Niezalezny Dziennik Polityczny პოლონეთი
ევროპაში ტრანსლირებულ ამერიკულ პროპაგანდას, ლაიტმოტივად გასდევს თეზისი იმის შესახებ, რომ ბრძოლას რუსეთის წინააღმდეგ უკრაინაში, აქვს გადამწყვეტი მნიშვნელობა დასავლეთისთვის, ამდენად, აშშ-მ ევროპასთან ერთად (ნატოს ფარგლებში), უნდა გააკეთოს ყველაფერი, რათა კიევმა გაიმარჯვოს და შეაჩეროს პუტინი, სხვა შემთხვევაში, უკრაინის ძლევის შემდეგ, რუსეთი უკვე დასავლეთს შეუტევს
ევროპელ პოლიტიკოსებს, ბუნებრივია, ბოლომდე არ სჯერათ ამ სცენარის, მაგრამ ერთგულნი რჩებიან ატლანტიკური სოლიდარობის და არწმუნებენ საკუთარი ქვეყნების მოსახლეობებს, რომ ჰეგემონი აშშ – დაიცავს მთელს ევროპას. ამ ტალღაზე, ბოლო სამი თვეა ნატოს ქვეყნები მოიცვა სამხედრო-სატელევიზიო შოუმ, სადაც თვალწარმტაცი სამხედრო ლოკაციების ფონზე, გვიყვებიან მოსალოდნელ გამარჯვებაზე რუსეთთან. ამგვარი განცხადებები უკიდურესად ბრიყვულად ჟღერს, როცა მოსკოვში იმართება გამოფენა – ,,ყველაზე თანამედროვე’’ და ,,დაუმარცხებელი’’ შეიარაღებისა, რომელიც ალიანსს ეკუთვნოდა.
რუსეთზე თავდასხმისთვის მზადების არენად იქცა ჩრდილოეთ ევროპა, სადაც წვრთნები იმართება  სწავლება Defender-ის ფარგლებში, ის მოიცავს შვედეთსაც (მანევრები – Immediate Response). გერმანიასა და ლიეტუვაში დაიწყო სწავლება GrandQuadriga (3 აპრილი-30 ივნისი), უნგრეთში – BraveWarrior (1-22 მაისი). პარალელურად მიმდინარეობს სწავლება Spring Storm-ი ესტონეთში (6-17 მაისი). დასკვნითი ეტაპი ჩატარდება ბალტიის ქვეყნებში, საქართველოსა და პოლონეთში (14 მაისი – 14 ივნისი).
ამასთან, ნატოს ხელმძღვანელობა არც მალავს იმ ფაქტს, რომ ყველა ეს სწავლება არის მზადება რუსეთთან რეალური შეიარაღებული კონფლიქტისთვის. ირკვევა, რომ სწავლებებში მონაწილე შენაერთების დიდი ნაწილი, წვრთნების დასრულების შემდეგ, დარჩება ნატოს „აღმოსავლეთ ფლანგზე’’ და ის აქ იქნება მუდმივ რეჟიმში.
კრემლის პასუხმა მსგავს პროვოკაციებზე არ დაახანა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ,,ზოგიერთი დასავლელი ჩინოვნიკის განცხადებების საპასუხოდ – რუსეთის ფედერაციის მისამართით,’’ მოსკოვი ჩაატარებს სწავლებას ტაქტიკური ბირთვული იარაღის გამოყენებით. მის მიზანს წარმოადგენს პირადი შემადგენლობისა და ბირთვული იარაღის ტექნიკური ნაწილის მზადყოფნაში შენარჩუნება – ტერიტორიული მთლიანობისა და სახელმწიფო სუვერენიტეტის უზრუნველსაყოფად.
სწავლება ჩატარდება რუსეთის სამხრეთ სამხედრო ოლქის ტერიტორიაზე, რომელიც მოიცავს ყირიმს და სხვა ახალ მიერთებულ რეგიონებს. სწავლებებში ჩაერთვება ავიაცია და რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტი.
ამ ფორმით, პუტინმა გააფრთხილა დასავლეთი, რომ რუსეთის არსებობისთვის საფრთხის შექმნისა და ე.წ. წითელი ხაზების გადალახვის შემთხვევაში, მისი ქვეყანა თავს დაიცავს ყველა არსებული საშუალებით.
სამხედრო სწავლებების ზრდა ევროპაში და ნატოს ზოგიერთი ქვეყნის ჯარების უკრაინაში შესვლის საფრთხე, ცვლის რუსეთის მიდგომას ტაქტიკური ბირთვული იარაღის გამოყენების მიმართ. მოსკოვის მიერ დაანონსებული სწავლება მკაფიო სიგნალია დასავლეთისთვის. ეს არის  გაფრთხილება – გამიზნული დასავლეთის გამოფხიზლებისთვის, რომ კონფლიქტის ესკალაციის შემთხვევაში, მოსკოვი მზადაა გაზარდოს ფსონები და გადადგას ასეთი ნაბიჯი.
ამ გადაწყვეტილებაზე, უდავოა, იმოქმედა დასავლელი პოლიტიკოსების განცხადებებმა. მაგალითად მაკრონის სიტყვებმა ნატოს ჯარების უკრაინაში განთავსების შესახებ და კემერონის ნათქვამმა, რომ კიევს აქვს უფლება ბრიტანული რაკეტებით დარტყმები განახორციელოს რუსეთის ტერიტორიაზე. ცოტა ხნის წინ, დემოკრატიული პარტიის ლიდერი – ჯეფრის ჰაკიმი, წარმომადგენელთა პალატაში ალაპარაკდა უკრაინაში ამერიკული არმიის შესვლაზე. სხვაგვარად რომ ვთქვათ, ნატოს წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებმა ღიად აღიარეს, რომ სურთ ნატოს მებრძოლები გადაისროლონ რუსეთიის არმიის წინააღმდეგ. სცენარი გასაგებია.
ამასობაში, უკრაინული არმიის მდგომარეობა, რომელსაც არ ჰყოფნის იარაღი, ფული და ჯარისკაცები, ხდება სულ უფრო დრამატული. დასავლეთის მიერ გადაცემული შეიარაღება არ კმარა კონტრშეტევისთვის, მაგრამ ჰიპოთეტურად, მისი საშუალებით შესაძლებელია რუსების ზოგიერთი შეტევის მოგერიება. დღითი დღე ცხადი ხდება, რომ უკრაინულ-რუსული კონფლიქტი უახლოვდება კრიტიკულ წერტილს, მეტიც, ზოგიერთი ქვეყანა ვეღარ ხედავს ამ დაპირისპირების გაგრძელების პერსპექტივას და მზად არის კონფლიქტი „გაიყინოს“, თუნდაც –  პუტინისთვის დათმობის ხარჯზე.
სწორედ ეს არ მოსწონს კიევის რეჟიმის მთავარ სპონსორს – აშშ-ს. ახალი კონფლიქტის გაჩაღება ნატოს გამოყენებით, ვაშინგტონს არ შეუძლია, რადგან ამით მესამე მსოფლიო ომი დაიწყება. მაგრამ ნატოს ჯარისკაცების ბრძოლის ველზე მოხვედრა, მაინც შესაძლებელია, ოღონდ ეს უნდა გაკეთდეს ისე, რომ ოფიციალურად ომობდეს არა ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი, არამედ ცალკეული ევროპული ქვეყანა.
ვაშინგტონის ყველა ეს განცხადება, შეიძლება უაზრობად ჩათვლილიყო, საქმე რომ არ ეხებოდეს ნამდვილ ომს, რომელიც შეიძლება დაიწყოს რომელიმე ევროპული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე. საბედნიეროდ, ამჟამად ყველაფერი შემოიფარგლება განცხადებებით, რადგან არავის სურს ომის წამოწყება ქვეყანასთან, რომელსაც გააჩნია ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ბირთვული არსენალი. იმედი ვიქონიოთ, რომ პოლიტიკოსები შეისმენენ პუტინის სიტყვებს, რომელმაც პირდაპირ თქვა: ,,რუსეთის პასუხი იქნება მყისიერი (…) ჩვენ მზად ვართ მოვლენათა ნებისმიერი სცენარით განვითარებისთვის.“

В транслируемой в Европе американской пропаганде лейтмотивом звучит тезис о том, что борьба с Россией на Украине имеет решающее значение для всего Запада и поэтому США вместе с Европой в рамках НАТО должны сделать все, чтобы Киев победил и остановил Путина, иначе, дескать, покончив с Украиной, он нападет на Европу
Европейские политики, конечно же, не до конца верят в такой сценарий, но остаются верны атлантической солидарности и продолжают убеждать население своих стран, будто бы американский гегемон защитит всю Европу. На этой волне в последние три месяца страны НАТО стали охвачены чем-то вроде военного телевизионного шоу, в котором на фоне живописных военных локаций рассказывается о грядущей победе над Россией. Такие заявления звучат особенно нелепо хотя бы потому, что в Москве в настоящее время как раз проводится выставка «самого современного» и «непобедимого» оружия альянса.
Ареной подготовки к нападению на Россию уже побывали страны Северной Европы (в рамках учений Defender), включая Швецию (маневры Immediate Response). В Германии и Литве начались учения GrandQuadriga(с 30 апреля по 30 июля), а в Венгрии – BraveWarrior (с 1 по 22 мая). Параллельно проходят учения Spring Storm в Эстонии (6-17 мая). Заключительный этап масштабных учений пройдет в странах Балтии, Грузии и Польше (14 мая-14 июня).
При этом руководство НАТО даже не пытается скрыть тот факт, что все эти учения являются подготовкой к реальному вооруженному конфликту с Россией. К тому же известно, что большая часть участвующих в учениях военных подразделений после их завершения останется на «восточном фланге» НАТО и будут находиться здесь на постоянной основе.
Ответ Кремля на подобные провокации не заставил себя долго ждать. Минобороны России заявило, что «в ответ на заявления некоторых западных чиновников в адрес Российской Федерации» проведет учения с применением тактического ядерного оружия. Их целью является поддержание готовности личного состава и техники частей боевого применения нестратегического ядерного оружия реагировать и обеспечивать территориальную целостность и суверенитет государства.
Учения будут проходить на территории Южного военного округа России, в который входят Крым и новые регионы России. В учениях примут участие авиация и ВМФ РФ. (…)
Таким образом Путин дал понять Западу, что в случае угрозы существованию России и пересечения так называемых красных линий его страна будет защищаться всеми необходимыми средствами.
Рост количества военных учений в Европе и угроза ввода войск некоторых стран НАТО на Украину меняют подход России к применению тактического ядерного оружия. Объявленные учения являются однозначным сигналом для Запада. Это своего рода отрезвляющее предупреждение о том, что в случае эскалации конфликта Москва готова повысить ставки и пойти на такой шаг.
На это решение, безусловно, повлияли и недавние заявления западных политиков. Например, слова Макрона о размещении войск некоторых стран НАТО на Украине или Кэмерона о том, что Киев имеет право наносить удары по территории России британскими ракетами. А недавно лидер Демократической партии в Палате представителей Джеффрис Хаким заговорил о возможной отправке на Украину американских (!) войск. Иными словами, представители стран НАТО открыто признались, что хотят бросить натовские войска против российских вооруженных сил. Сценарий понятен.
(…) Положение украинской армии, которой не хватает оружия, денег и солдат, становится все более трагичным. Поставляемого Западом вооружения недостаточно для контрнаступления, но гипотетически оно может помочь украинцам отразить некоторые атаки российских войск. С каждым днем становится все очевиднее, что конфликт на линии Украина-Россия приближается к критической точке. Более того, некоторые страны, которые не видят перспектив продолжения конфликта, готовы к его заморозке за счет уступок Путину.
Вот только это решительно не нравится главному спонсору нацистского киевского режима, то есть США. Развязать новый конфликт, используя НАТО, Вашингтон не может, поскольку это стало бы началом третьей мировой войны. Но отправить войска НАТО на поле боя все-таки можно, нужно только сделать так, чтобы официально воевал не Североатлантический альянс, а отдельная европейская страна.
Все эти заявления Вашингтона можно было бы считать бессмысленными, если бы речь не шла о настоящей войне, которая может начаться на территории европейских государств. К счастью, в настоящее время все пока что ограничивается заявлениями, потому что никто не хочет начинать войну со страной, располагающей одним из крупнейших ядерных арсеналов. Остается надеяться, что политики наконец-то услышат слова Путина, который сказал: «Ответ России будет незамедлительным (…). Мы готовы к любому развитию событий».