„ჩვენი საერთო ინტერესია, რომ პუტინი დამარცხდეს ამ კონფლიქტში“ – განაცხადა ვლადიმირ ზელენსკიმ ბუნდესტაგში. „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ და „სარა ვაგენკნეჰტის“ დეპუტატებმა, ბოიკოტი გამოუცხადეს ზელენსკის გამოსვლას
„ჩვენ უარს ვამბობთ ვუსმინოთ სპიკერს კომუფლირებულ სამოსში“- განაცხადეს აგ-ს საპარლამენტო ფრაქციის ლიდერებმა ალისა ვაიდელმა და ტინო ჰრუპალამ უკრაინის პრეზიდენტის შესახებ, რომელსაც ბუნდესტაგის პლენარულ სხდომაზე გამოსვლისას, შავი ჯემპერი და მუქი მწვანე შარვალი ეცვა.
ორშაბათს საპარლამენტო ჯგუფის ხელმძღვანელობამ გადაწყვიტა დასწრებოდა ზელენსკის გამოსვლას. უკრაინას სჭირდება „მშვიდობისმყოფელი პრეზიდენტი, რომელსაც შეუძლია მოლაპარაკების წარმოება და მსხვერპლის თავიდან აცილება, რათა ქვეყანას ჰქონდეს მომავალი“. აგ-ს მხოლოდ რამდენიმე დეპუტატი დაესწრო ზელენსკის გამოსვლას.
სარა ვაგენკნეჰტმა ადრე განაცხადა, რომ არ დაესწრებოდა ზელენსკის გამოსვლას. ერთ-ერთმა პოლიტიკომა „სარა ვაგენკნეჰტის კავშირიდან“ – სევიმ დაგდელენმა, სააგენტო AFP-ს უთხრა: „ჩვენი არყოფნით, სოლიდარობას ვუცხადებთ იმ  უკრაინელებს, რომლებსაც სურთ ცეცხლის შეწყვეტა და პრობლემის  მოლაპარაკებების გზით გადაწყვეტა, ნაცვლად იმისა, რომ პრეზიდენტი ზელენსკი მობილიზაციას ახდენდეს იმ ომში, რომელში გამარჯვებაც შეუძლებელია“.
კონფლიქტი უკრაინაში, რაც შეიძლება მალე უნდა დასრულდეს, ნათქვამია „სარა ვაგენკნეჰტის კავშირის“ განცხადებაში. იმავდროულად, პარტიის აზრით, ყველაფერი უნდა გაკეთდეს, რათა გერმანია არ აღმოჩნდეს ჩათრეული საომარ მოქმედებებში და კონფლიქტი არ გადაიზარდოს საერთოევროპულ ომში.
ზელენსკი გერმანიას მადლობას უცხადებს მხარდაჭერისთვის
პარტიამ გააკრიტიკა გერმანული იარაღის გადაცემა უკრაინისთვის. „ომი არ მთავრდება იარაღის მიწოდებით, ეს ხდება სამშვიდობო მოლაპარაკებებით“. რუსეთის ბოლო სიგნალები „ფრონტის მთელ ხაზზე ცეცხლის შეწყვეტისა და სამშვიდობო მოლაპარაკებებისთვის მზადყოფნის შესახებ“, უნდა შეისმინონ დასავლეთმა და უკრაინამ, ხოლო საკითხის სერიოზულობა დაწვრილებით უნდა იქნას შესწავლილი, მოითხოვს „სარა ვაგენკნეჰტის კავშირი“.
უკრაინა ომს აწარმოებს მთელი ევროპის ინტერესებისთვის, განაცხადა თავის გამოსვლაში ზელენსკიმ. „ჩვენი საერთო ინტერესია, რომ პუტინი დამარცხდეს ამ კონფლიქტში“ – თქვა მან. ევროპა უნდა იყოს „მშვიდობის კონტინენტი“.
ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა გერმანიას იმისთვის, რომ მან შეიფარა დევნილები და მხარდაჭერა აღმოუჩინა უკრაინას. კერძოდ, მიაწოდა მას საჰაერო დაცვის სისტემები.
პრეზიდენტმა ყველას მიუთითა ქვეყნის გახლეჩის საფრთხეზე და პარალელი გაავლო ცივი ომის დროს გაყოფილ გერმანიაზე: „დანაწევრებული ევროპა ვერასდროს იქნება მშვიდობიანი. გაყოფილი გერმანია კი არასდროს ყოფილა ბედნიერი“.

«Это в наших общих интересах — чтобы Путин проиграл в этом конфликте», — заявил Владимир Зеленский в бундестаге. Депутаты от «Альтернативы для Германии» и «Союза Сары Вагенкнехт» бойкотировали речь Зеленского
Депутаты от АдГ и Союза Сары Вагенкнехт бойкотировали выступление президента Украины Владимира Зеленского в бундестаге. «Мы отказываемся слушать спикера в камуфляжном костюме», — заявили лидеры парламентской фракции АдГ Алиса Вайдель и Тино Хрупалла в отношении украинского президента, который во время выступления на пленарном заседании бундестага был одет в черный джемпер и темно-зеленые брюки.
В понедельник правление парламентской группы приняло решение не присутствовать на выступлении Зеленского, заявили лидеры АдГ. Украине нужен «мирный президент, который готов вести переговоры, чтобы гибель людей прекратилась и у страны появилось будущее». Лишь несколько депутатов от АдГ присутствовали на пленарном заседании во время выступления Зеленского.
Сара Вагенкнехт из «Союза Сары Вагенкнехт» ранее заявила, что не будет присутствовать на выступлении Зеленского. Политик от «Союза Сары Вагенкнехт» Севим Дагделен заявила агентству AFP: «Своим отсутствием мы выражаем солидарность со всеми теми украинцами, которые хотят немедленного прекращения огня и решения проблемы путем переговоров вместо того, чтобы быть насильно рекрутированными президентом Зеленским в качестве пушечного мяса для ведения войны, в которой нельзя победить».
Конфликт на Украине должен быть прекращен как можно скорее, говорится в заявлении «Союза Сары Вагенкнехт», которое имеется в распоряжении ZEIT ONLINE. В то же время, с точки зрения партии, необходимо сделать все возможное, чтобы Германия не стала участником военных действий и чтобы конфликт не перерос в крупную всеевропейскую войну.
Зеленский благодарит Германию за поддержку
Партия подвергла критике поставки немецкого оружия на Украину. «Войны не заканчиваются с благодаря поставкам оружия, они заканчиваются путем мирных переговоров». Последние сигналы России «о готовности к прекращению огня вдоль нынешней линии фронта и стремлении к мирному решению» должны быть восприняты Западом и Украиной, а их серьезность должна быть тщательно изучена, требует «Союз Сары Вагенкнехт».
Украина ведет эту войну в интересах всей Европы, заявил в своем выступлении Зеленский. «В наших общих интересах, чтобы Путин проиграл в этом конфликте» — сказал он. Европа должна быть «континентом мира».
Зеленский поблагодарил Германию за то, что она приняла украинских беженцев и оказала поддержку Украине — в частности, предоставив системы противовоздушной обороны.
Президент Украины предупредил о расколе своей страны и провел параллели с разделенной Германией времен холодной войны. «Разделенная Европа никогда не была мирной. А разделенная Германия никогда не была счастливой», — заявил президент Украины.