ვილპენტი, საფრანგეთი – რადიკალი მემარჯვენე „ნაციონალური გაერთიანების“ ლიდერმა – ჟორდან ბარდელამ განაცხადა, რომ გააგრძელებს უკრაინისთვის საბრძოლო მასალების მიწოდებას, მაგრამ არ აპირებს ამ განაწამებ ქვეყანაში, არც ფრანგი ჯარისკაცებისა და არც შორი მანძილის რაკეტების გაგზავნას – თუ ის პრემიერ-მინისტრი გახდა
„პოზიცია არ შემიცვლია და ის გამოიხატება უკრაინის სამხედრო ტექნიკით, საბრძოლო მასალებით, ოპერატიული მატერიალურ-ტექნიკური და თავდაცვითი შეიარაღებით დახმარებაში, რომ მან შეძლოს თავის დაცვა და ფრონტის ხაზის შენარჩუნება“ – განუცხადა ბარდელამ ჟურნალისტებს გამოფენა Eurosatory-ის კულუარებში, რომელიც პარიზის ჩრდილოეთით მდებარე ერთ-ერთ ქალაქში გაიმართა.
„მაგრამ პრეზიდენტისგან განსხვავებით, მე ვეწინააღმდეგები უკრაინაში ფრანგული ჯარისა და ფრანგი ჯარისკაცების გაგზავნას“ – თქვა მან და იქვე დასძინა, რომ კონფლიქტში პირდაპირი ჩართვა – ეს იქნება „წითელი ხაზის“ გადალახვა.
სააგენტო როიტერის თანახმად, ბარდელამ ასევე გამორიცხა შორი მანძილის რაკეტების კიევისთვის გადაცემა, რითაც შესაძლებელია რუსეთის ტერიტორიის სიღრმეში დარტყმა.
პარიზი და კიევი ამთავრებენ მუშაობას უკრაინაში ინსტრუქტორების გაგზავნის გეგმაზე. ამ პროექტის რეალიზაცია აღმოჩნდება საფრთხის ქვეშ თუ „ნაციონალური გაერთიანება“ საფრანგეთის მთავრობაში მოხვდა ვადამდელი არჩევნების შედეგად, რომელსაც მაკრონი განიხილავს როგორც პასუხს – თვის დასაწყისში ევროპულ არჩევნებზე მისი პარტიის დამარცხებაზე. ფრანგი ამომრჩეველი საარჩევნო უბნებს 30 ივნისსა და 7 ივლისს მიაშურებს.
თუ საზოგადოებრივი გამიკითხვის შედეგები არ ტყუის, მაშინ „ნაციონალური გაერთიანება“ მყარად იქნება წარმოდგენილი ეროვნულ ასამბლეაში და ბარდელას ერგება პრემიერ-მინისტრის პოსტი. პრეზიდენტი მაკრონი – დარჩება შეიარაღებული ძალების მთავარსარდლად, ხოლო პრემიერ- მინისტრი განკარგავს მის ბიუჯეტს.
ბოლო თვეების განმავლობაში, „ნაციონალურმა გაერთიანებამ“ შეარბილა პოზიციები საკამათო საკითხებში, რომლებიც რუსეთთან და ნატოსთან ურთიერთობებს ეხება. კერძოდ, რადიკალმა მემარჯვენეებმა თავისი საიტიდან გააქრეს მანიფესტი, რომელიც გამოქვეყნდა 2022 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ, სადაც იყო მოწოდება მოსკოვთან დიპლომატიური ურთიერთობის გაღრმავებისა და სამხედრო ალიანსის ერთიანი მმართველობიდან გასვლის შესახებ.
ბარდელა შეეცადა გაებათილებინა მოსაზრება, რომ მისი პარტიის გამარჯვება დააკნინებს საფრანგეთის პოზიციებს მსოფლიო ასპარეზზე. „მე არ ვაპირებ დავასუსტო საფრანგეთის ხმა საერთაშორისო არენაზე და უარი ვთქვა საერთაშორისო ვალდებულებებზე, ასე რომ, ვაპირებ ამ საკითხებს სერიოზულად მივუდგე“ – უთხრა მან ჟურნალისტებს და აღნიშნა, რომ მისი პარტია არ აპირებს ნატოს ერთიანი მმართველობიდან გასვლას უკრაინაში კონფლიქტის დასრულებამდე.
ბარდელამ დაგმო კრემლის ქმედება და „უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევა“, ამასთან დაამატა, რომ სურს გამოირიცხოს „რუსეთთან ნებისმიერი ესკალაცია“, ვინაიდან ის ბირთვული სახელმწიფოა. მან სცადა ყველა დაერწმუნებინა, რომ „რეგიონში დააბრუნებდა მშვიდობასა და პოლიტიკურ სტაბილურობას“.
Eurosatory-ს გამოფენაზე, ბარდელამ, როგორც ევროპარლამენტის ახლადარჩეულმა დეპუტატმა, მოინახულა საფრანგეთის შეიარაღებული ძალების სტენდები – „ეირბასი“, KNDS France-ი, Arquus-ი და პირობა დადო, რომ გაზრდიდა თავდაცვით ხარჯებს. გასულ ზაფხულს, საფრანგეთის საკანონმდებლო ორგანომ მხარი დაუჭირა სამხედრო დაგეგმარების 7- წლიან პროექტს, რომელიც ითვალისწინებს, 2030 წლამდე – სამხედრო ხარჯების 413 მილიარდ ევრომდე გაზრდას.
„მინდა, რომ საფრანგეთმა გააგრძელოს გადაიარაღება. ჩემი მიზანია ქვეყნის სუვერენიტეტისა და სტრატეგიული ავტონომიის განმტკიცება, ამდენად გავაძლიერებ იმ ფინანსურ ძალისხმევას, რასაც ითვალისწინებს სამხედრო დაგეგმარების შესახებ კანონი“- ირწმუნება ბარდელა.

Лаура Каяли (Laura Kayali)
Вильпент, Франция — Лидер крайне правого “Национального объединения” Жордан Барделла заявил, что продолжит поставлять Украине боеприпасы, но не намерен отправлять в истерзанную страну ни французских войск, ни ракет большой дальности, если станет премьер-министром
“Моя позиция не изменилась, и она заключается в неизменной поддержке Украины военной техникой, боеприпасами, оперативной материально-технической помощью и оборонительным вооружением, чтобы позволить ей защитить себя и удержать фронт”, — заявил Барделла журналистам в среду в кулуарах выставки вооружений Eurosatory в одном их парижских пригородов к северу от столицы.
“Однако, в отличие от президента [Эммануэля Макрона], я против отправки на Украину французских войск и солдат”, — сказал он, добавив, что прямое вмешательство в конфликт — это “красная линия”.
По данным агентства Рейтер, Барделла также исключил возможность отправки ракет большой дальности, которые могут поразить российскую территорию.
Париж и Киев завершают разработку планов по отправке на Украину западных инструкторов, в том числе французских. Эти планы наверняка окажутся под угрозой, если “Национальное объединение” войдет во французское правительство после досрочных выборов, которые Макрон назвал ответом на разгромное поражение его партии на европейских выборах в начале месяца. Французские избиратели отправятся на избирательные участки 30 июня и 7 июля.
Если опросы общественного мнения верны, то “Национальное объединение” сможет добиться значительных успехов в Национальной ассамблее, а Барделла получит пост премьер-министра, если его партия получит большинство. Как президент, Макрон — верховный главнокомандующий вооруженными силами Республики, однако премьер-министр распоряжается ее бюджетом.
За последние месяцы “Национальное объединение” смягчило часть своих спорных позиций в отношении России и НАТО. В частности, крайне правая партия удалила со своего сайта манифест, опубликованный в преддверии президентских выборов 2022 года, с призывом к углублению дипломатических отношений с Москвой и выходу из единого командования военного альянса.
Барделла попытался развеять опасения, что победа его партии ослабит мировые позиции Франции. “Я не намерен ослаблять голос и обязательства Франции на международной арене и буду относиться к этому вопросу с великим уважением”, — заявил он журналистам, подчеркнув, что его партия не намерена выводить Францию из единого командования НАТО, пока конфликт на Украине не прекратится.
Барделла осудил Кремль за “нарушение” территориальной целостности Украины, но при этом добавил, что хочет избежать “любого риска эскалации отношений с Россией” поскольку та — ядерная держава, и заверил в своем стремлении “вернуть мир и политическую стабильность в этот регион”.
На выставке Eurosatory недавно переизбранный депутат Европарламента посетил стенды министерства вооруженных сил Франции, «Эйрбас», KNDS France и Arquus, а также пообещал поддерживать высокие расходы на оборону. Летом прошлого года законодательный орган Франции проголосовал за не влекущий за собой юридических обязательств закон о военном планировании сроком на семь лет, который предусматривает общие расходы на оборону в размере 413 миллиардов евро к 2030 году.
“Я хочу, чтобы Франция могла продолжить перевооружение. Моя цель — обеспечить суверенитет и стратегическую автономию страны, и я продолжу финансовые усилия, предусмотренные законом о военном планировании”, — заверил Барделла.