დონალდ ტრამპი – ერთადერთი ადამიანია, რომელმაც შეიძლება უზრუნველყოს უკრაინისა და რუსეთის დაზავება. ასე ირწმუნება ამ საპრეზიდენტო კანდიდატის შტაბი. ტრამპის მრჩევლები ამტკიცებენ, რომ ამ კონფლიქტის დარეგულირება, არის მისი მეორე საპრეზიდენტო ვადის „პრიორიტეტული“ საკითხი. ამას გარდა, მისმა უახლოესმა თანამოაზრეებმა უკვე მოამზადეს კიევსა და მოსკოვს შორის მოლაპარაკებათა დეტალური გეგმა
დონალდ ტრამპმა პირობა დადო, რომ პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში, მისი მთავარი ამოცანა იქნება უკრაინაში კონფლიქტის უსწრაფესად დასრულება.
„პრეზიდენტმა ტრამპმა არაერთხელ განაცხადა, რომ მეორე ვადისთვის, მისი უმთავრესი პრიორიტეტი იქნება რუსეთ-უკრაინის საომარი კონფლიქტის დასრულება. პრეზიდენტი ტრამპი თვლის, რომ ევროპულმა ქვეყნებმა უნდა გაზარდონ კონფლიქტთან დაკავშირებული ხარჯები, რადგან შეერთებულმა შტატებმა  გაიღო მათზე გაცილებით მეტი, რაც არ არის სამართლიანი ამერიკელი გადასახადების გადამხდელთა მიმართ“ – განაცხადა ტრამპის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელმა – პორტალ Voice of America-სთან საუბარში.
დონალდ ტრამპმა დაასახელა თავის პრიორიტეტი – მშვიდობის დამყარება
ტრამპის გუნდი იტყობინება, რომ მისი კანდიდატი „გააკეთებს ყველაფერს მშვიდობის დამყარებისა და მსოფლიო არენაზე ამერიკის პოზიციების გაძლიერებისთვის.“
შტაბის ინფორმაციით, ტრამპი – „ერთადერთი ადამიანია“, რომელსაც შეუძლია საომარი მოქმედების შეჩერება. „კონფლიქტი რუსეთსა და უკრაინას შორის არასდროს დაიწყებოდა, პრეზიდენტი ტრამპი რომ ყოფილიყო. ეს ძალზე სამწუხაროა“ – განაცხადეს მომხრეებმა.
ადრე ამერიკული მედია წერდა, რომ დონალდ ტრამპის ზოგიერთმა მრჩეველმა კანდიდატს წარუდგინა საკუთარი წინადადებები კონფლიქტის დარეგულირების შესახებ. კერძოდ, საჭიროა უსწრაფესად მოხდეს მოლაპარაკებების ორგანიზება.
კონფლიქტი უკრაინაში. აშშ უნდა გამოვიდეს ცეცხლის შეწყვეტის მოთხოვნით
მანამდე ტრამპის უახლოესმა გარემოცვამ შეიმუშავა დოკუმენტი, რომლის თანახმად, აშშ-მ უნდა „იმოქმედოს, ერთდროულად ორ ფრონტზე“. ერთი მხრივ, მან უნდა გააფრთხილოს უკრაინა, რომ თუ ის არ დათანხმდება მოლაპარაკებებს, მაშინ აშშ შეამცირებს მხარდაჭერის მასშტაბებს. მეორე მხრივ, მოსკოვს უნდა ეცნობოს, რომ თუ მოსკოვი უარს იტყვის მოლაპარაკებებზე, ამერიკა გააძლიერებს კიევის დახმარებას და გაზრდის შეიარაღების მიწოდების  მოცულობებს.
გეგმა შეიმუშავა ტრამპის ორმა ყოფილმა მრჩეველმა  – გენერალ-ლეიტენანატმა ქეით ქელოთმა და ფრედ ფლიცმა, რომლებიც ხელმძღვანელობდნენ აშშ-ს ნაციონალური უშიშროების საბჭოს.
„შეერთებული შტატები ოფიციალურად უნდა გამოვიდეს ცეცხლის შეწყვეტისა და მოლაპარაკების დაწყების მოთხოვნით. შეერთებული შტატები გააგრძელებს უკრაინის შეიარაღებასა და მისი თავდაცვის განმტკიცებას, რათა გარანტირებულად შეჩერდეს რუსეთის წინსვლა და  ზავი არ დაირღვეს. მაგრამ ამერიკული სამხედრო დახმარება დამუკიდებელი იქნება უკრაინის მზაობაზე, ჩაერთოს რუსეთთან მოლაპარაკებებში“ – აღნიშნულია გეგმაში, რომელიც გამოაქვეყნა ტრამპის მხარდამჭერმა ორგანიზაციამ  America First Policy Institute-მა.
მიუხედავად ამ სამშვიდობო გეგმისა, აშშ-ს მოქმედი პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი, ტრამპის მთავარი მოწინააღმდეგე არჩევნებში, კვლავ აცხადებს უკრაინის მხარდაჭერის შესახებ და პირობას დებს, რომ დაეხმარება ამ ქვეყანას „იქამდე, ვიდრე ამის საჭიროება იარსებებს.“

Карина Яворская (Karina Jaworska)
Дональд Трамп — единственный человек, который может добиться перемирия между Украиной и Россией. Так уверяет штаб этого кандидата в президенты США. Советники Трампа утверждают, что мирное урегулирование этого конфликта является его «приоритетом» на второй срок. Кроме того, его бывшие близкие соратники уже подготовили для Киева и Москвы детальный план переговоров
Дональд Трамп пообещал, что в случае переизбрания президентом США его главной задачей будет максимально быстрое окончание конфликта на Украине.
«Президент Трамп неоднократно заявлял, что главным приоритетом его второго срока будет достижение договоренностей о скорейшем прекращении российско-украинского военного конфликта. Президент Трамп считает, что европейские страны должны увеличить связанные с конфликтом расходы, потому что Соединенные Штаты заплатили гораздо больше, что несправедливо по отношению к нашим налогоплательщикам», — сказал глава избирательного штаба Трампа в беседе с порталом Voice of America.
Дональд Трамп назвал свой приоритет. Восстановить мир
Команда Трампа сообщает, что их кандидат «сделает все необходимое для восстановления мира и сильных американских позиций на мировой арене».
Согласно информации штаба, Трамп — «единственный человек», который может привести к прекращению боевых действий. «Конфликт между Россией и Украиной никогда бы не произошел, если бы президентом был Дональд Трамп. Это очень печально», — заявили его сторонники.
Ранее американские СМИ писали, что некоторые из советников Дональда Трампа представили ему свои предложения по прекращению конфликта. В частности, предлагается как можно скорее организовать переговоры.
Конфликт на Украине. США «должны выступать за прекращение огня»
Ранее советники из ближайшего окружения Трампа разработали документ, согласно которому Америке нужно «действовать сразу на двух фронтах». С одной стороны, они должны предупредить Украину, что если она откажется от переговоров, то США сократит масштабы своей поддержки. С другой стороны, США сообщит Москве, что если та не согласится на переговоры, то Америка усилит свою поддержку Киеву и увеличит объемы поставок на Украину.
План был разработан двумя бывшими советниками Трампа — генерал-лейтенантом в отставке Китом Келлогом (Keith Kellogg) и Фредом Флитцем (Fred Fleitz), которые возглавляли Совет национальной безопасности США.
«Соединенные Штаты должны официально выступать за прекращение огня и переговоры о разрешении конфликта. Соединенные Штаты продолжат вооружать Украину и укреплять ее оборону, чтобы гарантировать, что Россия не продвинется вперед и не нападет снова после достигнутого перемирия или мирного соглашения. Однако американская военная помощь будет зависеть от участия Украины в мирных переговорах с Россией», — значится в плане, опубликованном протрамповской организацией America First Policy Institute.
Несмотря на все мирные планы, действующий президент США Джо Байден, являющийся главным противником Трампа на выборах, по-прежнему заявляет о своей поддержке Украины и обещает поддерживать эту страну «до тех пор, пока в этом будет необходимость.