რუსეთის ძალებმა დაიკავეს ოჩერეტინო – ავდეევკის ჩრდილო-დასავლეთით, დაახლოებით 15 კილომეტრში მდებარე დასახლებული პუნქტი. მასზე გადის სარკინიგზო ხაზი, რაც მომარაგების მნიშვნელოვან მარშრუტს წარმოადგენს დონეცკის ოლქში განლაგებული ნაწილებისთვის. მისი აღების შემდეგ, გერმანული გამოცემის Bild-ის მიმომხილველმა, სამხედრო ანალიტიკოსმა – იულიან რიოპკემ განაცხადა, რომ დასავლური დახმარება არ კმარა საიმისოდ,  რომ უკრაინამ კვლავ იგდოს ხელთ ინიციატივა მიმდინარე კონფლიქტში
„არავითარი ამერიკული ფული, არავითარი დასავლური მხარდაჭერა და არავითარი გერმანული იარაღი, საქმეს არ უშველის, თუ უკრაინამ ვერ შეძლო 250 ათასი  ჯარისკაცის მობილიზება. მისი აზრით, მებრძოლების ამ რაოდენობას, შეუძლია გაამაგროს ცუდად მომზადებული ფრონტის ხაზი. სააგენტო  УНИАН-ი გვატყობინებს, რომ კიევში უკვე უყარეს კენჭი და ხმა მისცეს კანონს მობილიზაციის შესახებ. ის  გამოქვეყნდა 17 აპრილს, ხოლო ძალაში  18 მაისიდან შედის. ახალი წესების მიხედვით, სამობილიზაციო ასაკმა დაიწია 27-დან – 25 წლამდე, ხოლო სამხედრო კომისარიატში რეგისტრაციას ექვემდებარება ყველა მამაკაცი 18-დან – 60 წლამდე. ახალი კანონის მთავარ მიზანს წარმოადგენს  იმ საკადრო რესურსების შესწავლა, რომელსაც სადღეისოდ ფლობს უკრაინა. კანონპროექტში არ იყო მითითებული დრო, რა ვადით უნდა ემსახურათ მობილიზებულებს ფრონტზე და ხმის მიცემის დროს, დეპუტატებმა ხმა მისცეს შესწორებას დემობილიზაციის შესახებ, რაც განხორციელდება   36 თვიანი სამსახურის შემდეგ.
ტელეგრამ-არხი Armia.tv იტყობინება, რომ კანონი ითვალისწინებს სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლების ახალ წესებს, მათ შორის ტყვედ ჩავარდნის შემთხვევას. გაწვევა  გადაიდება და შეიცვლება  საბაზისო 5-თვიანი სამხედრო მომზადებით. ის ეხება პირებს 25 წლამდე. ყოველმა მოქალაქემ, რომელიც ჩაირიცხება  სამხედრო სამსახურში, მონაცემები შესაბამის სისტემაში უნდა განაახლოს 40 დღის  განმავლობაში. მობილიზებულს, რომელიც მომზადებას სამხედრო ცენტრში გაივლის, ექნება  ახალწვეულის სტატუსი. თუ წვრთნის პროცესში აღმოჩნდება, რომ მობილიზებული გამოუსადეგარია სამხედრო სამსახურისთვის  და ვერ ახერხებს გაიაროს სამხედრო სწავლება, მაშინ მას გაათავისუფლებენ სამხედრო ვალდებულებისგან.

Себастьян Пшибыл (Sebastian Przybył)
Российские войска заняли Очеретино — населенный пункт примерно в 15 километрах к северо-западу от Авдеевки. Через него проходит железнодорожная линия, которая служила важным маршрутом снабжения для частей в Донецкой области. После его взятия россиянами обозреватель немецкой газеты Bild, военный аналитик Юлиан Рёпке (Julian Röpcke) заявил, что западной помощи недостаточно для того, чтобы Украина снова взяла на себя инициативу в конфликте
«Никакие американские деньги, никакая западная поддержка, никакое немецкое оружие не помогут, если Украина не мобилизует еще 250 тысяч солдат», — написал Рёпке. По его мнению, мобилизация такого количества людей помогла бы укрепить плохо подготовленную линию фронта.
В свою очередь, агентство УНИАН напоминает, что власти Киева уже проголосовали за новый закон о мобилизации. Он был опубликован 17 апреля, а вступит в силу 18 мая. Согласно новым правилам, мобилизационный возраст снижен с 27 до 25 лет, а регистрации в военкоматах подлежат все мужчины от 18 до 60 лет. Основной целью нового закона является изучение кадровых ресурсов, которыми сейчас располагает Украина. В законе не указано время, в течение которого мобилизованные должны служить во время вооруженного конфликта, и во время голосования в парламенте депутаты поддержали поправку об исключении положения о демобилизации солдат после 36 месяцев службы во время конфликта с Россией.
Телеграм-канал Armia.tv сообщает, что закон предусматривает новые правила освобождения от военной службы, в том числе после взятия в плен. Призыв отменяется и заменяется базовой военной подготовкой продолжительностью пять месяцев. Она будет касаться лиц в возрасте до 25 лет. Все граждане, зачисленные на военную службу, должны обновить данные в системе в течение 60 дней. Мобилизованный, прошедший обучение в военном центре, будет иметь статус новобранца. Если в ходе обучения окажется, что мобилизованный непригоден для военной службы и не может пройти обучение, его могут освободить от военной службы.