвимые подразделения”.
В худшем случае украинские силы к западу от Авдеевки пребывают в совершенной растерянности. Операторы беспилотников и войска радиоэлектронной борьбы “распылены и дезорганизованы”, написал Бутусов.
Наихудший же сценарий для украинцев поистине ужасен. Если российские войска, включая 433-й, 506-й и 1195-й мотострелковые полки, продвинутся еще на 15 км на запад, они дойдут до Мирнограда и Покровска, двух опорных пунктов, которые служат своего рода воротами в Днепропетровскую область, которая доселе оставалась под твердым контролем Украины.
Ситуация на поле боя постоянно меняется. Украинский центр оборонных стратегий только за понедельник насчитал 27 попыток российских войск прорвать шаткую украинскую линию к востоку от Покровска. По данным центра, 22 атаки провалились. Но это значит, что пять достигли успеха.
Бутусов выразил тревогу, но не панику. “Не могу сказать, что украинское командование не видит и не понимает критической ситуации, — написал он. — Много всего происходит, но никто из командиров не сидит сложа руки”.
Он подчеркнул, что делу бы очень помогло, если бы украинские войска радиоэлектронной борьбы в этом секторе прекратили глушить дружественные беспилотники. “Наши собственные средства РЭБ уничтожают значительное количество наших же дронов”, — заключил он.