აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა გადაწყვიტა ამერიკული სისტემა PATRIOT-ი პოლონეთიდან უკრაინაში გადაისროლოს
როგორც New York Times-ის ჟურნალისტებმა დაადგინეს, ბაიდენმა გასულ კვირას, მაღალი დონის შეხვედრებისა და შიდა დისკუსიების შემდეგ, მიიღო გადაწყვეტილება, როგორ დაეკმაყოფილებინა უკრაინის მოთხოვნა საჰაერო თავდაცვის საშუალებების შესახებ, თანაც ისე, რომ საფრთხის წინაშე არ დამდგარიყო აშშ-ს თავდაცვისუნარიანობა.
ხსენებული გამოცემის წყაროების თანახმად, სისტემა უკრაინის ფრონტზე უახლოეს დღეებში გამოჩნდება. ყოველივე დამოკიდებულია იმაზე თუ როგორ გადაწყდება ტექნიკური მომსახურების საკითხები და როგორი იქნება სისტემის მოდიფიკაცია.
აშშ-ს ადმინისტრაცია იმედოვნებს, რომ ამერიკული სისტემა პატრიოტის გაშლა უკრაინის ტერიტორიაზე, უბიძგებს მოკავშირეებს, მის მაგალითს მიბაძონ.
ბაიდენის ადმინისტრაციაში დიდხანს მსჯელობდნენ, საიდან მოეხსნათ  უკრაინაში გადასაგზავნი PATRIOT-ი. გასათვალისწინებელია, რომ ეს სისტემა თავად სჭირდება ამერიკულ არმიას იგივე ახლო აღმოსავლეთში. იმავდროულად, აშშ-ს არ სურს დაასუსტოს აშშ-ს ტერიტორიის თავდაცვა.
ზელენსკი: უკრაინას სჭირდება მინიმუმ 7 სისტემა PATRIOT-ი
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ კვირის დასაწყისში, უკრაინის აღდგენის საკითხებზე გამართულ ბერლინის კონფერენციაზე განაცხადა, რომ რუსული შეტევების ეფექტიანი მოგერიებისთვის,  საჭიროა მინიმუმ 7 თავდაცვისსაწინააღმდეგო სისტემა PATRIOT-ი. მისი თქმით: „საჰაერო თავდაცვა – ესაა პასუხი ყველა გამოწვევაზე“.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა განაცხადა, რომ უახლოესი კვირეებისა და თვეების განმავლობაში, უკრაინას მიაწვდის მესამე პატრიოტს, ასევე სისტემა IRIS-T SLM-ს, რაკეტებსა და საარტილერიო საბრძოლო მასალებს. შოლცმა კონფერენციის მონაწილეებს მოუწოდა, განამტკიცონ უკრაინის საჰაერო თავდაცვა – „ყველა არსებული საშუალებით“.

Президент США Джо Байден принял решение перебросить американскую систему ПВО Patriot из Польши на Украину
Как удалось выяснить журналистам издания New York Times, решение Байдена было принято на прошлой неделе после серии встреч на высоком уровне и внутренних дискуссий о том, как удовлетворить насущные потребности Украины в сфере укреплении противовоздушной обороны, не ставя при этом под угрозу боеготовность США.
По словам источников издания, система сможет быть развернута на фронте на Украине в ближайшие несколько дней, в зависимости от того, какие работы по ее техническому обслуживанию потребуются и какова будет ее модификация.
В администрации США надеются, что развертывание очередной американской системы Patriot побудит союзников последовать примеру Америки.
В администрации Байдена некоторое время решали, откуда именно снять Patriot для отправки на Украину, поскольку эта система необходима, например, американским войскам на Ближнем Востоке, при этом Пентагон не хотел снижать уровень защиты территории США.
Зеленский: Украине нужны как минимум 7 систем Patriot
Президент Украины Владимир Зеленский на состоявшейся в начале недели Берлинской конференции по восстановлению Украины заявил, что для эффективного отражения российских атак его стране необходимы как минимум семь систем ПВО Patriot. По его словам, «противовоздушная оборона — это ответ на все вызовы».
Канцлер ФРГ Олаф Шольц заявил, что в ближайшие недели и месяцы Германия поставит Украине третью систему Patriot, а также систему IRIS-T SLM, зенитные установки Gepard, а также ракеты и артиллерийские боеприпасы. Шольц обратился к присутствующим на конференции с призывом помочь Германии в инициативе по укреплению противовоздушной обороны Украины «всеми возможными способами».