მარინ ლე პენის რადიკალური მემარჯვენე პარტია   „ნაციონალური გაერთიანება “ – ლიდერობს საფრანგეთის საპარლამენტო არჩევნების პირველ ტურში ხმების 34%-ით,  იტყობინებოდნენ კვირას საზოგადოებრივი აზრის კვლევის სააგენტოები IFOP-ი, Ipsos-ი, OpinionWay და Elabe-ი
მემარცხენე კოალიცია „ახალი სახალხო ფრონტი“ იკავებს მეორე ადგილს 29%-ით. მან გადაუსწრო პრეზიდენტ მაკრონის ცენტრისტულ ბლოკს, რომელიც მესამე ადგილზეა – 20,5-23%-ით.
Elabe-ის შეფასებით, მეორე ტურში, 7 ივლისს, „ნაციონალურმა გაერთიანებამ“ და მისმა მოკავშირეებმა შეიძლება აიღონ 260-310 ადგილი პარლამენტში, მაშინ როცა, Ipsos-ი  – France Television-სთვის ჩატარებულ გამოკითხვაში, მათ – 230-280 ადგილს უწინასწარმეტყველებს. ნაციონალურ კრებაში უმრავლესობის მოსაპოვებლად, პარტიებს 289 ადგილი ესაჭიროებათ.

Крайне правая партия Марин Ле Пен «Национальное объединение» лидирует в первом туре парламентских выборов во Франции, набрав около 34 процентов голосов, сообщили в воскресенье опросные агентства IFOP, Ipsos, OpinionWay и Elabe
Левая коалиция «Новый народный фронт» заняла второе место с 29 процентами. Она опередила центристский блок президента Эммануэля Макрона, который находится на третьем месте с 20,5–23 процентами.
По оценкам Elabe, во втором туре голосования 7 июля «Национальное объединение» и его союзники могут получить 260–310 мест в парламенте, в то время как Ipsos в опросе для France Television обещает им 230–280 мест.