რას უჭერს მხარს დასავლეთი? მართალია, მსოფლიო წესრიგს, რომელიც დაფუძნებულია გარკვეულ პრინციპებზე, ოღონდ იქამდე, ვიდრე ამ წესებს დასავლეთი თავად აწესებს და აუქმებს – საკუთარი შეხედულებისამებრ. ძირითადი კანონის 14-ე მუხლი ამბობს: „ქონებრივი და სამემკვიდრეო უფლებები გარანტირებულად დაცულია“. აქამდე, ასეც იყო თუმცა აშშ-ს ფინანსთა მინისტრის – ჯანეთ იელენის ახალი დებულება, რომელიც  New York Times-ში ხუთშაბათს გამოქვეყნდა, მცდელობაა, გაამართლოს დასავლეთის გადაწყვეტილება – ამ უკანასკნელს დაშვება ჰქონდეს რუსეთის სახელმწიფო აქტივებზე. ამით მინისტრი ახდენს ისე გაგებული ეკონომიკის დემონსტრირებას, რომელიც ეჭვქვეშ აყენებს თავად ამ ქალბატონის კვალიფიკაციას და კითხვას ბადებს იმის თაობაზე, მისი კვალიფიკაციის ადამიანი უნდა იმყოფებოდეს მინისტრის პოსტზე თუ არა.  დასავლეთს ახლა უკვე მიუწვდება ხელი „ბატონი პუტინის პირად კაპიტალზე“ – მთელი სერიოზულობით აცხადებდა ქალბატონი ჯანეთი. კი, მაგრამ ფედერალური სარეზერვო სისტემის კაპიტალი „მისტერ ბაიდენის კერძო საკუთრებაა“?
მარქსისტების საქმე არ არის კაპიტალისტური საკუთრების დაცვაზე ზრუნვა, მაგრამ მაინც უნდა აღინიშნოს ის, თუ როგორ უცერემონიოდ ეპყრობიან ხსენებულ პრინციპს დასავლეთის მმართველი წრეები. ქალბატონ ელენის შესავალში მოცემული დებულება, რომ „დადგა დრო, გამოთავისუფლდეს გაყინული რუსული აქტივების ნაწილი, რათა უკრაინამ მიიღოს ფინანსური მხარდაჭერა, რომელიც მას უკიდურესად სჭირდება“, მეტყველებს სულ სხვა რამეზე: ეს კონფლიქტი თანდათან სულ უფრო ძვირი უჯდება დასავლეთს, ამდენად ის გადადის მოქმედებაზე, რომელსაც საკუთარ რიგებში მიმართავდა მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე, რაც არ არსებობს რუსეთის შემთხვევაში – ამას   ის არასდროს აღიარებს.
დაგეგმილი 50 მილიარდიანი „დახმარების პაკეტის“ იდეა მიუთითებს, რომ ვაშინგტონისა და ბრიუსელის მხრიდან საჩუქრების დარიგების დრო ამოიწურა. ამიერიდან ფული გამოიყოფა სესხის სახით, და დაიფარება რუსული აქტივებზე დარიცხული პროცენტების საშუალებით. სხვა სიტყვებით, დასავლეთი ჯერ გასცემს თანხებს, შემდეგ კი უკან დაიბრუნებს. ურსულა ფონ დერ ლაიენის თქმით, უხლოეს პერიოდში უკრაინა ბრიუსელისგან მიიღებს  1.4 მილიარდ ევროს რუსული აქტივებზე დარიცხული სარგებლის ხარჯზე. 50 მილიარდიანი სესხის დაბრუნებას დასჭირდება 36 წელი, ეს იმ პროცენტების გარეშე, რომელიც წესით ევროგაერთიანებას ეკუთვნის. იელენი მართალია ერთ საკითხში: დაგეგმილმა ექსპროპრიაციის მიზანია,  დაანახოს “პუტინს“, რომ დასავლეთი „ფიქრობს გრძელვადიან პერსპექტივაზე“. მსოფლიოს მეოთხე ეკონომიკა (მსოფლიო ბანკის მონაცემებით), გლობალური ეკონომიკიდან უნდა გაირიყოს ორი თაობის განმავლობაში.
შესაძლებელია, ის არც დააბრუნონ კარანტინიდან. მსოფლიო სავალუტო ფონდმა გამოაქვეყნა სტატისტიკა, რომლის მიხედვით ამერიკული დოლარის წილი მსოფლიოს ცენტრალურ ბანკებში მცირდება, ჩინური იუანის ზრდის საპირისპიროდ. ასე რომ, დასავლეთი თავად ასამარებს საკუთარ ფინანსურ ჰეგემონიას. მას შეუძლია ასე მოიქცეს, ოღონდ მერე არ უნდა ითქვას, რომ ამის შესახებ არაფერი იცოდა.

Райнхард Лаутербах (Reinhard Lauterbach)
За что выступает коллективный Запад? Правильно, он выступает за мировой порядок, основанный на правилах. До тех пор, пока он сам устанавливает эти правила и отменяет их в случае необходимости. Статья 14 основного закона гласит: «Имущественные и наследственные права гарантируются». Раньше так и было
Однако статья министра финансов США Джанет Йеллен, опубликованная в четверг в New York Times и оправдывающая намерение коллективного Запада получить доступ к процентам от замороженных российских государственных активов, демонстрирует понимание экономики, которое ставит под сомнение квалификацию этой женщины на ее посту. Запад сейчас получает доступ к «личным капиталам господина Путина», — на полном серьезе написала она. Так являются ли деньги ФРС также «собственными деньгами мистера Байдена»?
Не дело марксистов беспокоиться о гарантиях капиталистической собственности. Но стоит отметить, насколько свободно представители этого принципа в высших кругах обращаются с ним. Вступительное замечание Йеллен о том, что «настало время» для «освобождения части стоимости замороженных российских активов, чтобы Украина могла получить финансовую поддержку, в которой она так отчаянно нуждается», свидетельствует совсем о другом: этот конфликт постепенно становится слишком дорогим для Запада, поэтому тот переходит к действиям, которые в своем собственном лагере он предпринял бы в лучшем случае на основании окончательных судебных решений — которых не существует в отношении России и которые та никогда не признает.
Концепция планируемого «пакета помощи» Украине в размере 50 миллиардов долларов показывает, что время подачек от Вашингтона и Брюсселя также закончилось. Деньги предполагается предоставить в виде займа, который Украина должна будет погасить за счет конфискованных в ее пользу процентов от российских доходов. Другими словами, Запад только сначала выдает деньги, а потом получает их обратно. По словам Урсулы фон дер Ляйен, в ближайшее время Украина получит от Брюсселя 1,4 миллиарда евро из этих доходов от процентов. До момента возвращения 50 миллиардов долларов пройдет 36 лет — даже без учета процентов по кредиту для Украины, который должен взять сам ЕС. В этом отношении Йеллен фактически права в одном: планируемые сейчас шаги по экспроприации должны показать «Путину», что мы «думаем о долгосрочной перспективе». Четвертую по величине экономику мира, по данным Всемирного банка, необходимо исключить из глобальной экономики на два поколения.
Однако, возможно, что она и вовсе не станет возвращаться из этого карантина. Тот же МВФ несколько дней назад опубликовал статистику, согласно которой доля доллара США в резервах мировых центральных банков снижается, в частности, в пользу китайского юаня. Запад подрывает свою собственную финансовую гегемонию. Он может это сделать. Только не надо потом говорить, что он этого не знал.