მეისონ ლეთო სთოლინგსი
ინტერვიუ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მეთაურთან, ნათლად ასახავს უკრაინულ არმიაში არსებულ მძიმე მდგომარეობას
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ახალი ამბების სააგენტო Армия ТВ-სთან ინტერვიუში – ბატალიონ „აზოვის“ მეთაურმა აღიარა, რომ მისმა შენაერთმა აღკვეთა სხვა უკრაინული ნაწილების უკან დახევა.
დმიტრი კუხარჩუკმა, მე-3 მოიერიშე ბრიგადის მე-2 ბატალიონის მეთაურმა, გაიხსენა 2022 წლის ეპიზოდი, როცა მისი მებრძოლები განლაგდნენ ტერიტორიული თავდაცვის ძალების ზურგში, რათა არ დაეშვათ, მათი უკან დახევა.
„ჩვენ, მაშინ (გულისხმობს 2022 წელს – ზაპოროჟიეს მიმართულებას), ვიყავით სამოტივაციო ნაწილი, ვეხმარებოდით 110-ე ტერიტორიული თავდაცვის ბრიგადას. მათზე ცუდს ვერაფერს ვიტყვი, რიგიანად ომობდნენ, მაგრამ მაინც, გვიხდებოდა მათი მოტივირება. მაშინ, ვმეთაურობდი 500-კაციან შენაერთს – ქვედანაყოფი თანაბრად გადაგვანაწილეს 25-კილომეტრიან ხაზზე“ – განაცხადა კუხარჩუკმა.
ტერმინი „სამოტივაციო ნაწილები“, როგორც ჩანს, სხვა არაფერია, გარდა ევფემიზმისა, რომელიც გამოყენებულია ე.წ. „საბარიერო შენაერთების“ აღსანიშნავად – ეს ქვედანაყოფი გამოიყენება ფრონტის ხაზზე, რათა აღკვეთოს უკან დახევა ან ბრძოლის ველიდან გაქცევა. ეტყობა, რომ მოტივაცია „აზოვის“ მხრიდან, მდგომარეობდა ანგარიშსწორებაში ანუ მოქმედებდა იმ შემთხვევაში, როცა ტერიტორიული თავდაცვის მებრძოლები ცდილობდნენ უკან დახევას.
ეს აღიარება გახმიანდა მალევე იმ დღიდან, რაც ბაიდენმა ნებართვა გასცა – „აზოვი“ მოემარაგებინათ იარაღით. ე. წ. ლიჰის კანონის თანახმად, ადრე ეს დანაყოფი, ამოღებული იყო ამერიკული იარაღის მიმღებთა სიიდან – მისი ექსტრემისტული კავშირების გამო.
ხმები, მიმდინარე კონფლიქტში ე.წ. „ბარიერ-ნაწილების“ გამოყენების თაობაზე, ტრიალებს უკვე დიდი ხანია. 2023 წელს, რუსულმა საინფორმაციო სააგენტომ – „სპუტნიკმა“ გამოაქვეყნა უპილოტო აპარატით გადაღებული კადრები, რომლებშიც უკრაინული „ბარიერ-ნაწილები“ ცეცხლს უხსნიან თავისივე მებრძოლებს, რომლებიც უკან დახევას ლამობენ. საპასუხოდ დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ რუსები, თავად იყენებენ ასეთ ნაწილებს დეზერტირების დასასჯელად.

The American Conservative
In a June 16 interview with the news channel of Ukraine’s army, Armiya TV, an Azov commander admitted to his unit being used to prevent other Ukrainian units from retreating
Dmitry Kukharchuk, the commander of the Second Battalion of Ukraine’s Third Assault Brigade, the current iteration of the neo-Nazi-linked unit, recounts a moment in 2022 when his unit was positioned behind a unit of Ukraine’s territorial defense forces (TRO) to prevent its retreat:
We [Azov] were motivational troops then. We then helped the 110th brigade of the TRO. I can’t say anything bad about them, because for a TRO they fought quite well, but, again, as a TRO they had to be motivated. And then my detachment—I was then the commander of a detachment of 500 men—was evenly distributed along a 25-kilometer line….
“Motivational troops” appears to be a euphemism for a “blocking detachment” (also known as “barrier troops”), a unit positioned behind the frontline to prevent retreat. It appears that Azov’s “motivation” existed as an implicit threat, preventing the TRO soldiers from falling back.
The admission comes close on the Biden administration’s decision to allow military aid to go to the Azov unit, which had earlier been banned from receiving aid under the Leahy Law due to its extremist associations.
While rumors have swirled concerning the use of blocking detachments in the ongoing conflict. In 2023, Sputnik, a Russian state-aligned outlet, released drone footage purporting to show Ukrainian barrier troops firing upon Ukrainian soldiers attempting to retreat. The British Defense Ministry has alleged that the Russians have used barrier troops in the conflict to shoot deserters.