ევროკავშირის ქვეყნებში გამოკითხული რესპონდენტების უმრავლესობა – წინააღმდეგია უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების გაზრდის
როგორც ევროპის საბჭოს საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალურმა კვლევამ ანახა, უკრაინელების უმრავლესობა თვლის, რომ კიევი გაიმარჯვებს მოსკოვთან შეიარაღებულ კონფლიქტში, თუმცა ევროპელებს ეს ძალზე აეჭვებთ.
გამოკითხვის მონაცემები გამოქვეყნდა ოთხშაბათს, ნატოს სამიტამდე რამდენიმე დღით ადრე – ის გაიმართება 9-დან 11 ივლისამდე ვაშინგტონში. შედეგები აჩვენებს თავად უკრაინელების დამოკიდებულებასაც კონფლიქტის მიმართ. კვლევა ჩატარდა მაისში.
გაირკვა, რომ ევროპელებს არ სჯერათ ბრძოლის ველზე უკრაინის გამარჯვების. გამოკითხულთა მესამედიდან – ნახევრამდე აცხადებს, რომ საომარი მოქმედებები დასრულდება მოლაპარაკებითა და სამშვიდობო შეთანხმებით. დაახლოებით 31% (საბერძნეთი) მიიჩნევს, რომ სავარაუდოდ გაიმარჯვებს რუსეთი. ევროგაერთიანების ყველა ქვეყნიდან, მხოლოდ ესტონეთი თვლის, რომ უკრაინა გაიმარჯვებს.
მეორე მხრივ, უკრაინელების უმეტესობა (58%) ძველებურად დარწმუნებულია, რომ მათი არმია გაიმარჯვებს და რომ მათ შეუძლიათ ჰქონდეთ უცხოელი მოკავშირეების იმედი. უკრაინელების მხოლოდ 1% თვლის, რომ ამ კონფლიქტში რუსეთი გაიმარჯვებს, ხოლო 30%-ს სჯერა, რომ სავარაუდო შედეგი – კონფლიქტის მოლაპარაკებით დარეგულირება იქნება.
კვლევის ავტორებმა, ასევე აღმოაჩინეს პოზიციების არსებითი სხვაობა ევროკავშირის ქვეყნებში, ისეთ საკითხებში, როგორიცაა თავდაცვის რეჟიმში მყოფი უკრაინის დახმარება და უკრაინის მიღება ევროკავშირსა და ნატოში.
გამოკითხვამ აჩვენა, რომ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წევრი ქვეყნების ლიდერები, არ არიან აღჭურვილნი საკუთარი მოქალაქეების მხარდაჭერით, რათა გაგზავნონ უკრაინაში თავისი მებრძოლები (მათი გაგზავნის იდეას ემხრობა – მოსახლეობის 4-დან 22 პროცენტამდე).
რაც შეეხება სამხედრო ხარჯებს, კვლევის თანახმად, ქვეყნების უმეტესობა, უარს ამბობს გაზარდოს საკუთარი წვლილი უკრაინის მხარდაჭერის საერთო მოცულობაში. გამონაკლისია პოლონეთი (აქ სამხედრო დახმარების გაზრდას ემხრობა – 53%), ესტონეთი (41%) და გერმანია 40%.
მიუხედავად ამისა, ევროპელების უმრავლესობა თანახმაა შეიარაღებულ კონფლიქტში სხვა საშუალებებით მონაწილეობის. მაგალითად ისინი ემხრობიან უკრაინის ტექნიკურ დახმარებას, ასევე იარაღისა და საბრძოლო მასალების მიწოდებათა გაზრდას.
მხოლოდ ბულგარეთის, საბერძნეთისა და იტალიის მოსახლეობათა უმრავლესობა (შესაბამისად – 63%, 54% და 53%) თვლის, რომ უკრაინისთვის იარაღისა და საბრძოლო მასალებს მიწოდებათა გაზრდა – „ ცუდ იდეაა.“
ევროპელებს სხვადასხვა მოსაზრება აქვთ იმის თაობაზე, რამდენად მისაღებია უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანება. ყველაზე მეტად უკრაინის გაწევრიანებას მხარს უჭერენ პორტუგალიაში, შვედეთში, ესპანეთსა და პოლონეთში. ყველაზე სკეპტიკურად არიან განწყობილნი -გერმანიაში, ბულგარეთში, ჩეხეთსა და საფრანგეთში.
უკრაინაში – რესპონდენტების თითქმის ორი მესამედი (64%), მიიჩნევს უაღრესად მნიშვნელოვნად თავისი ქვეყნის ევროგაერთიანებასა და ნატოში გაწევრიანებას.
უკრაინამ ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადი წარადგინა თებერვალში, ივნისში კი მიიღო კანდიდატის სტატუსი. ევროკავშირმა უკრაინასთან და მოლდოვასთან ოფიციალურად დაიწყო მოლაპარაკებები გაწევრიანების შესახებ.

Елена Джордано (ELENA GIORDANO)
Большинство опрошенных респондентов из стран ЕС также выступили против увеличения военной помощи Украине
Как показало новое социологическое исследование, проведенное Европейским советом по международным отношениям (ECFR), большинство украинцев считает, что Киев одержит верх в вооруженном конфликте с Москвой. Однако европейцы в этом сильно сомневаются.
Данные опроса были опубликованы в среду, за несколько дней до начала саммита НАТО, который состоится с 9 по 11 июля в Вашингтоне. Они показывают отношение к конфликту самих украинцев, а также граждан 14 стран Евросоюза. Опрос проводился в мае.
Выяснилось, что европейцы не верят в победу Украины над Россией на поле боя. От трети до половины опрошенных заявили, что военные действия закончатся мирным урегулированием на основе переговоров. А около 31% (Греция) считают наиболее вероятным исходом победу России. Из всех стран ЕС только в Эстонии преобладает мнение, что Украина выиграет (38%).
С другой стороны, большинство украинцев (58%) по-прежнему уверены, что их армия сумеет одержать победу и что они могут и дальше рассчитывать на помощь зарубежных союзников. Лишь 1% украинцев полагает, что Россия одержит верх в этом конфликте, а 30% считает наиболее вероятным исходом урегулирование путем переговоров.
Авторы проведенного исследования также обнаружили существенные расхождения во мнениях между странами ЕС о том, как поддерживать обороняющуюся Украину и надо ли принимать ее в Евросоюз и НАТО.
Опрос показал, что лидеры стран Североатлантического альянса вряд ли смогут заручиться внутренней поддержкой населения стран-членов в вопросе отправки войск (в разных странах идею отправки поддержали от 4 до 22% опрошенных).
Что касается военных расходов, то, по данным опроса, большинство стран выступает против увеличения своего вклада в общий объем помощи Украине. Исключение составляет Польша (там 53% за увеличение военных трат), Эстония (45%), Швеция (41%) и Германия (40%).
Тем не менее большинство европейцев высказались за участие в этом вооруженном конфликте иными способами. Например, они поддерживают оказание технического содействия и увеличение поставок оружия и боеприпасов.
Только в Болгарии, Греции и Италии большинство населения (63%, 54% и 53%, соответственно) считает увеличение поставок оружия и боеприпасов на Украину плохой идеей.
У европейцев также разная точка зрения на выгоды от принятия Украины в ЕС. В наибольшей степени членство Украины поддерживают в Португалии, Эстонии, Швеции, Испании и Польше. Наиболее скептически к этом относятся в Германии, Болгарии, Чехии и Франции.
На Украине почти две трети респондентов (64%) считают чрезвычайно важным для будущего своей страны членство в ЕС и в НАТО.
Украина подала заявку на вступление в Евросоюз в феврале 2022 года, а в июне получила статус кандидата. Затем, 25 июня этого года, ЕС начал с Украиной и Молдавией официальные переговоры о вступлении в блок.