განუწყვეტელი ბრძოლა აღმოსავლეთუკრაინული ქალაქის – ჩასოვ იარისთვის, შესაძლოა იქცეს გადამწყვეტ შეტაკებად ამ კონფლიქტში: რუსული შენაერთები ძალისხმევას არ იშურებენ, რათა მიაღწიონ ახალ წარმატებებს იქამდე, ვიდრე უკრაინული ქვედანაყოფები ბრძოლაში ჩააბამენ განახლებული ამერიკული დახმარებით მიღებულ შეიარაღებას – მისი მიწოდება რამდენიმე თვით შეჩერდა ვაშინგტონში მიმდინარე პარტიათშორისი დაპირისპირების გამო
ომის შემსწავლელი ინსტიტუტის (ISW) მონაცემებით, რუსული ძალები, ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში აგრძელებდნენ შეტევით ოპერაციებს ჩასოვ იარის მიმართულებით. მარტში, ანალიტიკურმა ცენტრმა დაწერა, რომ ამ ქალაქის აღება რუსულ ძალებს მოუტანდა  „შეზღუდულ, მაგრამ მნიშვნელოვან ოპერატიულ სარგებელს“.  საბრძოლო ვითარების ამსახველი ბოლო რუკა, ასახავს რუსეთის მრავალმხრივ შეტევას ბახმუტის დასავლეთ და  ჩრდილოეთ მიმართულებებიდან.
ჩასოვ იარი განლაგებულია ბახმუტის დასავლეთით 10 კილომეტრში. ეს უკანასკნელი, რუსულმა არმიამ ხელთ იგდო 2023 წლის მაისში, მრავალთვიანი, გამომფიტავი და სისხლისმღვრელი ბრძოლების შედეგად. დონეცკის ოლქის ეს ნაწილი, ცხელ წერტილად იქცა 2014 წელს, როცა მოსკოვმა მიიტაცა ყირიმი და მოახდინა სეპარასტისტული ამბოხების პროვოცირება  დონბასში.
2014 წლიდან, ქალაქი წარმოადგენდა კიევის მნიშვნელოვან ფორფოსტს – აქ იყო განლაგებული საკვანძო სამხედრო ჰოსპიტალი, შემდეგ კი რუსულ ძალებთან და მის მომხრეებთან მებრძოლი უკრაინის გაერთიანებული ძალების საოპერაციო შტაბი.
2022 წლიდან, მაცხოვრებლებისგან სრულიად დაცლილი ჩასოვ იარი, წარმოადგენდა საკვანძო პლაცდარმს ბახმუტის უკრაინელი დამცველებისთვის.
ქალაქი განლაგებულია შემაღლებულ ადგილას და ზემოდან დაჰყურებს შემოგარენს. მისი კონტროლი რუსებს საშუალებას მისცემს უკრაინული ძალები განდევნოს სამხრეთით, ისეთ სიღრმეში, რომ ისინი მნიშვნელოვნად დასცილდნენ რუსული მომარაგების ხაზებსა და ბახმუტის მისადგომებს.
ამას გარდა, ჩასოვ იარი, არის კრამატორსკისა და სლავიანსკის  კარიბჭე. რუსეთისთვის, ეს ქალაქები წარმოადგენს სტრატეგიულ მიზანს, რაკი ის პრეტენზიას აცხადებს მთელს დონბასზე და აპირებს მის სრულად დაუფლებას.
ჟურნალმა  Newsweek-მა თხოვნით მიმართა  რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს, რათა მას კომენტარის  გაეკეთებინა შექმნილ სიტუაციაზე, მაგრამ მას პასუხი არ მიუღია.
„ჩასოვ იარის აღება, რუსებისთვის გაცილებით მნიშვნელოვანი იქნება ოპერატიული თვალსაზრისით, ვიდრე ავდეევკის დაუფლება იყო“ – წერს  ISW. თუმცა ის არ მოელის ქალაქის სწრაფ დაცემას, თუ ამგვარი რამ, მაინც მოხდა.
გარდა ამისა, ბრძოლა ქალაქისთვის, მისი შედეგების მიუხედავად, შესაძლოა იყოს გადამწყვეტი. პროუკრაინელი ანალიტიკოსი რადუ ჰოსუ  X-ში (ყოფილი  Twitter-ი) წერს, რომ რუსეთის წარმატება ჩასოვ იარში, შეიძლება მოხდეს ერთი მთავარი მიზეზით, თუ მოსკოვი ისარგებლებს დასავლეთის დაღლილობით კონფლიქტისაგან, შიდაპოლიტიკური დაძაბულობით ევროპის ქვეყნებში და თავის მხრივ, გააძლიერებს წნეხს „ „არასამართლიანი, უპატიოსნო და მორალურად დამანგრეველი მშვიდობის“ მისაღწევად, რითაც პრაქტიკულად მიიღებს დომინოს ეფექტს.
„ბრძოლა ჩასოვ იარისთვის – მნიშვნელოვანია და მას პრაქტიკულად შეიძლება მოჰყვეს დომინოს ეფექტი, რაც ბუნებრივია არცერთ ჩვენგანს არ სურს“ – დაამატა ხოსუმ.
რუსული ძალები ნაბიჯ-ნაბიჯ მიიწევენ წინ და აღწევენ ახალ ტერიტორიულ წარმატებებს, მიუხედავად რიგი ჩავარდნებისა ორწლიანი ომის განმავლობაში და 315 000 დაღუპულისა, როგორც ეს ამერიკელმა ჩინოვნიკებმა გამოთვალეს. ფიქრობენ, რომ მოსკოვი ახლა ემზადება საზაფხულო შეტევისთვის – შესაძლოა ის აპირებს მაქსიმალურად ძლიერი დარტყმის მიყენებას, რათა ჩაშალოს ახალი სამშვიდობო შეთანხმება.
რუსი სამხედრო ანალიტიკოსი, სამართლისა და დიპლომატიის  სკოლის თანამშრომელი – პაველ ლუზინი,  Newsweek-თვის მიცემულ ადრინდელ ინტერვიუში ამბობდა: „ძნელი სათქმელია მოახერხებს თუ არა რუსული არმია სამხედრო კამპანიის აქტივიზაციას და საზაფხულო შეტევის წამოწყებას. „რესურსები უფრო მასშტაბური შეტევისთვის ბევრი არ არის“ – ამბობს ლუზინი.
„ჩვენ ვხედავდით, რომ რუსეთი  აპირებდა უკრაინული დაჯგუფების ალყაში მოქცევას ავდეევკაში, ილოვაისკისა (2014 წლის აგვისტო) და დებალცევოს (2015 წლის თებერვალი)  მსგავსად, თუმცა მისი ეს მცდელობა  წარუმატებლად დასრულდა. შესაძლოა, რუსეთმა კვლავ სცადოს იერიში, რადგან მას სჭირდება ძლიერი პოზიციები ომის მსვლელობაში  გარდატეხის შესატანად“.

Дэвид Бреннан (David Brennan)
Неутихающие бои за восточноукраинский город Часов Яр могут оказаться одним из важнейших сражений конфликта: силы Москвы прилагают все усилия, чтобы добиться новых успехов, прежде чем украинские подразделения применят в бою снова начавшую поступать военную помощь США. Ее отправка была отложена на несколько месяцев из-за партийных распрей в Вашингтоне
По последним данным Института изучения войны (ISW), российские войска в последние дни продолжили наступательные операции в направлении Часова Яра. В марте аналитический центр написал, что его взятие принесет российским силам “ограниченную, но немаловажную оперативную выгоду”. Последняя карта поля боя показала многостороннее наступление России на запад и север от Бахмута.
Часов Яр расположен в десяти километрах к западу от разрушенного Артемовска, который российские войска захватили в мае 2023 года после многомесячной и кровавой битвы на истощение. Эта часть Донецкой области стала горячей точкой еще в 2014 году, когда Москва захватила Крым и спровоцировала сепаратистское восстание в Донбассе.
Город служил важным форпостом Киева с 2014 года — здесь находился ключевой военный госпиталь, а затем и штаб операции объединенных сил против России и ее местных приспешников.
Брошенный почти всеми жителями, с началом полномасштабной российской спецоперации в феврале 2022 года Часов Яр служил ключевым плацдармом для украинских войск для обороны Артемовска.
Город расположен на командной высоте, откуда открывается вид на окрестности. Его взятие даст российским войскам возможность отбросить украинские войска с большого выступа на юге и отодвинуть киевские подразделения дальше от российских линий снабжения и подступов к Бахмуту.
Кроме того, Часов Яр служит воротами в Краматорск и Славянск, которые также представляют собой для Москвы стратегические цели, поскольку Кремль выдвинул претензии на весь Донбасс и стремится его захватить.
Журнал Newsweek связался с Министерством обороны России по электронной почте с просьбой прокомментировать ситуацию, но ответа не получил.
“Захват Часова Яра станет для России важнее с оперативной точки зрения, чем взятие Авдеевки”, — пишет Институт изучения войны. При этом он не прогнозирует скорого падения города — если до этого вообще дойдет.
Однако битва за город, вне зависимости от исхода, может оказаться решающей. Проукраинский аналитик Раду Хоссу написал в X (бывший Twitter), что победа России в Часовом Яре чревата тем, что Москва “воспользуется усталостью населения Запада от конфликта и внутренней политической напряженностью в каждом европейском государстве” и усилит международное давление в пользу “несправедливого, бесчестного и морально обескураживающего мира”.
“Битва за Часов Яр — важное, практически решающее звено возможного эффекта домино, которого, разумеется, никто из нас не хочет”, — добавил Хоссу.
Российские войска последовательно продвигаются вперед и добиваются новых территориальных завоеваний, несмотря на ряд поражений, которые они потерпели более чем за два года боевых действий, и потери, по оценкам американских чиновников, достигающие 315 000 человек убитыми. Считается, что Москва сейчас готовится к новому летнему наступлению — возможно, намереваясь нанести достаточно мощный удар, чтобы сорвать новые мирные переговоры с Киевом.
Российский военный аналитик и приглашенный научный сотрудник Школы права и дипломатии Флетчера Павел Лузин ранее утверждал в интервью Newsweek, что “трудно сказать”, смогут ли российские войска активизировать нынешнюю кампанию и провести мощное летнее наступление. “Ресурсов для более масштабного наступления не так много”, — сказал Лузин.
“Мы видим, что Россия пыталась окружить значительную группировку украинских сил в Авдеевке точно так же, как в Иловайске в августе 2014 года и в Дебальцеве в феврале 2015 года, но безуспешно. Возможно, Россия предпримет еще одну попытку, ведь ей нужны более мощные позиции, чтобы добиться перелома в боевых действиях”.