მეისონ ლეთო სთოლინგსი
ინტერვიუ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მეთაურთან, ნათლად ასახავს უკრაინულ არმიაში არსებულ მძიმე მდგომარეობას
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ახალი ამბების სააგენტო Армия ТВ-სთან ინტერვიუში – ბატალიონ „აზოვის“ მეთაურმა აღიარა, რომ მისმა შენაერთმა აღკვეთა სხვა უკრაინული ნაწილების უკან დახევა.
დმიტრი კუხარჩუკმა, მე-3 მოიერიშე ბრიგადის მე-2 ბატალიონის მეთაურმა, გაიხსენა 2022 წლის ეპიზოდი, როცა მისი მებრძოლები განლაგდნენ ტერიტორიული თავდაცვის ძალების ზურგში, რათა არ დაეშვათ, მათი უკან დახევა.
„ჩვენ, მაშინ (გულისხმობს 2022 წელს – ზაპოროჟიეს მიმართულებას), ვიყავით სამოტივაციო ნაწილი, ვეხმარებოდით 110-ე ტერიტორიული თავდაცვის ბრიგადას. მათზე ცუდს ვერაფერს ვიტყვი, რიგიანად ომობდნენ, მაგრამ მაინც, გვიხდებოდა მათი მოტივირება. მაშინ, ვმეთაურობდი 500-კაციან შენაერთს – ქვედანაყოფი თანაბრად გადაგვანაწილეს 25-კილომეტრიან ხაზზე“ – განაცხადა კუხარჩუკმა.
ტერმინი „სამოტივაციო ნაწილები“, როგორც ჩანს, სხვა არაფერია, გარდა ევფემიზმისა, რომელიც გამოყენებულია ე.წ. „საბარიერო შენაერთების“ აღსანიშნავად – ეს ქვედანაყოფი გამოიყენება ფრონტის ხაზზე, რათა აღკვეთოს უკან დახევა ან ბრძოლის ველიდან გაქცევა. ეტყობა, რომ მოტივაცია „აზოვის“ მხრიდან, მდგომარეობდა ანგარიშსწორებაში ანუ მოქმედებდა იმ შემთხვევაში, როცა ტერიტორიული თავდაცვის მებრძოლები ცდილობდნენ უკან დახევას.
ეს აღიარება გახმიანდა მალევე იმ დღიდან, რაც ბაიდენმა ნებართვა გასცა – „აზოვი“ მოემარაგებინათ იარაღით. ე. წ. ლიჰის კანონის თანახმად, ადრე ეს დანაყოფი, ამოღებული იყო ამერიკული იარაღის მიმღებთა სიიდან – მისი ექსტრემისტული კავშირების გამო.
ხმები, მიმდინარე კონფლიქტში ე.წ. „ბარიერ-ნაწილების“ გამოყენების თაობაზე, ტრიალებს უკვე დიდი ხანია. 2023 წელს, რუსულმა საინფორმაციო სააგენტომ – „სპუტნიკმა“ გამოაქვეყნა უპილოტო აპარატით გადაღებული კადრები, რომლებშიც უკრაინული „ბარიერ-ნაწილები“ ცეცხლს უხსნიან თავისივე მებრძოლებს, რომლებიც უკან დახევას ლამობენ. საპასუხოდ დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ რუსები, თავად იყენებენ ასეთ ნაწილებს დეზერტირების დასასჯელად.

Мейсон Летто Столлингс (Mason Letteau Stallings)
В интервью новостному каналу ВСУ «Армия ТВ» от 16 июня командир батальона «Азов» признался, что его подразделение предотвращало отступление других украинских частей.
Дмитрий Кухарчук, командир 2-го батальона 3-й штурмовой бригады ВСУ (нынешнего воплощения нашумевшего подразделения с неонацистским прошлым), вспомнил эпизод в 2022 году, когда его бойцы разместились позади подразделений Сил территориальной обороны Украины (ТрО ВСУ), чтобы не допустить их отступления.
«Мы [„Азов“] тогда [в 2022 году на запорожском направлении] были мотивационными войсками. Мы тогда помогали 110-й бригаде ТрО. Я о них ничего плохого о них не могу сказать потому, что как ТрО они довольно-таки неплохо воевали, но, снова-таки, как ТрО их приходилось мотивировать. И тогда мой отряд — я тогда был командиром отряда в 500 человек — равномерно разместили по 25-километровой линии», — заявил Кухарчук.
Термин «мотивационные войска» — по-видимому, не что иное, как эвфемизм для заградительных отрядов — эти подразделения размещаются за линией фронта для предотвращения отступления или бегства. Похоже, что «мотивация» «Азова» заключалась в угрозе расправы в том случае, если бойцы территориальной обороны начнут отступать.
Это признание прозвучало вскоре после того, как администрация Байдена разрешила передачу «Азову» военной помощи. Ранее подразделение было исключено из списка получателей американского оружия в соответствии с так называемым «Законом Лихи» из-за экстремистских связей.
Слухи об использовании заградительных отрядов в продолжающемся конфликте курсируют уже давно. В 2023 году российское информагентство Sputnik опубликовало кадры с беспилотника, на которых якобы показано, как украинские заградотряды открывают огонь по собственным бойцам, пытающимся отступить. В ответ министерство обороны Великобритании заявило, что русские сами использовали заградительные войска для расстрела дезертиров.